dada111
26.07.06,14:24
Prosím Vás pekne o radu ako je to s predajom s.r.o. ked sa predáva v priebehu roka, kto podáva daňové priznanie?
Ospravedlňujem sa, nenašla som žiadny takýto príspevok
Dana.
Paula
26.07.06,12:35
Prosím Vás pekne o radu ako je to s predajom s.r.o. ked sa predáva v priebehu roka, kto podáva daňové priznanie?
Ospravedlňujem sa, nenašla som žiadny takýto príspevok
Dana.

Mala som dva prípady, DP podával kupujúci.
dada111
26.07.06,13:01
Mala som dva prípady, DP podával kupujúci.
A ešte sa chcem opýtať na to DP za aké obdobie uvediem príklad firmu kúpil v júni tohto roku a pokračuje v tejto činnosti do konca tohto roku. Uvedie si aj obdobie do júna.? Možno sprostá otázka ale ešte som to nerobila.
A Dakujem za odpoved.
Dana
Johanka
26.07.06,18:04
Prosím Vás pekne o radu ako je to s predajom s.r.o. ked sa predáva v priebehu roka, kto podáva daňové priznanie?
Ospravedlňujem sa, nenašla som žiadny takýto príspevok
Dana.
Čo myslíš pod predajom s.r.o. Spoločník predal obchodný podiel ?
Ak áno, pre s.r.o. to z účtovného ani daňového hľadiska nič neznamená a za s.r.o. sa podáva DP v termíne na podanie riadneho DP za celé zdaňovacie obdobie.
Spoločník, ktorý predal obchodný podiel priznáva príjem z prevodu obchodného podielu v DP fyzickej osoby.
dada111
27.07.06,07:35
Čo myslíš pod predajom s.r.o. Spoločník predal obchodný podiel ?
Ak áno, pre s.r.o. to z účtovného ani daňového hľadiska nič neznamená a za s.r.o. sa podáva DP v termíne na podanie riadneho DP za celé zdaňovacie obdobie.
Spoločník, ktorý predal obchodný podiel priznáva príjem z prevodu obchodného podielu v DP fyzickej osoby.
Myslím tým ked sa predáva celá s.r.o. ICO zostáva novému majitelovi tiež s.r.o, mení sa len ICO DPH, stará s.r.o. bola tieť platcom DPH. Nová s.r.o. má len nový názov a ICO pôvodnej. A ešte doplním, že učtovnictvo nekupuje ani záväzky ani pohľadávky. A neviem či to je vôbec možné.
Tak preto sa pýtam, že ktor robí DP za starú s.r.o.
mysimis
27.07.06,07:37
V tomto prípade ide o predaj obchodných podielov. K zmene IČ DPH predpokladám, že dochádza z titulu zmeny pôsobnosti DÚ.
ucetni_fantozzi
27.07.06,08:01
Myslím tým ked sa predáva celá s.r.o. ICO zostáva novému majitelovi tiež s.r.o, mení sa len ICO DPH, stará s.r.o. bola tieť platcom DPH. Nová s.r.o. má len nový názov a ICO pôvodnej. A ešte doplním, že učtovnictvo nekupuje ani záväzky ani pohľadávky. A neviem či to je vôbec možné.
Tak preto sa pýtam, že ktor robí DP za starú s.r.o.

mne sa tato definicia stale vidi zmatocna. moznosti su podla mna taketo:
- predava sa obchodny podiel - vtedy sa meni len vlastnik spolocnosti, v uctovnictve sa zmeni len evidencne oznacenie majitela; novy majitel moze samozrejme v posobnosti VZ zmenit sidlo (a teda ja DU), nazov, predmet cinnosti, ZI apod, nie vsak ICO, - priznanie podava s.r.o. kedze je to stale ona, ma vsak ineho zastupcu (noveho majitela, resp. nim stanoveneho statutara) - obdobie je cely rok
- predava sa podnik, alebo jeho cast - v takomto pripade podnik prebera iny subjekt, pod svojim ICO-m, tzn. priznanie bude podavat tento iny subjekt a to za svoje vlastne vysledky, ako aj za vysledky prevzateho podniku od okamihu prevzatia; stara s.r.o. ktora predala podnik moze nadalej existovat, alebo zaniknut - ak existuje, poda priznanie sama za seba a cely rok, ak zanikne poda priznanie ku dnu zaniku...

