Heni
26.07.06,14:08
uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph... Do účtovníctva mu to ide prepočtom na Sk kurzom platným v deň úhrady v hotovosti. Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?
na tomto tovare by mal byť uvedený aj distribútor? či len výrobca?
Monika Kováčová
26.07.06,12:18
Ten obrat je myslím 420.000,- Sk za 12 mesiacov. Teda v SR platí povinnosť registrácie pri obrate 420.000,- Sk pre zdaniteľnú osobu. Mylím, že by si mala naštudovať zákon o DPH príslušnej krajiny, z ktorej tovar nakupuješ. Tam môže byť obrat stanovený v inej výške.
Jana Acsová
26.07.06,12:28
uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph.Obrat 1500000 je dôležité sledovať kvôli povinnej registrácii platiteľa dane podľa § 4. Ale v prípade, že nadobúdate tovar zo zahraničia a vozíte ho na Slovensko, tam je stanovená maximálna hranica 420000 Sk. To je maximálny rozsah dovezeného tovaru. Pred dosiahnutím tejto hranice, v prípade, že sa to predpokladá, by ste boli povinní registrovať sa podľa § 7. Nestali by ste sa síce platiteľom, ale daň by ste z tovaru už museli odviesť ako osoba registrovaná na daň v tuzemsku.
Monika Kováčová
26.07.06,12:29
uvažujem dobre,ak si myslím, že ak SZCO neplatca DPH nakúpi tovar v zahraničí (v EU), má faktúru, prípadne blok z reg. pokladne (v cudzom jazyku - cudzej mene), celá táto čiastka mu ide do nákladov, však? áno
sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph... nie v takej výške
Do účtovníctva mu to ide prepočtom na Sk kurzom platným v deň úhrady v hotovosti. áno
Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?
na tomto tovare by mal byť uvedený aj distribútor? či len výrobca? neviem

Môj názor je červený.
Jana Acsová
26.07.06,12:30
Mylím, že by si mala naštudovať zákon o DPH príslušnej krajiny, z ktorej tovar nakupuješ. Tam môže byť obrat stanovený v inej výške.Ak tovar nadobúda z iného ČŠ v tuzemsku, nie je potrebné študovať zákony iných členských štátov. Vyplynie z toho v prípade splnenia spomínanej výšky nadobudnutého tovaru povinná registrácia na Slovensku.
Jana Acsová
26.07.06,12:31
Môj názor je červený.A môj zelený. .-)
Monika Kováčová
26.07.06,12:34
Medzitým som sa už škrtla... Pekná motanica by z toho bola...:D :eek: :mee:
Už ti nebudem do toho kybicovať AVO. Profík je profík...;)
Jana Acsová
26.07.06,12:35
Sleduje sa len obrat do1500000 kvoli dph... Obrat sledujete pre účely povinnej registrácie na platiteľa, avšak zároveň pred dosiahnutím objemu nadobudnutého tovaru z EÚ vo výške 420 tis. Sk ste povinní sa registrovať podľa § 7 zákona o dani z pridanej hodnoty.

Treba nejaký preklad toho bločku z ERP?Na požiadanie DÚ.
abel
11.08.06,17:22
Ak je podnikateľ zaregistrovaný ako platiteľ dane v SR a začne nakupovať v zahraničí, vyplýva pre neho nejaká povinnosť, ak by nákup v zahraničí presiahol 420.000.- alebo táto suma sa týka len tých, čo doteraz neboli platcami DPH ?
Zdeni
11.08.06,18:03
Ak je podnikateľ zaregistrovaný ako platiteľ dane v SR a začne nakupovať v zahraničí, vyplýva pre neho nejaká povinnosť, ak by nákup v zahraničí presiahol 420.000.- alebo táto suma sa týka len tých, čo doteraz neboli platcami DPH ?


§ 7

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 420 000 Sk.

