Kroll
25.08.17,09:42
Ahojte, ani neviem ako to v skratke opisat.

Hadam uz dva roky mam problem s udrzanim spanku, vacsinou zaspim o 10tej-11tej ale budim sa pravidelne 2:30, 4:00, 6:00. Kazdu noc. Da sa povedat ze uz hadam tie dva roky som nespal viac nez v priemere asi tak 4-5 hodin a aj to velmi nekvalitne.

Samozrejme sa to zhorsilo, ked sa nam narodila dcera rok dozadu a aj kedy som sa presunul do obyvacky na neroztiahnutelny gauc.

Mal by som ist teraz na 4 dni do USA pracovne na stretnutie, prvykrat v zivote let 11 hodin. Uplne som z toho zneurotizovany lebo neviem ci som v stave aby som mal energiu na pripadny jet lag ked sa budem vracat nazad. Hlavne ked si predstavim ze odtial pridem unaveny a domi si zas neoddychnem lebo nas pampuch vie byt hore aj kazde 2 hodinky.

Asi by som mal spomenut aj to, ze vzdy som mal nejake problemy s cestovanim take kvazi ako uzkostne stavy alebo panicke zachvaty obcas hlavne ked mam niekde sediet v kovovej trubici a ist dakam kde to nepoznam. Niekedy ked som mal mat ranny let tak som bol schopny celu noc prebdiet, lebo ma moja mysel drzala v strehu a nieco podobne sa mi deje aj prvu noc na hoteli ked som v novom prostredi.

Pred par rokmi som prekonal zavazne autoimunne ochorenie, rok som stravil na kortikoidoch, bolo to obdobie kedy som nevedel co bude zajtra a casto myslim na to ze sa to hocikedy moze vratit.

Odvtedy som v takom nejakom stave ako keby som neveril svojmu telu ze ma podrzi v zasadnych zivotnych situaciach. Do toho mi teraz zistili histaminovu intoleranciu, co som sa uz roky divil ze mi zle travi.

Bol som u psychiatra, chcel mi dat trazodon na ten spanok, ale povedal som si, ze hadam som chlap a zvladnem veci aj bez antidepresiv. Jedine co mi zistili je ze mam obrovsky deficit vitaminu D kde normalny clovek ma mat okolo 35-50 a ja mam hladinu na 11.6 tak sa to snazim riesit, ale je to dlhodoby boj asi. :)

Nemate nejaku radu ako prekonat niektore tieto veci? Velmi rad by som bol schopny fungovat ako ostatni, ale uz teraz viem ze uplne lahko sa mi moze stat ze budem aj 3 dni s nulovym spankom. Aj samotna predstava letiet taku dlhu dobu mi nahana vyslovene uzkost uz mesiac dopredu.

Dost si to vycitam, lebo niektori ludia by to brali ako uzasny zazitok a prilezitost, mam super pracu, krasnu rodinu, zdravie neni idealne ale robim co sa da. Navstevujem psychologa povedzme uz asi 4 mesiace, ale nemam pocit ze by mi to cokolvek dalo. Vyrozpravat sa o svojich strachoch a neistotach mozem aj doma partnerke.

Velmi by som si chcel pomoct, ale uz neviem co je pricina a co dosledok, co je prejav choroby a co je prejav strachu z nej. Ostal som uplne zacykleny. Uplne by mi stacilo trochu sa vyspat a citil by som sa aj mentalne lepsie.
Ing. Ľubomír Janoška
25.08.17,08:34
Nepíšeš, či máš dostatok pohybu - fyzickej zťaže. Zjavne si prestresovaný a vtedy treba začať s pohybom. Možno dve hodiny kočíkovania denne.
Estetic
25.08.17,08:35
Toto treba riešiť pomaly a krok za krokom.Rozhodne by som začala veľmi dôslednou a prísnou dietou,pretože to je kľúčové.
Kroll
25.08.17,08:49
Ahoj Lubomir, vdaka za odpoved. Ja mam doslova nulovu fyzicku aktivitu, lebo som dlhodobo vycerpany. Ale mozno ako sa vravi klin sa klinom vybija a moje vycerpanie moze byt mentalne z pozicie stesu nez fyzicke a ak sa zacnem hybat, mozno sa zlepsi vsetko co teraz riesim ako 'problem'.
Ing. Ľubomír Janoška
25.08.17,10:29
Nie si vyčerpaný fyzicky, ale zo stresov. Musíš nazbierať sily a rozhýbať sa. Čo nenaspíš, to vyvetraj, nedostatok spánku Ťa nebude tak trápiť, keď sa poriadne vydýchaš. Môžeš začať s prechádzkami. Alebo vytiahni z archívu nejakého koníčka, pri ktorom si sa hýbal.
buchač
25.08.17,10:49
Kroll
Navstevujem psychologa povedzme uz asi 4 mesiace, ale nemam pocit ze by mi to cokolvek dalo.
Vyrozpravat sa o svojich strachoch a neistotach mozem aj doma partnerke.
===================
Tak psychológovi povedz to, čo sa doma partnerke neodvážiš...
arizona
25.08.17,11:01
Tvoje problemy mozu suvisiet so stresom.Skus zmenit zivotospravu a zivotny styl.

