Luboso
07.09.17,11:07
Moze opatrovatelsky prispevok na mojho otca poberat svagrina ,ktora je na materskenej?
vicktor
08.09.17,07:34
Ja si myslim ze moze, ale:
pred par rokmi som zistoval ci moze dostavat prispevok vnukova manzelka. Odpoved na urade bola ze ano, s podmienkami lekarska sprava, este nieco a posudenie vysky dochodku. Na tomto to stroskotalo - vraj stara pani ma taky vysoky dochodok, ze si opatrovatelku ma platit sama... :(
Luboso
08.09.17,08:37
A vnukova manzelka bola tiez na materskej? A este , svagrina s bratom ziju ako druh a družka u našich rodičov,ci to nemoze v niecom vadit.
Katy a R
08.09.17,09:48
zákon špecifikuje presne, kto môže byť opatrovateľom :
(3) Fyzickou osobou na účely poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie je manžel, manželka, rodič alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra a za zaťa sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra.
(4) Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj inej fyzickej osobe, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.
- doplnil si - že nemáš švagrinú - teda ani otec nevestu;)
.....
samozrejme - výška príspevku závisí od príjmu - to skôr pre Viktora
vicktor
08.09.17,12:13
Ano, v tom case bola na materskej. Nepamatam presne, ale myslim ze v tych podmienkach sobasny list nebol spomenuty.
Treba ist na urad alebo sa opytat telefonicky.
(Ale ak tvoji nie su zosobaseni, tak svagrina asi nie je spravny termin.)
vicktor
08.09.17,12:16
"...osoba, ktorá prevzala DIETA do starostlivosti..." - tu ide o otca - plati to rovnako?
Katy a R
08.09.17,12:42
?????? aké dieťa? ... veď nie rodič ho ide opatrovať - ale nádejná nevesta! a kým nebude nevesta - zatiaľ môže opatrovať ako "iná osoba" - aj som to podčiarkla!!
vicktor
08.09.17,12:52
Ja som pochopil ze opateru potrebuje otec, ty pises o starostlivosti o dieta.
Autor na moju odpoved neprotestoval, tak som asi dobre pochopil.
Katy a R
08.09.17,12:55
??? kde píšem o dieťati? - citovaný je zákon a podčiarknuté to, čo sa týka otca zadávateľa!
Žabinka
08.09.17,12:57
:):) skús ešte raz poriadne prečítať časť (3)Fyzickou osobou...od druhého alebo..;)