(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 420 000 Sk.
Takže povinnosť - registrácia sa týka len tých.
abel
11.08.06,18:19
Jaj, Zdenka, ale mne mozog už odišiel na víkend a mňa tu nechal. Preto mám radšej zákon s komentárom. Ale len tak ma napadlo, či nemá povinnosť napr. zaregistrovať sa v tom štáte, kde nakupoval, keď už tam dosiahol ten obrat. Lenže ak už je zaregistrovaný doma, tak zrejme nie.
silvia
11.10.06,07:32
Prosím Vás, poraďte!
Konateľ=zamestnanec s.r.o. bol na služobke v USA a priniesol mi bločky za drobné nákupy - mapy, nejaký obraz do firmy a prívesky na kľúč pre zamestnancov. Samozrejme ich chce všetky preplatiť. Poraďte, ako účtovať, čo s DPH, prípadne čo všetko mi z toho vyplýva...prosííím
sta
11.10.06,07:44
Prosím Vás, poraďte!
Konateľ=zamestnanec s.r.o. bol na služobke v USA a priniesol mi bločky za drobné nákupy - mapy, nejaký obraz do firmy a prívesky na kľúč pre zamestnancov. Samozrejme ich chce všetky preplatiť. Poraďte, ako účtovať, čo s DPH, prípadne čo všetko mi z toho vyplýva...prosííím

Dala by som to ako náklady na reprezentáciu - čiže mimo dane, záleží však aj od toho, čím sa firma zaoberá. A ešte je tu §21 ods.1 písm.h) Zákona o dani z príjmu, ktorý hovorí, že daňovými výdavkami nie sú:
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,
Ale tie predmety čo kúpil asi nebudú označené obchodným menom, že?
silvia
11.10.06,08:35
Vďaka za odpoveď, sta!

Nie, nie su označené obchodným menom. Takže všetko (mapy,obraz,prívesky) mám zaúčtovať na 513? v celkovej cene vratane americkej dane? a bude to pripoč.položka? Žiadne povinnosti mi pri kúpe tovaru v zahraničí nevyplývajú?
Vďaka, nemám zatiaľ skúsenosti so zahraničím.
sta
11.10.06,09:18
Vďaka za odpoveď, sta!

Nie, nie su označené obchodným menom. Takže všetko (mapy,obraz,prívesky) mám zaúčtovať na 513? v celkovej cene vratane americkej dane? a bude to pripoč.položka? Žiadne povinnosti mi pri kúpe tovaru v zahraničí nevyplývajú?
Vďaka, nemám zatiaľ skúsenosti so zahraničím.

Pokiaľ účtuješ v PÚ tak áno, dala by som to celé na 513 vrátane dane. Išiel ten tovar oficiálne cez colnicu, alebo to bolo len menšie množstvo prepravené normálne v rámci batožiny?
Ešte ma napadlo, ak by si dal tie predmety (mapy a prívesky) označiť obchodným menom, a cena jedného predmetu nepresiahne 500 Sk môže si ich dať do daňových nákladov.
silvia
12.10.06,06:25
Diky, sta!
Bolo to prevezené normálne v batožine. Takže to zaúčtujem všetko na 513 a hotovo.

Teraz som si všimla, že na bločku za obraz nie sú uvedené údaje predajne - iba názov, potom je tam dátum a čas nákupu, suma bez dane, dan, suma celkom, zaplatené a výdavok. Môže ísť vôbec takýto bloček do účtovníctva?
sta
12.10.06,06:38
Môžeš ho dať do účtovníctva, veď ho zaúčtuješ aj tak mimo dane. Horšie by to bolo, keby išlo o daňovo uznaný výdavok, vtedy by som takýto blok dala tiež mimo dane, kvôli chýbajúcim údajom. :)
Ešte by si mohla napísať čím sa firma zaoberá, aký má predmet činnosti, či by si niečo z toho nákupu nemohla dať do daňových výdavkov, napr. tie mapy....
silvia
12.10.06,08:56
Znova diky.
Sme montazna firma - realizacia kabelazi, montaz pocitacovych sieti, elektroinstalacie...
Eva99
09.02.07,09:44
Prajem všetkým pekný piatkový deň a len dúfam, že ešte niekto pracuje, aby mi poradil... :---
Sme s.r.o., neplatca DPH. Šéfovia nakúpili v poľsku v hotovosti, doniesli mi bloky, samozrejme v PLN. Ako to mám prosím účtovať? Vždy som mala valutovú pokladňu a bolo to jasné, ale teraz nemám. Musím ju kvôli tomuto jedinému nákupu založiť? Alebo to prepočítam kurzom NBS v daný deň a zaúčtujem v Skk? Nepotrebujem k tomu už nič?
Vopred všetkým ďakujem! :)
Monika Kováčová
09.02.07,09:45
Musíš ju založiť.
Eva99
09.02.07,09:51
Musíš ju založiť.