otazka by sa mala lepsie definovat...
dada111
27.07.06,08:44
mne sa tato definicia stale vidi zmatocna. moznosti su podla mna taketo:
- predava sa obchodny podiel - vtedy sa meni len vlastnik spolocnosti, v uctovnictve sa zmeni len evidencne oznacenie majitela; novy majitel moze samozrejme v posobnosti VZ zmenit sidlo (a teda ja DU), nazov, predmet cinnosti, ZI apod, nie vsak ICO, - priznanie podava s.r.o. kedze je to stale ona, ma vsak ineho zastupcu (noveho majitela, resp. nim stanoveneho statutara) - obdobie je cely rok
- predava sa podnik, alebo jeho cast - v takomto pripade podnik prebera iny subjekt, pod svojim ICO-m, tzn. priznanie bude podavat tento iny subjekt a to za svoje vlastne vysledky, ako aj za vysledky prevzateho podniku od okamihu prevzatia; stara s.r.o. ktora predala podnik moze nadalej existovat, alebo zaniknut - ak existuje, poda priznanie sama za seba a cely rok, ak zanikne poda priznanie ku dnu zaniku...

otazka by sa mala lepsie definovat...
Ďakujem Vám všetkým za odpovede ale už mi je to jasnejšie. S r.o. funguje ďalej ale pod novým názvom ale s vymenenými podielmi ZI na 100%. Tak z toho mi vychádza, že DP sa podáva asi normálne ,za celé zdaňovacie obdobie teda rok lebo sa nezmenil ani DU.
Mám to robiť tak preto som sa pýtala a oni mi nevedeli povedať ako mám urobiť začiatok do učt. lebo sa zmenil ešte aj program. Musím si najprv pozrieť zmluvy ak existujú. Som Vám veľmi všetkým vďačná
STRELEC
27.07.06,08:51
[quote=dada111]Ďakujem Vám všetkým za odpovede ale už mi je to jasnejšie. S r.o. funguje ďalej ale pod novým názvom ale s vymenenými podielmi ZI na 100%. Tak z toho mi vychádza, že DP sa podáva asi normálne ,za celé zdaňovacie obdobie teda rok lebo sa nezmenil ani DU.Predaj s.r.o. v podstate neexistuje. Subjekt sa nemení sro-čka sa môže zmeniť čo sa týka názvu, sídla a kde-čoho, ale ako subjekt práva ostáva stále tá istá. Zmena DU je len zmenou správcu daní, ktorý má daný subjekt "na starosti". Na zákonné povinnosti subjektu to nemá žiadny vplyv.
Mám to robiť tak preto som sa pýtala a oni mi nevedeli povedať ako mám urobiť začiatok do učt. lebo sa zmenil ešte aj program. Nuž asi bude praktické urobiť účto od 01.01. na novom softe odznova, aby celý rok bol spracovaný na jednom softvéri. Ostatne príde ročná uzávierka a boli by zbytočné komplikácie. Musím si najprv pozrieť zmluvy ak existujú. Som Vám veľmi všetkým vďačná
dada111
27.07.06,09:54
Ďakujeeem Vám teraz mi je to na 100% jasné.
eop
28.11.06,10:31
Ahojte, chcela som sa spýtať ohľadom kúpy s.r.o. Jedná sa o prípad, že naša s.r.o. (platca dph) chce kúpiť druhú s.r.o. (platcu dph) celú aj so zamestnancami, záväzkami, pohľadávkami... Sme účtujúci v PÚ. Ešte nikdy som sa nestretla s takýmto prípadom, tak by som potrebovala súrne poradiť. Tú druhú s.r.o. chcú predať za 500.000,- Sk. Keby sme ju chceli kúpiť, akým spôsobom je najlepšie peniaze previezť? Je to s dph, alebo nie? Majiteľ druhej firmy spomínal, že či by sa to nedalo bezodplatne a peniaze by si asi dali nejak divne. To pre nás asi nie je najlepšie riešenie, však?Aké doklady si mám vypýtať z tej s.r.o. k nahliadnutiu, aby som na niečo nezabudla?Musím zhodnotiť, či je pre nás tá kúpa výhodná, alebo radšej to nekupovať. Prosím o hocijakú radu. Ďakujem moc.
eop
28.11.06,12:42
Nevie mi nikto poradiť? Moc potrebujem nejaké info. Prosííím:mee:
lenkak
28.11.06,16:39
Ahojte, chcela som sa spýtať ohľadom kúpy s.r.o. Jedná sa o prípad, že naša s.r.o. (platca dph) chce kúpiť druhú s.r.o. (platcu dph) celú aj so zamestnancami, záväzkami, pohľadávkami... Sme účtujúci v PÚ. Ešte nikdy som sa nestretla s takýmto prípadom, tak by som potrebovala súrne poradiť. Tú druhú s.r.o. chcú predať za 500.000,- Sk. Keby sme ju chceli kúpiť, akým spôsobom je najlepšie peniaze previezť? Je to s dph, alebo nie? Majiteľ druhej firmy spomínal, že či by sa to nedalo bezodplatne a peniaze by si asi dali nejak divne. To pre nás asi nie je najlepšie riešenie, však?Aké doklady si mám vypýtať z tej s.r.o. k nahliadnutiu, aby som na niečo nezabudla?Musím zhodnotiť, či je pre nás tá kúpa výhodná, alebo radšej to nekupovať. Prosím o hocijakú radu. Ďakujem moc.

