Bambi23
25.07.06,08:06
Ahojte, chcem sa opytat ak sme kupili starsiu, zhruba 30-ročnu administrativnu budovu na zaklade kupno-predajnej zmluvy, nevztahuje sa na nu DPH, vsak? V zakone o DPH som nasla v §38, ze oslobodene od dane je dodanie stavby alebojej casti, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie.
Ani v kupnej zmluve nie je uvedene, ze by islo o cenu s DPH, je tam len napisane "predajna cena". Takze si DPH nemozeme uplatnit, ze?
Dakujem
BOBY
25.07.06,06:13
Ahojte, chcem sa opytat ak sme kupili starsiu, zhruba 30-ročnu administrativnu budovu na zaklade kupno-predajnej zmluvy, nevztahuje sa na nu DPH, vsak? V zakone o DPH som nasla v §38, ze oslobodene od dane je dodanie stavby alebojej casti, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie.
Ani v kupnej zmluve nie je uvedene, ze by islo o cenu s DPH, je tam len napisane "predajna cena". Takze si DPH nemozeme uplatnit, ze?
Dakujem
ak nemáš uvedené, že sa kupuje s DPH tak nie.
Laura1
09.06.08,06:19
Prajem Vám pekný deň,
prosím, poraďte mi!

Máme dve eseročky, jedna platca, druhá neplatca DPH. Chceme si odkúpiť budovu, dph robí dosť veľkú sumu - myslím si, že je výhodnejšie, ak si budovu kúpi platca DPH.

Budova je tiež staršia - bolo by možné, že v prípade, že si ju kúpi firma - neplatca, cena by mala byť bez DPH?

Ďakujem
KvetkaK
09.06.08,06:23
Prajem Vám pekný deň,
prosím, poraďte mi!

Máme dve eseročky, jedna platca, druhá neplatca DPH. Chceme si odkúpiť budovu, dph robí dosť veľkú sumu - myslím si, že je výhodnejšie, ak si budovu kúpi platca DPH.

Budova je tiež staršia - bolo by možné, že v prípade, že si ju kúpi firma - neplatca, cena by mala byť bez DPH?

Ďakujem
Nezáleží na tom, či kupujúci je platca DPH alebo nie, vždy ju firma musí predávať s DPH. Rozdiel je len v tom, že platca DPH si môže nárokovať na vrátenie DPH a neplatca zaradí budova v cene aj s DPH.
Laura1
09.06.08,06:34
Ďakujem, tiež som si to tak myslela, troch ma poplietol príspevok od Bambi23:

"zakone o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) som nasla v §38, ze oslobodene od dane je dodanie stavby alebojej casti, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie."


Pozdravujem, Laura
KvetkaK
09.06.08,07:23
Ďakujem, tiež som si to tak myslela, troch ma poplietol príspevok od Bambi23:

"zakone o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) som nasla v §38, ze oslobodene od dane je dodanie stavby alebojej casti, ak je dodanie uskutocnene po 5 rokoch od prvej kolaudacie."


Pozdravujem, Laura
Záleží ako to bude faktúrovať firma, čo to predáva, ja som to brala že Vám ju predávajú s DPH. Lebo zákon umožňuje platiteľovi dane, že ak aj spĺňa podmienku na oslobodenie, môže sa rozhodnúť previesť nehnuteľnosť s uplatnením dane na výstupe.
karinke
04.03.10,11:48
Dobrý deň.

Prosím skúsenejších o radu. Naša spoločnosť (platiteľ DPH) ide kúpiť administratívnu budovu od platiteľa DPH. V zmluve bude napísané, že hodnota predávanej budovy je napr. 119 s DPH z toho je 19 DPH. Moja otázka znie. Nárok na odpočet DPH mi pravdepodobne vzniká (počula som aj názor, že nie, ale nemali mi ho ako zdôvodniť) ale kedy? Dňom podpísania zmluvy? Dňom vystavenia faktúry? Dňom prepisu budovy? Bude robená kúpna zmluva ku ktorej bude aj faktúra (určite nebudú mať rovnaký dátum). Splácať faktúru za budovu budeme postupne. Nerada by som sa dostala do stavu, že pri kontrole si teta z daňového povie, že odpočet som mala urobiť pri podpise zmluvy a ja uplatním z faktúry, alebo že som to ešte nezaplatila celé, tak som si nemala uplatňovať atď.

Veľmi pekne ďakujem za každú radu
karinke
04.03.10,14:16
Nikto?

Tak poviem nech vystavia faktúru za budovu a dňom zdaniteľného plnenia ktoré uvedie predávajúci na faktúre si DPH odpočítam. Dúfam, že na mne kontrola nezarobí :o(
Maria3
07.04.10,20:16
Tiež by ma zaujímalo, ktorým dňom vzniká nárok na odpočet DPH pri kúpe nehnuteľnosti s DPH. Mám Kúpnu zmluvu aj preberací protokol napr. z 30.3.. Peniaze však idú do notárskej úschovy až do dňa zápisu nového vlastníka do katastra, čo bude niekedy v máji. Faktúru vraj vystavovať nebudú a v zmluve je uvedená len celková cena napr. "123.456,-EUR s DPH" - čiže bez základu, bez vyčíslenia DPH či aspoň sadzby 19%. Zákon o DPH stanovuje, že faktúra musí obsahovať aj základ dane a uplatnenú sadzbu dane, ale teraz som pomýlená tým, že ide o Kúpnu zmluvu a nie o faktúru. Je to teda OK, alebo treba do zmluvy doplniť údaje pre DPH, prípadne treba aj faktúru? Vopred ďakujem za Vaše rady.
verca2
08.04.10,09:22
Pre Maria3
§ 19 zákona o DPH hovorí:

Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne
právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň
odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k
nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej
zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania
tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.

Podľa mňa v tvojom prípade predávajúcemu vznikla daňová povinnosť dňom 30.3. , kedy bol podpísaný preberací protokol. Predávajúci by mal vystaviť faktúru na základe ktorej si ty uplatníš nárok na odpočet.
Maria3
08.04.10,14:11
Verca2 ďakujem. Predajca sa tvári, že faktúru vystavovať nebude, lebo existuje Kúpna zmluva, ale ak som nič neopomenula pri študovaní zákona o DPH, podľa §71 by tá faktúra vystavená mala byť (predajca je platiteľ DPH). Alebo sa mýlim? Môžete mi to pls potvrdiť alebo vyvrátiť? Vďaka za pomoc.
ondrejvla
08.04.10,14:17
Verca2 ďakujem. Predajca sa tvári, že faktúru vystavovať nebude, lebo existuje Kúpna zmluva, ale ak som nič neopomenula pri študovaní zákona o DPH, podľa §71 by tá faktúra vystavená mala byť (predajca je platiteľ DPH). Alebo sa mýlim? Môžete mi to pls potvrdiť alebo vyvrátiť? Vďaka za pomoc.

Určite musíš mať daňový doklad, tým,môže byť aj kúpna zmluva, ak spĺňa náležitosti daňového dokladu, t.j. základ dane- jej výška, vyčíslená daň, dátum dodania a dátum vystavenia.