anežkanežka
13.09.17,09:44
Mám kamarátku. Je uznaná ako ZTP na 45 percent pre depresie stredne ťažké.
Za krátky čas ide pred komisiu na Sociálnej poisťovní.
Od psychiatričky má posúdok. Ale ešte jej treba psychodiagnostiku od psychologa.
Vie mi niekto poradiť? Čo je vlastne ta psychodiagnostika? Aké testy sa tam dávajú?
Psychodiangostika odhalí čo? depresie? Môže byť psychodiagnostika - odhaliť, že táto posudzovaná osoba je zdravá? Pochybujem, že by sa tak udialo, kamošku poznám, má depresie.
A ospravedlnujem sa možno sa ťažkopádne otázky. dakujem za odpovede

A do rubriky zdravia som to dala, lebo sú to depresie, nehodilo by sa to do práva
Dáša_
13.09.17,08:02
absolvovala som také testy pred rokom. Ak trpí depresiami, nie je problém, aby to tie testy ukázali. Teda aspon to, čo som robila ja. Testy boli hodne prešpekulované a aj keď som už všeličo skúšala, s takými testami som sa nestretla. Bolo to veľa druhov tých testov, skúmané z veľa strán. Ja som sa objednala k psychologičke, ktorá patrí pod nemocnicu, iba podľa googla, prvé meno, čo bolo v zozname. Ja si skôr myslím, že tieto testy vydolujú poruchu aj z toho, čo sa cíti zdravý.
alaya1
13.09.17,10:08
Vysetrenie u klinickeho psychologa pre potreby posudenia invalidity je nutne vykonat na zaklade objednania sa v ambulancii klinickeho psychologa.
Dlzka je individualna, prevazne 1.5-2 hodiny.
Nutne je predlozit kopie vsetkych zdravotnych zaznamov tykajucich sa problemu.
Priebeh vysetrenia je nasledovny-
anamneza. údaje, výkonové testy, osobnostné testy, možné aj prístrojové testy - nahrádzajú testy tuška- papier /záleží od vybavenia pracoviska/, podrobný rozhovor.

Psycholog potom testy vyhodnoti, vypraccuje psychologicky posudok a ten treba predlozit na prehodnoteni v SP.
Toto vysetrenie preplaca ZP, ak je psycholog zazmluvneny.
Mila123
13.09.17,15:21
neprepláca nič ZP, ak by to bolo iba na posúdenie invalidity (určite), mám priateľku, ktorá je klinickou psychologičkou a takéto vyšetrenie je potrebné aspoň, 1 -3 x návšteva kl.psychlógie, pretože na kolene sa to tak rýchlo nedá.....vyhodnocovanie testov je namáhavé, napísanie správy, ktorá je vo formáte A4, je tiež zdĺhavé....
moja priateľka to robí tak, aby nemuseli platiť klienti, že psychiater, ktorý diagnostikuje depresiu, pošle na vyšetrenie pacienta a na sprievodnom lístku nepíše, že je to na potreby SP, inak by museli všetci pacienti platiť....
ZP platí iba na účely zdravotné, nie na účely sociálne....
ak niekto chce ID , pretože má depresiu, musí chodiť a pravidelne navštevovať psychiatra, najlepšie je ak by vola aj hospitalizovaná na psychiatrii, hospitalizácia pomáha k ID
Mila123
13.09.17,15:22
Ravenov test je zaujímavý...
http://www.ravensprogressivematricestest.com/
Dáša_
13.09.17,15:32
celkom tomu nerozumiem, čo si napísala ohľadne ZP a preplácania. Ja som na vyšetrenie išla, lebo vzniklo podozrenie, že mi lieky začali ovplyvňovať pamäť. Tak sa lekárka rozhodla, že by bolo dobre vedieť, či to nie je počínajúci Alzhaimer alebo depresia. A neplatila som nič. sKONTROLOVALA som to teraz v elektronickej zdravotnej karte, dovera za mna psychologičke zaplatila 109€
Mila123
13.09.17,15:35
pre sociálne účely vyšetrenie ZP neprepláca, ....ale ak sa použijú vyšetrenia pre SP je to oki......
ale nemôže ťa poslať psychiater na vyšetrenie, a napíše ti , že žiada vyšetriť pre soc. poisťov*ňu, nemôže takého vyšetrenie zakódovať pre ZP (prípadná kontrola to vyhodí ako neadekvátne vyšetrenie)
buchač
13.09.17,16:23
Miluš
Prešla si si cez neho ? Tento test je v pohode.
Aj tie ďalšie testy majú svoje "zákutia". ;)

Robil som pár krát...kvôli zbrojnému preukazu.
afrikánka
13.09.17,16:52
Ak sa má ísť pred komisiu SP, tak sa vyžaduje posudok od psychiatra, aj od psychológa. Testy by mali odhaliť prípadnú snahu o podvod, alebo iné osobnostné poruchy.
SP to požaduje, ale neprepláca. K psychológovi sa v tomto prípade ide cez obvodného lekára na výmenný lístok, alebo na žiadosť psychiatra. Vtedy to preplatí ZP
buchač
13.09.17,17:07
Mila123 (Dnes 18:21) napísanie správy, ktorá je vo formáte A4, je tiež zdĺhavé....
=================
Táto veta je najdôležitejšia.

Týka sa nie iba psychovyšetrenia ale aj iných posudkov, ktoré sa predkladajú k ID alebo ZTP.
Internisti, neurológovia, chirurgovia....

Stačí si pozrieť cenníky, kde sú vyčíslené tie všeliaké lajsrá.
afrikánka
13.09.17,17:19
To je asi zrejmé, že všetky Dg, aj keď ide o ID na základe stredne ťažkej depresie.
alaya1
13.09.17,18:49
mila- Nie su potrebne 2-3 navstevy, na ziskanie psychologickeho posudku klinickym psychologom.. Diagnostika a nalez je mozne absolvovat na jednom stretnuti. Klient si potom len vyzdvine vypracovany nalez.Testy sa vyhodnocuju bezne, cez predpisanych formular. Este som sa nestretla so situaciou, aby na vymennom listku od psychiatra bolo definovane, ze je to na ucely posudenia invalidity. Snad psychiater vie predpisat vymenny listok.. Je vzdy uvedene, ze ziada len o psychologicke vysetrenie.
P.S. posledne roky sa hospitalizacia nevyzaduje.

Je vsak otazne, preco to tvoja priatelka realizuje na viacerych sedeniach. Pre mna je odpoved jasna.
afrikánka
13.09.17,19:07
alaya1, z toho čo čítam, sa prezentuješ, ako skúsená psychologička
Mila123
14.09.17,04:27
Juraj, mal by si vedieť, že posudky nedávajú......dávajú lekárske nálezy a to nie sú posudky....
buchač
14.09.17,04:55
Mila123 (Dnes 07:27) Juraj, mal by si vedieť, že posudky nedávajú......dávajú lekárske nálezy a to nie sú posudky....
================
Beriem opravu - upresnenie výrazu...ale snáď vieme, o čo ide.
anežkanežka
16.09.17,22:40
dakuem vám všetkým za odpovede. ale kamarátka má depresie. aj je už pár rokov zťp. len ju znepokojuje, čo všetko sa deje.
anežkanežka
16.09.17,22:44
ku psychologovi chodí už pár rokov, aj ku psychiatričke.
anežkanežka
16.09.17,22:45
dakujem za odpoved. aké sú výkonnostné a osobnostné testy? výkon je výkon osobnostný, ale lepšie je mi to vysvetliť