ajuschka
10.09.17,20:53
ahojte poradaci.
planujeme stavat dom na pozemku ktory je v extravilane obce. vieme ze potrebujeme vynat z ornej pody - vyriesene.
Chcem sa ale opytat, ako je to s uzemnym planom, ake su vase skusenosti?

podla toho co som nagooglila a nastudovala, mala by som robit zmenu uzemneho planu. diskusie strasia niekolko rokov dlhymi procesmi a podobne, prosim ma niekto realnu skusenost?
Dalej som sa docitala, ze by mala byt mozna nasledovna vec:
Obec vyda "predbezny suhlas so zmenou Uzemneho planu" a na zaklade tohoto suhlasu by som mala vediet zaziadat o stavebne povolenie - je toto mozne???
pokial ano, velmi by nam to ulahcilo situaciu, nakolkok uzemny plan sa bude menit za 2 roky.

Dalej - ma prosim niekto skusenost s podobnou zmenou uzemneho planu?
- zmena len 1 parcely ktora je v extravilane obce, obkolesena lesom a ornou podou. povodna zona - polnohospodarska poda, nove - vynaty stavebny pozemok. prosim kolko vas to stalo, ako dlho to cca trvalo, a ake sa vyskytli problemy - potreby na to nadvazujuce?

dakujem
rnns
18.09.17,18:42
zdravim, dozvedeliste sa nieco nove o tom predbeznom suhlase so zmenou uzemneho planu?
Chobot
19.09.17,12:27
Máš k dispozícii súčasný územný plán? Ako čo je tam definovaná tá oblasť, kde máš pozemok? Ak to nie je určené na malopodlažnú výstavbu či už aktuálnu alebo vo výhľade, tak je dosť nepravdepodobné, že to zmenia. Netvrdím, že to nie je možné, ale veľmi nepravdepodobné.

A určite to neurobia tak, že by celú oblasť nechali ako lesy a len tvoju parcelu určili na výstavbu rodinného domu.

Treba si uvedomiť, že nie na každom pozemku, ktorý človek vlastní, môže postaviť dom alebo inú stavbu. To, že pozemok vlastní, ešte ho neoprávňuje k výstavbe.

Predbežný súhlas nie je nárokovateľný. Pokiaľ podľa územného plánu nie je oblasť schválená na výstavbu, nemá ti kto vydať predbežný súhlas. Nemôže niekto prekročiť právomoc a kompetencie, aby obišiel územný plán, ktorý schvaľuje meststké / obecné zastupiteľstvo.

O zmenu ÚP môžeš požiadať, ale ten sa nemení veľmi často, zvyčajne tak každých 4-5 rokov. A kvôli jednej žiadosti ho nebudú aktualizovať skôr. Kedy bola vydaná posledná aktualizácia?
januli
19.09.17,18:31
Ten územný plán je na pozemky v extravilane alebo v intraviláne? Píšete ze Vám ide o pozemok v extravilane...v extravilane ste ohraničená rozmerom stavby, môžete vyňať pod stavbu, zaplatíte BPEJ a zmeníte druh pôdy pod stavbou. Túto zmenu vám musí obec alebo mesto odsúhlasiť, tým vám dá súhlas k stavbe...len pozrite v zákone m2...blizsie by vám vedeli poradiť aj na pozemkovom úrade ohľadom stavby v extravilane..