filip212
06.09.17,01:32
Chcel by som sa opýtať čo všetko treba vybaviť a aké živnosti potrebujem otvoriť pre založenie webhostingovej spoločnosti, ktorá bude pôsobiť medzinárodne a zamestnávať ľudí zo SVK aj zahraničia (Napr. India, Nemecko, USA atď..)

Budem poskytovať webhosting a registráciu domén. VPS a dedikované servery neskôr ale ak treba otvoriť niečo dodatočne otvoril by som to hneď na začiatku.

Ako by som mal vyriešiť reseller hosting? tzn. niekomu budem prenajímať server aby on mohol poskytovať webhosting pod svojim menom a značkou ďalším zákazníkom.

Je možné uplatňovať si paušálne výdavky? Ak áno je to nejako obmedzené iba do určitých výnosov?
Treba viesť pri paušálnych výdavkoch účtovníctvo? Ak áno musím doňho uvádzať aj skutočné výdavky?
Je možné účtovať cez elektronickú pokladnicu?

Keďže objednávky budú online spadám tým pádom pod e-shop? Ak nie pod čo?
Nakoľko neviem či je ešte aktuálny zákon o e-shopoch, že musia mať na potvrdenie objednávky nápis záväzne potvrdzujem objednávku...
U iných slovenských webhostingových spoločností tam vidím iba normálne odoslať objednávku...

Aký pracovný pomer zvoliť pre lokálnych/zahraničných zamestnancov?
Niektorí budú platení na hodinu tam zrejme TPP alebo na dohodu a niektorí budú platení za vykonanú prácu napr. technici tu si niesom istý aké mám možnosti.
Dáša_
06.09.17,04:23
V podstate ti stačí aj živnosť a nakoľko to budeš poskytovať aj do zahraničia, tak budešpotrebovať byťj platiteľ DPH. Aké predmety v živnosti - to najlepšie urobíš, keď si pozrieš v živnostenskom alebo obchodnom registri, čo majú zapísané tvoji konkurenti.

Máš tak veľkolepé plány, že mi napadá jediné, asi si sa stal, alebo sa ideš stať správcom národnej domény... :D Respektíve ideš prebrať trh niekomu veľkému. :D
filip212
07.09.17,22:07
Ďakujem za odpoveď, nie to nie :D Len mám dohodnutých pár ľudí zo zahraničia a potrebujem zistiť ako by som ich mohol zamestnať...
Dáša_
08.09.17,02:42
najjednuduchšie pre teba, keď ti budú posielať niečo ako faktúry a na základe toho ich budeš platiť podľa dohodnutých pravidiel
filip212
08.09.17,22:36
Lenže oni niesu podnikatelia takže mi nemôžu vystaviť faktúru alebo sa mýlim?
jslancik
09.09.17,04:03
V prvom rade si nájdi kvalitnú účtovníčku, ktorú môžeš vyberať aj polozenim týchto tvojich otázok. Tým zistíš, či je v obraze. A ona zisti, ze ty v obraze nie si ani náhodou. Ako riaditeľ dosť veľkej medzinárodnej firmy by si mal dačo vediet o vedení firmy a náležitostiach. Lebo ak budeš všetko delegovat a nič o tom nevedieť, nedopadnes dobre.
Mimochodom, živnosť je ta najhoršia forma podnikania z hľadiska rizík. Ručíš celým svojím majetkom (aj tým budúcim). Napr. nejaká väčšia pokuta ti môže položiť nielen firmu, ale aj rodinu ci život.
Mimochodom, tym Eshopom si toto zabil. Celkovo mi pripadá, že máš veľké plány, ale obciansky ti ešte nedali... A ani potrebné vedomosti, znalosti, skusenosti.
Už chcem vidieť, ako budeš platiť Inda od hodiny :)
filip212
09.09.17,13:05
Niesom riaditeľ a tá firma vôbec nie je veľká.
Chcem tú firmu založiť preto sa pýtam aby som sa do toho obrazu dostal. Mimochodom predstav si, že občiansky mám, ale takéto veci ťa na škole nenaučia tak sa na to pýtam na mieste, ktoré je na to určené. Je niečo zlé na tom, že sa niekto pýta na fóre, ktoré je na to určené niečo čo nevie? Bez toho aby som to skúsil/naučil sa to nebudem tie skúsenosti mať... Nikto ich na začiatku nemal a každý sa pýtal alebo skúšal. Ja sa predtým ako to skúsim opýtam aby som neurobil chybu, za ktorú potom dostanem tú pokutu ako si písal. Že je to najhoršia forma podnikania? Áno to viem časom prejdem na s.r.o ale teraz chcem založiť živnosť.
Ďakujem za jedinú rozumnú odpoveď z tvojho príspevku:"V prvom rade si nájdi kvalitnú účtovníčku, ktorú môžeš vyberať aj polozenim týchto tvojich otázok. Tým zistíš, či je v obraze."

