MajlaBelko
05.10.17,14:59
Dobrý deň, som študentka na vš na dennej forme štúdia. Aj keď mi schválili individuálny št. plán, nie všetci profesori boli ústretoví, preto som nútená zo zdrav. dôvodov (rizikové tehot.) školu na rok prerušiť. Som v 30. týždni a MD mi začína až od 34. týždňa. Chcem sa Vás opýtať, či sa budem musieť hlásiť na úrad práce? A ako to je u mňa so zdravotnou a sociálnou poisťovňou. Žiadosť o prerušenie si idem poslať už budúci týždeň. Ďakujem
ivka70
05.10.17,13:08
materska dovolenka ti zacina z akeho titulu? mas narok na materske? mas na rizikove tehotenstvo vypisanu PNku?
veronikasad
05.10.17,13:31
Ak si si v posledných dvoch rokoch neplatila dobrovoľne poistenie aspoň 270 kalendárnych dní,alebo nebola poistená zo zamestnania, nárok na materské ti nevznikne.

Vznikne ti len nárok na rodičovský príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo. Rovnako až od narodenia dieťaťa budeš poistencom štátu v zdravotnej poisťovni z titulu starostlivosti o dieťa do 6 rokov veku.

Aby si si do pôrodu nemusela platiť zdravotné poistenie ako samoplatitel, treba sa do 7 kalendárnych dní od skončenia štúdia zaevidovať na úrade práce