rudy
27.07.06,09:20
Dobrý deň.

Mám jeden problém. Odberateovi som poslal dve faktúry s rovnakým číslom i sumou, ale oni si ich zaevidovali ako dve rôzne faktúry. Za obidve už odviedli DPH. Teraz ma žiadajú, aby som im na jednu z nich vystavil dobropis. Môžem dobropis vystaviť ak ja mam faktury zaevidovanu ako jednu? Prípadne mi poradte ako mám postupovať. Veľmi pekne Vám ďakujem.
Gabi03
27.07.06,07:22
Dobrý deň.

Mám jeden problém. Odberateovi som poslal dve faktúry s rovnakým číslom i sumou, ale oni si ich zaevidovali ako dve rôzne faktúry. Za obidve už odviedli DPH. Teraz ma žiadajú, aby som im na jednu z nich vystavil dobropis. Môžem dobropis vystaviť ak ja mam faktury zaevidovanu ako jednu? Prípadne mi poradte ako mám postupovať. Veľmi pekne Vám ďakujem.

Hi hi. Aj takéto sa stáva? :D Ja by som nerobila nič, ako by si to potom ty dal/a do účtovníctva? Nech si to oni vyriešia interne.
4326
27.07.06,07:25
Záleži od toho či to bola jedna faktúra v dvoch kópiach, alebo ste naozaj urobili chybu a vystavili dve faktúry s tým istým číslom a sumou.
Ak máte vo svojej evidencii len jednu faktúru s týmto číslom, tak si myslím, že nie je dôvod na vystavenie storno faktúry. Skôr dotyčná firma urobila chybu, že zaúčtovala jednu a tú istu faktúru 2x - môžu to vystornovať na základe ID, ale musia podať dodačné DPH.
Ak ste ale urobili chybu vy tak je namiesto vystornovať jednu faktúru a nahradiť ju novou pod novým číslom.
Jana Acsová
27.07.06,07:25
Vy ste chybu nespravili. Oni odpočítali daň 2x. To, že sa jedná o jednu dańovú povinnosť si mohol odberateľ zistiť jednak z čísla faktúry, jednak z textu. Právo na odpočítanie dane môže uplatniť iba pri vzniku daňovej povinnosti a tá druhýkrát nevznikla. On musí podať DDP. Vy nie.
Jara
27.07.06,07:26
V žiadnom prípade by som nerobila dobropis. Podľa čísla faktúry, sumy ba aj požadovanej služby alebo tovaru museli vedieť že je to jedna faktúra nie dve. Ak pochybovali prečo si to neoverili. Nič by som nerobila.
Jana Acsová
27.07.06,07:27
Ale nás tu je ... .-)
Paula
27.07.06,07:29
Ale nás tu je ... .-)

mimotemy už som sa aj vymazala, keď som videla, koľkí ste boli rýchlejší:D
cactus
27.07.06,08:07
ja by som dodala, že predsa soft by mal byť ošetrený tak, že upozorní na duplicitu došlej faktúry. Chybu spravili oni, takže, nie...
rudy
07.08.06,17:54
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady.:)
betka
09.08.06,07:14
Toto sa stava.
Je to chyba uctovnicky, ak plieska dosle faktury do pocitaca ako sa jej chce, bez nejakeho overenia a rozmyslania. Ziadny dobropis neposielat. Rovnaka suma, rovnake cislo DFA. Nedajte sa zmiast, ze je to Vasa chyba, nie je. Vy mozete poslat FA, kolko sa VAm zachce. Mohol to byt napr. OPIS, aby ste ich posurili s platbou predoslej FA.
dadika
09.08.06,07:16
Môj soft ma upozorní na to, že faktúra s takým číslom, resp. VS už existuje a je to k nezaplateniu ;)