všetko dotiahnuť v rámci kúpnej zmluvy. Dohodnúť kúpnu cenu, a čo všetko obsahuje. (aj ohľadom tých zamestnancov, ak záväzky...). Predávajúca firma bude fungovať aj naďalej? Chce predať svoj majetok? Potom pozrieť Súvahu.
jaja99
28.11.06,17:43
Si si istá, že ide o kúpu spoločnosti a nie o splynutie?
eop
29.11.06,12:00
všetko dotiahnuť v rámci kúpnej zmluvy. Dohodnúť kúpnu cenu, a čo všetko obsahuje. (aj ohľadom tých zamestnancov, ak záväzky...). Predávajúca firma bude fungovať aj naďalej? Chce predať svoj majetok? Potom pozrieť Súvahu.

Ďakujem. Tá predávajúca firma, chce predať všetko, už nebude fungovať. Naša firma sa zaoberá tou istou činnosťou, tak preto to chceme kúpiť. Aj tak si neviem predstaviť, keď to bude naše od 1.1.2007 ako ja budem účtovať? Budem musieť asi navštíviť nejakého daňového poradcu,čo sa v tom vyzná. Majiteľ predávanej firmy vymýšľa, aby sa do zmluvy uviedlo, že sa jedná o bezodplatný predaj (čo ale neni pravda:eek: ) a že by sa to s odovzdaním peňazí nejak vymyslelo:eek: . Pripadá mi to z našej strany nevýhodné. Tá kúpna cena vstupuje (?) do dane z príjmu a kedže vychádzame dosť v zisku, aspoň by nám to trošku skresalo. Mám pravdu? No uvidím, nejak to len dopadne. Ďakujem za info.;)
eop
29.11.06,12:04
Si si istá, že ide o kúpu spoločnosti a nie o splynutie?

Tá spoločnosť prejde celá na nás, so všetkým, so zamestnancami aj s majetkom, bude mať iba jedného majiteľa, tak si myslím, že sa jedná o kúpu. Ak sa mýlim opravte ma, hovorím, že som sa s týmto ešte nestretla, tak budem vďačná za každú radu. Ďakujem
JarkaL
29.11.06,14:01
Tá kúpna cena vstupuje (?) do dane z príjmu a kedže vychádzame dosť v zisku, aspoň by nám to trošku skresalo. Mám pravdu?
Všetko závisí od formulácie zmluvy. Ide o to, či bude Kúpna zmluva na majetok, autá adť. , alebo kúpite obchodný podiel v s.r.o. s tým, že v nej budete spoločníkom a s.r.o. bude fungovať ďalej. Takto by ste mali 2 firmy . Pri kúpe obch. podielu nevzniká náklad, ten vzniká až pri predaji obch. podielu.
lenkak
29.11.06,16:23
takže s čím som stretla a mala k nahliadnutiu prikladám:

Typ zmluvy je upravený v Obch. zák. - v §§ 476 a nasl. Obch. zák , podľa § 476 ods. 2 , je potrebná písomná forma zmluvy, pričom pravosť podpisov sa musí osvedčiť u oboch strán .
Čo sa týka prechodu práv a záväzkov z predávajúceho nakupujúceho prechádzajú všetky práva a záväzky , na ktoré sa predaj vzťahuje, preto musia byť prílohy dostatočne jasné a zrozumiteľné .