Vyskusaj aj nejake "babske rady" na lepsi spanok. Niekomu pomahaju dlhe vecerne prechadzky,niekomu cajik z medunky,niekomu manualna praca,niekomu teple kakao pred spanim atd...

Pises, ze spavas na nejakom gauci. Aj tam moze byt problem.A este si donicis aj chrbticu. treba spavat na posteli s kvalitnym matracom.
Ten gauc je pravdepodobne v obyvacke,kde je kopec elektro-spotrebicov. Vela ludi je haklivych na elektroniku / TV,wifi,mobil atd/ . Takze aj tento problem treba vylucit...https://www.google.sk/search?q=elektronicky+smog&oq=elektronicky+smog&gs_l=psy-ab.3..0.639195.642625.0.642893.17.17.0.0.0.0.200.1 842.4j12j1.17.0....0...1.1.64.psy-ab..0.17.1834...0i131k1j0i22i30k1.TLq2DYBtzKI

Ak nepomoze, skus Spankove studio, na nete najdes vela clankov https://www.google.sk/search?q=spankove+studio&oq=spankove+studio&aqs=chrome..69i57.4024j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

A co sa tyka toho letu. Ty sa ani tak nebojis tej unavy, na tu si uz asi zvyknuty,ale mas asi fobiu z lietania. To uz je na inu debatu...mam kamosku, co ma tiez fobiu z lietania. Bezne nepije alkohol,ale pre letom si da 1-2 panaky a cestu zvladne. Mozno by pomohol napr.nejaky Lexaurin na ukludnenie pred letom .-)
Braňo
25.08.17,11:49
rozhodne odporúčam začať behať. aj keď sa Ti zdá, že si vyčerpaný, šport Ťa doslova nabije. Je to výborná psychohygiena.
Kroll
25.08.17,12:00
vdaka, asi je na case najst si cas na seba, lebo som zanedbaval tieto veci. Co sa strachu tyka, ja by som povedal, ze mam strach zo strachu, ze sa budem proste musiet so sebou vysporiadat niekde na 9hodinovom lete a podobne. Casto mi staci letiet tuto len 2 hodky niekam do nemecka a presedim to cely v krci, stiahnuty, nejem, nepijem. Riesim vela meditacie pred spanim uz asi 3 mesiace, to je super na take to spomalenie sa, asi to ale doplnim dakym rannym sportom.
vdaka este raz za nazor.
Terezia13
25.08.17,16:42
mávam takéto problémy, mne pomáha, keď si aspoň niektoré dni pospím 1/2 až 1 hodinu poobede, pred spaním si dám med lyžičku - dve, ak pracuješ aj večer pri počítači, aj vtedy má mozog problém "prepnúť" na oddychový režim
buchač
25.08.17,16:53
Čo by si odporúčal jedincovi, ktorý potrebuje k chôdzi bakuľku...??? ;)

S tým športom sa dá súhlasiť, ale s tým "rozhodne behať" teda veru nie...
Na jednej strane športuješ, no na strane druhej si dojebabreš klby.
Osobne poznám oveľa lepšiu športovú psychohygienu, ako nejaké blbé behanie...ale šak každý máme to svoje.
bettylou
25.08.17,17:57
šak v lietadle zapneš dajaký film - výber tam budeš mať, a kukáš a driemeš, možno dakoho nájdeš, pokecáš... a čas ubehne aj keď sa treba aj poprechodiť hore dolu a tak. Alebo si vezmi dáky hlavolam.
Braňo
18.10.17,04:18
samozrejme pri obmedzeniach treba prispôsobiť aktivity zdr.stavu, ale čítal som, že aj pri problémoch s pohybovým aparátam je vhodný nordic walking.