anna2017
23.08.17,13:21
potrebujem poradiť ako doriešiť situáciu so susedom pred týždňom nám namontovali do nového rodinného domu ktorý bol už skolaudovaný kotol, firma nám ponúkla možnosť vývodu z boku domu čo sme využili no sused sa začal sťažovať ale vývod je stále na našom pozemku musím jeho sťažnosť riešiť a budem musieť vývod presunúť?
buchač
23.08.17,11:33
Ty sa musíš pozerať nie na námietky suseda alebo ponuku firmy.
Ty sa musíš pozerať na normu.
...a fertig !
misomiso
23.08.17,11:42
Otazne je, comu date prednost, ci uspore par Eur za robotu alebo dorym vztahom so susedom. To bola taka modna vlna davat vyvody do steny, teraz sa to uz velmi nerobi.
jelalim
23.08.17,13:16
Je to skutocne skolaudovane bez komina? Ako je to nakreslene v dokumentacii? Tebe sa bude pacit vyvod na boku domu?
branislavp
23.08.17,14:31
Ja som toho názoru, že nemusíš to presunúť. Vývod z kotla cez obvodový múr domu podľa najnovšieho zákona nie je prípustný, i keď je to na Tvojom pozemku.
Aby to suseda neobťažovalo, ten vývod z kotla je možné predlžiť zo steny z vonkajšej strany a vyústiť nahor tesne pozdĺž steny , ak to je možné. Otázne je aká je strecha. Ale to by sa aj tak dalo "dorobiť" Takže by bol predĺžením vývodu z kotla vlastne komín - to je takej striebornej farby.. Je to strieborný komín, neviem z akého materiálu, ale sa to dá kúpiť v obchode. Alebo zvonku vymurovať komín, aby so susedom nebol problém Ja som iba laik, je to iba môj názor.
misoft
23.08.17,16:20
buchač
23.08.17,16:38
Posledná veta je ideálne a aj najlepšie riešenie.
arizona
23.08.17,17:55
Na co konkretne sa stazuje sused? prihod foto,nech vidime,ako to mate
vicktor
24.08.17,11:37
Idealne? Zalezi na tom, kolko strecha presahuje za mury. U mna by to bolo nerealne riesenie.
vicktor
24.08.17,11:40
Mne povedali kurenari, ze kominovy vyvod do vodorovneho "komina" cez mur uz nie je povoleny.
Preco majstri PONUKLI - znmamena ze v projekte to bolo inak?
Dom bol skolaudovany bez kurenia?