Zmluva o predaji podniku alebo jeho časti musí byť schválená valným zhromaždením spoločnosti. Z uvedeného dôvodu je nutné aby sa konalo valné zhromaždenie spoločnosti a toto schválilo zmluvu o predaji časti podniku .
Z rokovania valného zhromaždenia musí byť vyhotovená zápisnica ( podpisy nemusia byť overené )
Podľa § 479 - predchádzajú na kupujúceho aj všetky práva vyplývajúce z priemysel. a iného dušev. vlastníctva - ktoré sa týkajú ( teda nielen uvedené explicitne v prílohe . resp. zmluve samej ) podnikateľskej činnosti predávaného podniku ( časti ) .

Ak zo zmluvy nevyplýva niečo iné - prechádza na kupujúceho aj právo oprávnenie používať OBCHODNÉ MENO ( teda nielen značky , označenia apod. ) - § 481 .

Otázky ceny upravuje ust. § 482 Obch. zák. - ak by došlo k odloženiu účinnosti zmluvy, platí posledná veta tohto paragrafu - teda by sa menila kúpna cena s prihliadnutím na zvýšenie alebo zníženie imania - k čomu by došlo medziobdobí .

Zákon prikazuje spísať zápisnicu o prevzatí podniku ( časti ) - podľa § 483 ; § 484 - podľa ktorého je povinnosť kupujúceho upozorniť kupujúceho na všetky vady - inak zodpovedá za škody !!! ; ďalej § 485.

Ustanovenie § - u 486 rieši otázku prípadného nároku na zľavu z kúpnej ceny , právo kupujúceho odstúpiť od zmluvy ( pozor ! ) .

Podľa § 488 - ak predá podnik osoba zapísaná v Obch. registri , navrhne vykonanie zápisu o predaji podniku alebo časti v tomto registri ; vo zvyšku platia ust. zákona o Obch. registri .

Na zaregistrovanie predaja časti podniku do obchodného registra je nutné pripraviť

● návrh na zápis do OR ( návrh podpisujú všetci konatelia , podpisy musia byť overené , na súd sa podáva v jednom vyhotovení , ak chcete, urobte si pre seba kópiu, aj s už nalepenými kolkami )
● k návrhu je nutné priložiť :
● zmluvu o predaji časti podniku aj s prílohami ( všetko 2 x , podpisy na zmluve musia byť overené ) a
● zápisnicu z rokovania valného zhromaždenia ( podpisy na zápisnici sa neoverujú, ani na listine prítomných , všetko sa prikladá 2 x ) .

Uvedené dokumenty je nutné priložiť preto v 2 vyhotoveniach nakoľko jedno vyhotovenia sa ukladá do zbierky listín ! ; odporúčame urobiť si zo všetkého kópie , alebo ponechať si jeden originál pre potreby spoločnosti .

● Lehota na podanie návrhu na zápis predaja časti podniku do obchodného registra je 30 dní odo dňa prijatia rozhodnutia VZ .

Podľa § 480 Obch. zák , prechádzajú prac. - právne vzťahy k zamestnancom podniku z predávajúceho na kupujúceho .
Podľa ust. § 31 ZP ak sa predáva zamestnávateľ alebo jeho časť, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa.

Podľa ust. 29 ZP zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia priamo zamestnancov o:
→ dátume alebo navrhovanom dátume prechode
→ dôvod prechodu
→ pracovnoprávnych, sociálnych a ekonomických dôsledkoch prechodu
→ plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov
Uvedené povinnosti sa vzťahujú i na preberajúceho zamestnávateľa.


Podľa ust. § 483;3 Obch. zák. vlastnícke právo k nehnuteľnostiam prechádza vkladom do katastra. Zmluva o predaji podniku musí za účelom vkladu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti obsahovať všetky podstatné náležitosti ako bežná kúpna zmluva o prevode nehnuteľností.
rmspolocnosti
22.06.09,15:56
Daňové priznanie podáva kupujúci, v prípade ak je spoločnosť predávaná pred koncom účtovného obdobia. Po jeho skončení táto povinnosť leží na predávajúcom.

Daniel

Ready Made Spoločnosti s.r.o.