ucetni_fantozzi
25.07.06,18:22
ahoj poradaci,
davam do diskusie nasledujuci priklad pre podvojne ucto:
- v ramci spolocenskej akcie mi organizator poskytne reklamny priestor, za co mu ja
- zaplatim urcity obnos penazi
- zaroven bezodplatne poskytnem niekolko kusov svojho tovaru, ako cenu pre hosti spolocenskej akcie.

co poviete, ake bude uctovne a danove riesenie? :D
KEJKA
25.07.06,19:26
Vzhľadom na zákaz kompenzácie v účtovníctve určite každý vyfakturuje svoje dodanie a na základe dohody sa urobí vzájomný zápočet pohľadávok a záväzkov.
Takže na jednej strane služba - reklama, na strane druhej predaj tovaru.
DanielaT
26.07.06,05:12
u nas mame presne tieto pripady. Riesime to tzv. mandatnou zmluvou. Od odberatela dostaneme fakturu za reklamu - sluzba. My mu poskytneme bezodplatne tovar (co je zakotvene v zmluve) - vydaj zo skladu. Danovo to mame uznatelne ako pouzitie vlastnych vyrobkov za ucelom podpory predaja a reklamy a tiez neuctujeme DPH podla §8 ods.3 zakona o DPH.
ucetni_fantozzi
26.07.06,07:57
u nas mame presne tieto pripady. Riesime to tzv. mandatnou zmluvou. Od odberatela dostaneme fakturu za reklamu - sluzba. My mu poskytneme bezodplatne tovar (co je zakotvene v zmluve) - vydaj zo skladu. Danovo to mame uznatelne ako pouzitie vlastnych vyrobkov za ucelom podpory predaja a reklamy a tiez neuctujeme DPH podla §8 ods.3 zakona o DPH.

dakujem, zda sa ze toto je velmi podobne mojmu pripadu. nie je tu sice mandatna zmluva, ale zmluva o spolupraci, ale podstata je v podstate rovnaka. organizator nam poskytne reklamny priestor, dostane za to urcity obnos, co povazujem za vydavky na reklamu, cize klasika 518/zavazok.

co sa toho vlastneho tovaru tyka, je to riesene tak, ze na akciu poskytneme bezodplatne tovar, ktory je potom na tejto akcii odovzdany ako cena ucastnikom, cize vlastne tiez na reklamne ucely. kedze sa to ale da chapat ako "bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov" (§8 ods. 3), tak ta DPH by nemusela bytm suhlasim. priznam sa vsak, ze som si nie isty so zauctovanim. uctujem sklad B, cize tovar mam v priebehu roka na 504-ke...
DanielaT
26.07.06,08:06
my mame analytiku na 504 specialne na tento ucel, takze je mozne presne vediet vysku - vyzadovali to aj auditori. Tak by som to len preuctovala na inu 504A
Lila
26.07.06,12:20
V športe je to riešené pri medzin. turnajoch takto:
1/ Každá reklama je riešená Zmluvou o reklame napr. na sumu 100.000 Skk.
Uvediem príklad medzi ŠK a napr. Pekárňami.
Tu je dohodnuté, že ŠK dostane napr. len 90.000 Skk a za 10.000 Skk dodajú na túto akciu Pekárne svoje výrobky pre VIP hostí.

Účtovné doklady, ktoré tu musia prebehnúť medzi týmito dvoma subjektami:

ŠK spraví VF na 100.000 Skk.
Pekárne spravia VF na 10.000 Skk na svoje výrobky.
Pre ŠK je ale táto faktúra považovaná ako repre aú 513.
Tieto dve faktúry si vzájomne započítajú.