Michal Janoš
17.09.17,08:14
Dobrý deň, mám otázku ohľadom nákupu z Číny, nakoľko výrobca je z Číny a ja som platca DPH s eseročkou (Česká S.R.O) v ČR, ako to je, keď budem predávať z Českej SRO (platca DPH) na Slovensko (platcovi DPH)? Čína nepozná DPH, ja som platca DPH a predávam platcom DPH na Slovensko. Ja DPH nefaktúrujem v rámci EÚ, čo je logické, ale ako dokladujem správcovi dane, ceny bez DPH podnikateľovi DPH, keď ja som v Číne DPH nezaplatil, aj keď som platca DPH v Českej Republike? Najradšej by som nepredával na Slovensko s DPH a bez DPH, kvôli účtovníctvu, ale musím?Je na to nejaká výnimka? Ďakujem.
Žabinka
17.09.17,06:33
predpokladám, že v ČR platí obdobný zákon o DPH ako na SK, kde v príslušnom paragrafe 23 nájdeš čo-to o dovoze z tretích krajín.. na SK pri dovoze z tretích krajín vyrubuje DPH a clo colný úrad, v ČR to bude rovnako.. zaplatíš vyrubenú DPH a pri predaji do iného členského štátu platiteľovi DPH predávaš tovar ako oslobodené intrakomunitárne dodanie bez DPH, a slovenský platiteľ DPH si ho už vysporiada.. ak predáš tovar slovenskému neplatiteľovi DPH, tak predávaš s vyčíslenou DPH, ako keby si predával v Čechách..
Michal Janoš
17.09.17,06:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže ja v podstate tovar preplatím o 21% na DPH, lebo Slovenskej firme (platcovi DPH) musím predať bez DPH (môj zisk -21%) ? Takže si nemôžem DPH od nikoho vypýtať späť. Neexistuje žiadna možnosť predpokladám.