fajdo
06.10.17,00:15
Zdravim Vas,chcem poprosit o radu s riesenim mojho problemu,ktory mi neda spat.Minuly rok na jar som kupil rodinny dom.Je to klasicky stvorec s manzardou a balkonom z 80tych rokov.Palena tehla,valbova strecha,betonove zaklady.Dom je vo svahu a je z polovice podpivniceny.Svah je zo zadnej strany domu kde lava polovica je podpivnicena a prava nie je (pri pohlade z vrchu).Lava strana domu je zaroven hranica pozemku.A teraz k veci.Vlhla nam pivnica (lava zadna strana domu).Tak som firme dal spravit drenaz.Kopat sa zacalo z laveho zadneho rohu kde je pivnica a islo sa smerom do praveho zadneho rohu kde pivnica uz nie je a odtial dopredu smerom k ceste.Akoby do tvaru opacneho L.Tym padom je nepodpivnicena cast vykopana vedla zakladu este cca 1m pod uroven spodnej hrany.Na jar tohto roku som si na pravej strane domu vsimol drobne praskliny.Bol som pri vykope zadnej strany.Co sa tyka vyspadovania tak ta bola ok.Pri vykope pravej strany som uz nebol.Tak mam podozrenie ze tam pravdepodobne nie je nieco v poriadku.Drenaz je vyvedena do jarku vedla cesty.Riecny strk je na celu vysku vykopu.Ma to tak byt?Po dlhej dobe hladania pricin a informacii na internete som zistil ze:
1.nebola pouzita ziadna hydroizolacia napr.IPA aspon na podpivnicenu cast
2.ziadna geotextilia na obalenie strkoveho lôzka
3.mam podozrenie na nevyspadovanu pravu cast domu
Co som sa vsak nikde nedozvedel je,ci to moze vobec byt takto vykopane - z podpivnicenej casti (cca 2m) spadom do nepodpivnicenej casti..Uz som aj rozmyslal znova to vykopat a zasypat naspet hlinou.Nemalo to byt vykopane dalej od domu?Som z toho magor..
chandler
06.10.17,05:01
bez toho aby si to nakreslil sa poradit velmi neda. ale urcite podkopavat zaklady domu do hlbky 1 meter je velka chyba. a este napis co je problem, ci tie praskliny alebo ze ta drenaz nefunguje?
fajdo
06.10.17,05:48
Pisem z mobilu tak som to nakreslil aspon takto.Problem su praskliny a obavy co to bude robit dalej.Pivnica uz nevlhne takze to snad nejako funguje...
chandler
06.10.17,07:17
keby to bolo spravene tak meter od domu tak by to bolo vsetko ok. teraz treba pockat co to bude robit. je mozne ze sa to trocha pohybe a ostane stat. ale moze sa stat aj to ze sa to bude stale trocha hybat. potom bude treba dat prec strk a zasypat ilom, alebo slabym betonom. dom ale nepadne a to je dobra sprava :)
fajdo
06.10.17,22:12
Ok.V pripade ze by tam isla ta hlina naspet ma tam zostat ta drenazna rura?Obalit ju geotextiliou?a co nopovka?tiez ju tam nechat?
chandler
07.10.17,07:31
nie, cela ta drenaz by musela ist prec (v nepodpivnicenej casti) zasypalo by sa to ilom. a potom treba spravit drenaz tak ako mala byt, radsej aj dva metre od domu - ta voda tam steka zo svahu, takze drenaz nemusi byt pri dome.
fajdo
07.10.17,17:08
Dakujem
lapejko
07.10.17,17:31
Ak praskliny spôsobil výkop, už je zbytočné niečo riešiť, drenáž samotná a jej prevedenie by nemala ovplyvňovať statiku. Praskliny možno bodovo zatmeliť napr, cementovým lepidlom a sledovať pohyby počas zimy a jari, ak sa mierne zväčšia, nemusí to byť problém, horšie je keď sa budú striedavo zväčšovať a stláčať.
fajdo
07.10.17,17:59
Neviem ci ich sposobil vykop.Robilo sa to v lete a praskliny boli az na jar.Neviem si predstavit kolko vody tecie takou drenazou ale nemoze to ta voda podmyvat?
lapejko
08.10.17,12:57
preto sa dáva drenáž aby voda tiekla v rúre a a nič nepodmývala...ale priamy dôsledok fungujúceho odvodnenia býva popraskanie až opadanie vyschnutých omietok.
fajdo
08.10.17,17:44
A ten strk ma teda byt na celu vysku vykopu?nesteka tam potom povrchova voda?tej je asi viac nie?
chandler
09.10.17,04:52
ak odstranis vrchny strk a das tam il, tak nic nepokazis a pomoct to moze - kvoli tej povrchovej vode co ide k zakladom.