ambri 74
11.09.17,16:55
Pivnica je v zemi a volakedy dávno mala drevený strop, predpokladám že to bolo správne riešenie, musím ale upresniť že nad pivnicou je drevená búda. časom táto drevená podlaha zhnila a môj dedo ju dal vybetónovať. tým pravdepodobne pivnica stratila niektoré vlastnosti, urobil som aj odvetrávanie lebo bola v nej vlhkosť a všetká zelenina hnila, momentálne sa teplota udržuje okolo 15 stupnov ke je vonku teplo cca 30 stupnov. ak sa dá niečo ešte spraviť aby teplota bola o niečo nižššia dakujem za radu
buchač
11.09.17,15:36
Kamenná pivnica musí spĺňať určité kritéria.

- na spodku nesmie byť iný materiál, ako je prírodný...čiže zemina.

- na vrchu by mala byť určitá vrstva zeminy, kvôli izolačným vplyvom.
Aj keď je tam betón, to nestačí. Samozrejmosťou by mala byť aj nejaká drenážka.

- ako odvetrávanie by malo byť okienko...stačí malé (20x20 cm), kde bude umiestnené sito kvôli tým škodcom.

- nejaký odvetrávací komín tiež nie je na škodu...


P.S.:
Fotky mojej pivnice nedávam...ale je fasácka. ;)
misomiso
11.09.17,16:00
Samozrejme kedysi sa davala zemina, aj dnes sa dava, ale nie ak je nad tym stavba (buda). Ta zemina nielen ciastocne izoluje, ale kedze na nu prsi, a nasledne sa voda dlhodobo odparuje, tak aj chladi. Ak je nad tym buda, tak jednoznacne polystyren. Stacilo by, keby si tam nahadzal meter sena, ak tu budu nepouzivas.
ambri 74
13.09.17,16:43
Dakujem za radu. Co by stalo ked ten polystyren dam na strop pivnice
misomiso
13.09.17,18:45
No neviem, mal by sa davat zvonka. Jednak kvoli tepelnej zotrvacnosti, potom - cim ho chces zakryt? Bude sa ti vyparovat a postupne stracat, Chces natiahnut sietku a lepidlo? Tazko povedat, ci na tom bude kondenzovat voda, ale mne by sa polystyren vovnutri nepacil. Ked uz, tak by som kupil ten drahsi styrodur do zakladov, co ne nenasiakavy a nic by som nen nedaval.