Ak vieš prispieť ešte niečim čo je k niečomu budem rád ak to napíšeš.

//Nikde som nepísal, že som riaditeľ nejakej spoločnosti, nikde som nepísal, že tá firma bude veľká písal som iba, že budem zamestnávať ľudí zo zahraničia zatiaľ ich je 5 chápem, že je to fakt obrovské číslo a z tohto sa dá dedukovať, že som veľkopodnikateľ a vôbec nič o tom neviem ale nie je to tak... Tú firmu sa snažím založiť ešte som žiadnu firmu nemal a neexistuje a tak sa snažím zistiť všetky potrebné veci ohľadom toho...
profesional
09.09.17,14:35
Potrebuješ živnosť 6201 Počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov. Optimálne ako s.r.o. Ako FO sa to nehodí z viacerých dôvodov.

V každej krajine, kde budeš chcieť zamestnávať, budeš musieť zriadiť dcérsku spoločnosť, alebo orgnizačnú zložku, viesť v tej krajine účtovníctvo, byť vedený ako zamestnávateľ a platiť dane. Následne v SR budeš viesť konsolidované účtovníctvo a platiť daň z konsolidovaného daňového základu.

To čo chceš urobiť s tým zamestnávaním vo viacerých krajinách naraz, sa opláca len veľkým firmám.

Podľa toho kde chceš mať zákazníkov, by si mal zvoliť radšej inkorporáciu v inej krajine s priaznivejším daňovým a účtovným režimom ako je SR. A ľudí čo budú pre teba robiť mať ako kontraktorov.
jslancik
09.09.17,17:04
ty tam tie dobré rady nevidíš? nevadí, ocenenie som ani nečakal... možno časom pochopíš.
jasné, nik múdry z neba nespadol. ale ty sa pýtaš elementárne veci, ktoré by si mal vedieť a na nich stavať. ako keby sa pilot na F1 pýtal, že kde je plynový pedál...
Ako môžeš mať "dohodnutých ľudí" zo zahraničia, keď ani nevieš, či ich musíš zamestnať, alebo budú posielať faktúry?
a písal som o "dosť veľkej" (firme) - asi som tým myslel, že priveľkej na teba, nech by mala koľkokoľvek zamestnancov či partnerov.
Veľa šťastia prajem. Nejdeš radšej na tú F1?
filip212
09.09.17,23:29
Áno pardón je tam viac dobrých vecí, len som selektoval to čo mne osobne k niečomu bolo nakoľko to ostatné mi bolo jasné...

"jasné, nik múdry z neba nespadol. ale ty sa pýtaš elementárne veci, ktoré by si mal vedieť a na nich stavať. ako keby sa pilot na F1 pýtal, že kde je plynový pedál..."

Práve preto, že si uvedomujem že na tom treba stavať sa na to pýtam. Nevidím na tom nič zlé. Mám 21 rokov a ver či never takéto veci ťa v škole bohužiaľ nenaučia. Keď sa dieťa narodí nevie chodiť, nevie rozprávať všetko sa učí postupne za života a aj ty si sa postupne naučil to čo vieš... Nevidím nič zlé na tom, že neviem možno základné veci, ktoré som sa nemal ako naučiť. Podľa mňa je dôležité to, že sa to naučiť chcem a uvedomujem si, že to potrebujem vedieť a preto som možno reagoval impulzívne na tvoju odpoveď, ktorá na mňa útočí. Ja nepotrebujem prirovnania k F1 určite ma od toho neodradíš ty ani nikto iný... Hľadám informácie a budem ich hľadať ďalej to je všetko o čo mi ide aby som sa to čo neviem naučil nakoľko do toho určite chcem ísť...
jslancik
10.09.17,04:23
Iste iste. Len je rozdiel, či si elementarnu otázku zadáš do Google, alebo na porade čakáš komplexnú odpoveď... Hľadať odpovede je fajn, ale nie pýtať sa na každú základnú vec.
Btw. nechceš sa stat Estoncom?
Dáša_
10.09.17,04:24
Filip, skúsil si prečítať Trubanovú knihu o websuporte?
taiko
10.09.17,08:22
rozmyslal si nad tym, cim sa odlisis od ostatnych ?
jslancik
10.09.17,10:52
tým, že to bude robiť na živnosť a Indov bude platiť od hodiny :D
taiko
11.09.17,04:50
ale no tak. Naco ten sarkazmus ;) Ten napad vobec nemusi byt marny, ak sa dobre zrealizuje. Moze mat zivnost a pracu zadavat napr. cez freelancer.com.
Neslobodno sa hned zo vsetkeho vysmievat ;).
filip212
12.09.17,01:20
Áno rozmýšľal a mám plán čo sa týka toho čo ponúkam a ako to robím premyslený. Informačné a sieťové technológie som študoval a som v obore vyučený len nemám skúsenosti s podnikaním