Krátke, výstižné a dostatočne to pokazí náladu... :o Dúfala som, že to pôjde aj inak :rolleyes:

Ale samozrejme ďakujem a pekný deň! :)
Italiana
15.03.07,21:41
Prosím, ako zaúčtovať DPH z bločku z Rakúska, keď sa jedná trebárs o drobný nákup kancelárskych potrieb. (Som plátca DPH.)
Z príspevkov porady vyplýva, že by som si mala nárokovať vrátenie DPH v Rakúsku. Ale pokiaľ ide o drobné čiastky a nechcem si nič nárokovať, kam mám zaúčtovať tú zaplatenú DPH? Mne sa nezdá, že by mohla ísť DPH spolu so základom dane do nákladov. Kam teda zaúčtovať DPH, ktoré som zaplatila? Poraďte prosím. Dodávam len, že účtujem v podvojnom účtovníctve.
Jana.Zakutna
01.04.07,09:24
Chcela by som sa opytat. Uctujem v jednoduchom uctovnictve. Majitel nakupl tovar v zahranici (v Polsku). Ako to mam teda zauctovat? Mam to dat s nulovim DPH? Som zacinajuca uctovnicka a takyto pripad som este nemala :) Budem velmi rada ak mi niekto poradi. Vopred dakujem.
betka
01.04.07,09:59
Ak ste plátca DPH, poliak plátca DPH, vystavil FA bez DPH (píšete s nulovým dPH).-samozdanenie
FA si zaevidujete do došlých FA, kurzom NBS dńom dodania tovaru.
platba FA mohla prebehnúť v hotovosti (buď v Sk alebo Zloté), alebo účtami (buď máte devízový účet, allebo korunový.)
Ak ste FA uhrádzali cez korunový účet. zaúčtujete si do PD ako VOZD na základe VU. Rozdiel, kt. Vám vznikne Vám nepôjde do PD, ale vysporiadate si neúčtovne závazok, aby bol O sk (ak ste uhrádzali celú čiastku FA).
Zužu
02.04.07,10:14
Keď sa nakupuje tovar zo zahraničia -ČR , je potrebné mať dovozné povolenie ? ďakujem
betka
02.04.07,11:17
Keď sa nakupuje tovar zo zahraničia -ČR , je potrebné mať dovozné povolenie ? ďakujem

Na nákup tovaru z krajín EU sa nevzťahuje DOVOZ. Dovoz - ide o nákup z tretích krajín.
Nie, netreba mať "dovozné povolenie"
Zužu
03.04.07,10:48
Ďakujem....
Eva99
03.09.07,08:41
Som FO plátca DPH. Chcela by som nakupovať tovar v zahraničí, čl. štáte EÚ. Budem robiť samozdanenie? Teda by bolo najvýhodnejšie nakupovať u neplátcu DPH? A v prípade, že zahr. dodávateľ je plátca, čo s tým? Mal by mi vystaviť faktúru na celú čiastku bez rozúčtovania DPH? Ak áno, nepotrebujem k tomu niečo? Len ho o to požiadam?
vikinka
03.09.07,08:46
Dodávateľovi z EÚ treba nahlásiť IČ DPH,ten vystaví fa. bez DPH ty ako platca urobíš samozdanenie.
Eva99
03.09.07,08:52
Ďakujem. Len ešte by som sa opýtala, je teda jedno, či budem nakupovať u plátcu, alebo neplátcu? Alebo mi plátca v tej sume zaráta aj DPH?
vikinka
03.09.07,08:56
Neplatca bude mať tovar drahší o DPH,platca tovar predáva bez DPH na základe oslobodenia do EÚ.
Eva99
03.09.07,08:58
Ďakujem krásne :)
Lienočka
21.01.08,15:39
Ahojte, viete mi povedať ako je to pri drobnom nakupe v USA? Konateľ doniesol drobný materiál - svetla, žiarovky, v celkovej hodnote aj s ich danou vo výške 70 USD. Priniesol to letecky v batožine, niečo ako spešnina. V mieste odletu to podal ako batožinu, zaplatil prepravny poplatok 125 USD a potom v mieste príletu si to vyzdvihol. Je nutné riešiť niečo s DPH? Do nákladov zaúčtujem len cenu bez DPH a DPH bude nedanové? Ďakujem
facka
24.01.08,11:57
mám tiež otázku ohľadom nákupu v zahraničí:
szčo nakupuje na faktúru tovar. Platí v hotovosti - a na faktúru dostane pečiatku "ZAPLATENE" a tým je to podľa dodávateľa vybavené. konkrétne je to na faktúrach z maďarska, vraj podľa ich zákonov nemusia vystaviť ani ručne vypísaný doklad a ani doklad z ERP, čo sa mi veľmi nezdá ... je to možné? :eek:
Monika Kováčová
24.01.08,12:26
mám tiež otázku ohľadom nákupu v zahraničí:
szčo nakupuje na faktúru tovar. Platí v hotovosti - a na faktúru dostane pečiatku "ZAPLATENE" a tým je to podľa dodávateľa vybavené. konkrétne je to na faktúrach z maďarska, vraj podľa ich zákonov nemusia vystaviť ani ručne vypísaný doklad a ani doklad z ERP, čo sa mi veľmi nezdá ... je to možné? :eek:

