EvaB.
05.10.17,11:58
V júli 2017 obec zverejnila Verejnú vyhlášku "Prerokovanie návrhu Zmeny 03/2017 Územného plánu obce XX" na svojej internetovej stránke, kde je oznámené, že od 31.7.2017 do 30.8.2017 bude prebiehať prerokovanie návrhu riešenia Zmeny 03/2017 Územného plánu obce. Je tu zároveň uvedené, citujem: "Dokumentácia návrhu Zmeny 03/2017 bude v zmysle § 22 odsek 1) Stavebného zákona vystavená v uvedenej 30 dňovej lehote k verejnému nahliadnutiu:
- na Obecnom úrade v XX
- na webovej stránke obce ( www.XX.sk)."

Stala sa však chyba, pretože na stránke obce až do uplynutia lehoty na podanie pripomienok neboli uverejnené žiadne ďalšie dokumenty týkajúce sa ÚPN. Nebola zverejnené textová časť, záväzné časti ani žiadne schémy a grafické návrhy. Preto som v lehote podala námietku aj voči nezverejneniu kompletnej dokumentácie k zmene ÚP. Následne bola - už po termíne - na internetovú stránku doplnená dokumentácia a listom mi bolo umožnené doplniť svoje podanie. Telefonoval mi aj spracovateľ dokumentácie a vraj toto predlženie termínu bolo umožnené len mne. Môžem len hádať, či bol prázdninový termín, teda hlavné dovolenkové obdobie zvolené zvolené zámerne.
Vždy si prebehnem pozvánku na zasadnutie obecného zastupiteľstva a ani raz som nenašla zmienku o tom, že by sa mala prerokovávať zmena ÚP. Pozrela som si preto zápisnice zo zasadania OZ a našla som pod bodom s názvom "Žiadosti" zo zasadania OZ v júni 2017 skryté nasledovné, cit.:
"Obci boli doručené žiadosti na zmenu UPNo, OZ navrhuje nerealizovať zmenu UPNo a doteraz podané individuálne žiadosti zamietnuť z dôvodu nerealizovania zmeny UPNo.
Uznesenie č. 195/2017
Počet prítomných poslancov 7
OZ v XX s c h v a ľ u j e nerealizovať zmenu územného plánu obce (ÚPNo) a doteraz podané individuálne žiadosti po Zmene 02/2012 zamieta z dôvodu nerealizovania zmeny ÚPNo.
Hlasovanie: za 7 poslancov, proti 0, zdržal sa 0
- Pri zmene UPNo 01/2008 došlo ku chybe pri žiadosti Ing. V.M, ktorý splnil ........ OZ navrhuje napraviť túto nezrovnalosť v UPNo a dopracovať požiadavku Ing. M. do zmeny ÚPNo v súlade s vtedy prijatými rozhodnutiami OZ.
Uznesenie č. 196 /2017
Počet prítomných poslancov 7
OZ v XX s c h v a ľ u j e dopracovať požiadavku V.M. do zmeny ÚPNo..."

Pretože si to nejako odporovalo, hľadala som ďalej. V zápisnici z marca 2017 som zase našla pod bodom rokovania OZ s názvom "Zrušenie uznesenia č. 114/2016 zo dňa 14.6.2016." , kde sa jednalo o zrušenie schváleného umiestnenia zberného dvora aj schválenie jeho nového umiestnenia. V súvislosti s tým však OZ vydalo pri rokovaní o tomto bode programu aj uznesenie, kde schvaľuje, cit.:
"vypracovanie Zmeny ÚPNo vzhľadom na umiestnenie ZD do inej lokality na časti územia označenej v ÚPNo ako A2-3 plochy viacpodlažnej bytovej zástavby – bytové domy a cyklotrasy v zmysle koncepcie plánu budovania cyklotrasy Združenie obcí mestskej oblasti Trnava (ZOMOT) a VÚC."

Moje otázky.
1. Ak vo verejnej vyhláške je uvedené, že dokumentácia k územnému plánu bude uverejnená aj na internetovej stránke obce, je to pre obec záväzné? Je takto nekompletne uverejnená vyhláška o zmene územného plánu platná? Dá sa proti tomu nejako protestovať? Je takéto schvaľovanie zmeny ÚP v poriadku?
2. Môže obecné zastupiteľstvo schváliť program svojho rokovania a následne v niektorom bode programu prerokovať aj iné, napr. zmenu územného plánu týkajúcu sa sčasti prerokovávaného bodu a zároveň schváliť aj zmenu ÚP, ktorá s prerokovávaným bodom vôbec nesúvisí?
3. Môže obecné zastupiteľstvo o tri mesiace neskôr požiadavky občanov zamietnuť z dôvodu nerealizovania zmeny UPNo a uzniesť sa že schvaľuje nerealizovať zmenu územného plánu obce? Čo teda platí - schválená alebo neschválená zmena ÚP?
4. Žijem v Kocúrkove alebo som paranoidná?
5. V prípade negatívneho bodu 4 dá sa nejako toto celé napadnúť?
Ing. Ľubomír Janoška
05.10.17,10:43
Vzhľadom na protirečenia v obsahu citovaného uznesenia obecného zastupiteľstva a možné porušenie procesných povinností obce pri prijímaní zmeny ÚP odporúčam obrátiť sa na prokurátora, aby podal protest proti citovanému uzneseniu a žiadal jeho zrušenie.
EvaB.
05.10.17,14:48
Môžete mi, prosím upresniť, ako sa dá obrátiť na prokurátora v tejto veci?
Ing. Ľubomír Janoška
05.10.17,16:10
EvaB.
06.10.17,02:50
Ďakujem. Uvedené dokumenty sú však už konkrétne podnety prokurátora. Ja ako občan sa mám obrátiť na prokurátora ako? Jednoducho len opíšem svoje zistenia a vyslovím podozrenie z porušovania zákonov? Konať bude sám, alebo mám žiadať, aby vyslovil protest?
Ing. Ľubomír Janoška
06.10.17,05:42
Treba podať na územne príslušnú prokuratúru žiadosť o podanie podnetu prokurátora proti uzneseniu Obecného zastupiteľstva v ---- číslo ---- zo dňa ---. V žiadosti uveďte čo najpresnejší popis vecného stavu a dôvod, prečo je podľa Vášho právneho názoru postup zatupiteľstva protiprávny. Uveďte všetky argumenty, ktoré poznáte.
EvaB.
06.10.17,06:28
Ďakujem.