Tati5
18.09.17,07:42
Dobrý deň, k 1.8. som podala výpoveď nájomnej zmluvy nebyt. priestoru. Výpovedná lehota je 3 mesiace, priestor využívam, chcem sa spýtať, pri uzatvorení zmluvy som zložila kauciu 360 eur, či je možné ju použiť na úhradu posledných splátok nájmu, ďakujem za odpoveď...
ivka70
18.09.17,05:50
Jedine v pripade,ze sa tak s prenajimatelom pisomne dohodnete.
Kaucia totiz sluzi aj na krytie skod, ktore si prenajimatelovi sposobila a kotre dokaze posudit az po skonceni najmu.
Inak je ku kaucii zvycajne zmluvne definovane, dokedy ju prenajimatel musi vratit po skonceni najmu. Cize nesluzi na uhradu riadnych splatok najmu.
sito
18.09.17,06:56
Keď 1.8. tak byt budeš užívať 31.10. Zvyčajne sa platí úhrada nájmu mesiac vopred, ak áno, tak poslednú úhradu uhradíš v septembri. Pri skončení nájmu 31.10. treba odpisovať a podpísať, spolu s nájomcom všetky merače ( teplá, studená voda, teplo na vykurovanie, elektrina plyn. Potom je možná dohoda okamžitého vyrovnania, to ale môže byť aj neprospech teba. Ročné vyúčtovanie skutočne napočítaných nákladov na byt dostane prenajímateľ až k 31.5. Tie by mal objektívne rozpočítať na teba, seba, prípadne nového nájomníka. To isté s elektrinou a plynom, dodanie zúčtovacích faktúr nemusí, a ani nebude zhodný s dátumom 31.5. Dobre by bolo vedieť aké boli preplatky/nedoplatky v minulosti. Kaucia zvyčajne slúži na ochranu majetku prenajímateľa proti poškodeniu ( nábytok, spotrebiče, riady, zariadenia bytu, atď.. Ak sa dohodnete, že všetko je v poriadku na primerané opotrebenie jeho majetku, môže ti kauciu vrátiť celú, alebo v dohodnutej výške, no časť ti môže zadržať ako zálohu na prípadný nedoplatok za užívanie bytu od 1.1. do 31.10.

Všetko závisí od zmluvy o nájme a vašej ochoty sa dohodnúť. On ale asi nebude súhlasiť, aby posledné splátky nájmu boli uhradené započítaním kaucie do nájmu za užívanie bytu.
Tati5
18.09.17,08:26
je to nebytový priestor...
Tati5
18.09.17,08:29
energie som platila ako preddavky, treba si vypýtať vyúčtovanie?
Tati5
18.09.17,08:34
v zmluve sa píše, citujem: " kaucia slúži na úhradu posledných splátok nájomného po ukončení nájomného vzťahu, alebo prípadných nedoplatkov za služby spojené s nájmom, alebo na úhradu nákladov na odstránenie prípadných škôd spôsobených nájomníkom. Kauciu sa prenajímateľ zaväzuje vrátiť nájomcovi po skončení nájomného pomeru, ak nájomca má vysporiadané všetky záväzky, súvisiace s predmetom nájmu a touto zmluvou, prípadne z nej vyrovná nájomcove podlžnosti (úhrady za služby spojené s nájmom a pod.) a zvyšok mu vráti do 14 dní od ich úplného finančného vyrovnania.
sito
18.09.17,09:28
Ak je ten nebytový priestor v bytovom dome, platí to čo som uviedol. Ak nie, druhý odstavec platí. Z prvého to o tých médiach.
sito
18.09.17,09:31
No jasné, že môžeš, treba si pýtať všetky doklady na základe ktorých, vlastník nebytového priestoru žiada od teba akékoľvek peniaze!
ivka70
18.09.17,09:41
tak sa riad zmluvou
sito
18.09.17,10:28
" kaucia slúži na úhradu posledných splátok nájomného

!!! po ukončení nájomného vzťahu, !!!

alebo prípadných nedoplatkov za služby spojené s nájmom, alebo na úhradu nákladov na odstránenie prípadných škôd spôsobených nájomníkom."

Nájom končí 31.10. Teoreticky si môžeš povedať, že posledných 12 mesiacov mu neuhradíš, šak kaucia. A o penáloch ste sa ako dohodli?
Tati5
18.09.17,11:11
čiže mám počkať, kým skončí nájom 31.10.2017 a potom, ak je všetko o.k. (nemám iné náklady na prenájom), tak mi prenajímateľ vráti kauciu, správne som to pochopila?
sito
18.09.17,12:04
Tak nejak. No predpokladám, že sa bude snažiť na tebe niečo z tej kaucie získať. Že, toto je nadmieru opotrebené, poškodené, - ( teraz to na porade beží, ba tým žije ) 50 €. A potom tie ostatné veci ( málo údajov )