otázka
25.07.06,11:25
SZČO, neplatca DPH na Slovensku účtuje v JÚ. Keďže má všetky príjmy z Čiech vznikla mu povinnosť registrácie v Čechách=kvartálny platca DPH, v Čechách účtuje PÚ.
Neviem ako mám postupovať pri účtovaní v JÚ, keďže má české VF s DPH a na Slovensku je neplatcom.
Milan Benka
25.07.06,09:53
SZČO, neplatca DPH na Slovensku účtuje v JÚ. Keďže má všetky príjmy z Čiech vznikla mu povinnosť registrácie v Čechách=kvartálny platca DPH, v Čechách účtuje PÚ.
Neviem ako mám postupovať pri účtovaní v JÚ, keďže má české VF s DPH a na Slovensku je neplatcom.


V JU bude česká DPH príjmom neovpl. ZD.

Z hľadiska prehľadnosti však doporučujem viesť PU aj na Slovensku.
Jana Acsová
25.07.06,09:59
SZČO, neplatca DPH na Slovensku účtuje v JÚ. Keďže má všetky príjmy z Čiech vznikla mu povinnosť registrácie v Čechách=kvartálny platca DPH, v Čechách účtuje PÚ.
Neviem ako mám postupovať pri účtovaní v JÚ, keďže má české VF s DPH a na Slovensku je neplatcom.FO vedie dve účtovníctva? Aký je dôvod?
Milan Benka
25.07.06,10:04
Na slovensku môže viesť JU, v čechách musí PU (povinnosť podľa českých zákonov).
Z hľadiska splnenia dikcie zákona (slovenského) musí všetky doklady vystavené v ČR zaúčtovať na slovensku v JU, čo je síce neprehľadné, ale nie nemožné. Bolo to uverejnené aj v niektorom Poradcovi.
Jana Acsová
25.07.06,10:16
Ja by som len chcela vedieť, či je SZČO účtovnou jednotkou v Čechách aj na Slovensku.
otázka
25.07.06,11:15
Ďakujem Vám za ohlasy. Áno, SZČO je účt.jednotkou u nás aj v Čechách, kde má inú účtovníčku na PÚ, ktorá mu robí papiere jednorazovo na konci roka. Ja mu vediem JÚ a mzdy.
Takže príjmy a výdaje, ktoré sa týkajú DPH /sú to vlastne len doklady v českých korunách/ účtujem ako písal Benka vyššie, len ZD a DPH neovplyv., lebo je vysporiadané.
Zoltán Kovács
25.07.06,11:16
To otázka:

A ako potom robíš daňové priznanie z príjmov Fo na konci roka?
otázka
25.07.06,11:21
Zatiaľ som ho robola normálne. Platcom v Čechách sa stal ku 6.4.2006.
Zoltán Kovács
25.07.06,11:36
Zatiaľ som ho robola normálne. Platcom v Čechách sa stal ku 6.4.2006.

Ja som mal na mysli daňové priznanie z príjmov fyzickej osoby. Do DP FO musíš uvádzať aj príjmy zo zahraničnia.
otázka
25.07.06,11:38
Ale samozrejme, vzájomným zápočtom. Daň vždy uhrádzal v ČR.
Milan Benka
25.07.06,13:07
Ale samozrejme, vzájomným zápočtom. Daň vždy uhrádzal v ČR.

Nie je to také jednoduché, ideálne je viesť pre SZČO pri takýchto príjmoch PU.

Vzťah medzi SZČO-slov. živnosť a SZČO-česká živnosť(príp.prevádzkareň v ČR) je kvázi ako medzi sro a jej organizačnou zložkou v ČR.