je to možné, aj keď sa čuduješ... :eek: Ozaj, videla si už "akože doklad za benzín z Talianska???" to by si sa divila, na kúsku odtrhnutého kartónu bolo napísané koľko Litrov Diesel a koľko Eur + pečiatka firmy. Ani len ZAPLATENÉ tam nebolo...:)
facka
24.01.08,14:11
je to možné, aj keď sa čuduješ... :eek: Ozaj, videla si už "akože doklad za benzín z Talianska???" to by si sa divila, na kúsku odtrhnutého kartónu bolo napísané koľko Litrov Diesel a koľko Eur + pečiatka firmy. Ani len ZAPLATENÉ tam nebolo...:)
to znamená, že k takejto faktúre môžem vystaviť svoj výdavkový a riadne zaúčtovať? nejako mi tam predsa len chýba, že niekto od podnikateľa tie peniaze prevzal...
a na niektorých faktúrach ani len tá pečiatka "zaplatené" nie je... aj k tým si môžem vystaviť svoj VPD? nevyhodí mi to DU z nákladov?
facka
25.01.08,19:29
to znamená, že k takejto faktúre môžem vystaviť svoj výdavkový a riadne zaúčtovať? nejako mi tam predsa len chýba, že niekto od podnikateľa tie peniaze prevzal...
a na niektorých faktúrach ani len tá pečiatka "zaplatené" nie je... aj k tým si môžem vystaviť svoj VPD? nevyhodí mi to DU z nákladov?
prosim, stretli ste sa už s takýmto?
Lienočka
26.01.08,14:16
Ahojte, viete mi povedať ako je to pri drobnom nakupe v USA? Konateľ doniesol drobný materiál - svetla, žiarovky, v celkovej hodnote aj s ich danou vo výške 70 USD. Priniesol to letecky v batožine, niečo ako spešnina. V mieste odletu to podal ako batožinu, zaplatil prepravny poplatok 125 USD a potom v mieste príletu si to vyzdvihol. Je nutné riešiť niečo s DPH? Do nákladov zaúčtujem len cenu bez DPH a DPH bude nedanové? Ďakujem

Neviete mi nikto poradit?
Ežor
17.12.08,10:48
Prosím poraďte, SZČO platca DPH má bločiky z ČR, sú vrátane DPH.
Účtovníčka, ktorá ma zaúčala mi povedala, že sumu s DPH mám prerátať kurzom NBS a zaúčtovať do VOZD. A to je všetko, čo s tým môžem robiť. Avšak na porade som čítala niečo o samozdanení a o vrátení DPH z ČR. Ako mám správne postupovať?
margaretka71
27.11.09,08:16
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, ako je to s konkrétne s nákupom ALKOHOLU zo zahraničia? To isté ako je to v prechádzajúcich príspevkoch, alebo je nejaká výnimka? Ďakujem.