SERVIS
06.10.17,19:42
Ahojte. Máte nejakú radu..? . Mam Pzp aj havarijne. Kameň mi poškodil sklo. Šofér z auta od ktorého kameň odletel uznal vinu a do jeho poisťovňe Kooperatíva som podal žiadosť o preplatenie výmeny. Neuznali mi ju. A v mojej poistovni už teraz po 2 mesiacoch neuspejem, a z havarijnej tiež nedostanem nič. Všade sa píše ako najvyšší súd vydal uznesenie, že poisťovňa musí preplácať čelné sklo, ale realita je iná. Mam šancu ešte nejako uspieť? Odvolanie som podal ale ani sa neunúvali odpísať. Aké máte skúsenosti? Ďakujem za každú radu.
Martuk
06.10.17,18:09
takto:

ešte je stále nádej, že uspeješ pri tvojej havarijke, nakluš do poisťovne, nahlás to aj s pravdivým vysvetlením, prečo nahlasuješ až po takej dlhej dobe a uvidíš, možno ti to poisťovňa preplatí.

Ďalej - spísali ste len správu o nehode, alebo tam bola aj polícia? Nafotil si si svoje poškodené auto, resp. sklo?

K tomu neuznaniu žiadosti o preplatenie ti Kooperativa poslala akú odpoveď? Na čo konkrétne sa vyhovárajú?

Tvoje čelné sklo si chcel preplatiť z vinníkovho PZP? Tak sa ani nečuduj. Inak sa k tomu Kooperativa postaví (mala by sa), keď jej príde spis z poisťovne, ktorá plnila havarijné poistenie spolu s tvojou žiadosťou o preplatenie spoluúčasti a nahlásením škody vinníkom.

Toto je najhoršia možná poisťovňa spolu s jej sestrou (Komunálka). Najvyšší súd vydal uznesenie (dakde by som ho možno ešte aj našiel), že poškodené čelné sklo následkom ofrknutého kameňa má reálny pôvod v premávke (bez vozidla, resp. vozidiel by daný kameň ostal na veky na ceste) a doporučil poisťovniam, aby plnili. Samozrejme ide len o doporučenie, nie o povinnosť, to 1. a po 2. takéto škody sa dosť ťažko dokazujú.

Každopádne postup:

1. nabehni do tvoje poisťovne, kde máš havarijné poistenie, nahlás škodu, vyber si daný servis
2. príde ti vyrozumenie, či ti poisťovňa bude alebo nebude plniť, prípadne ti to oznámi aj servis po nejakej dobe (kým dostanú súhlas od poisťovne na vykonanie opravy)
3. pokiaľ áno, tak nabehni do Kooperativy, spíš žiadosť o preplatenie spoluúčasti a už len čakaj.
4. pokiaľ ti ani v takomto prípade Kooperativa neuzná preplatenie škody, tak máš tri možnosti:
1. vykašlať sa na to (ak sa nebude jednať o nejakú horibilnú sumu)
2. spísať odvolanie, kde uvedieš svoj pohľad na zamietnutie preplatenia spoluúčasti s tým, že budeš hnať poisťovňu do médií a na súd
3. ak ani bod 2. nezaberie, tak potom už len naozaj médiá, právnik a súd (k súdu však ani nepríde, nakoľko keď do Kooperativy príde list od tvojho právnika, ktorého si eventuálne nájdeš, tak plniť budú)

Tak ti prajem pevné nervy.
SERVIS
06.10.17,18:49
Sklo je už dávno vymenené. Zaujímavé že keď som išla zaniesť žiadosť do Kooperatívy, tak ani nenaznacili že nepreplacaju, vraj si mam sklo dat vymeniť a poslať im faktúru. Vo svojej poistovni mám 165 e spoluúčasť, preto sa mi zdalo výhodnejšie pre mňa obrátiť sa na poisťovňu šoféra ktorý škodu spôsobil. Vraj nie je spoľahlivo dokázané že kameň odletel práve od auta ktoré tam bolo jediné široko ďaleko.. Tak oplatí sa investovať do právnika?
Martuk
07.10.17,04:31
tak to si mala povedať hneď, že sklo je už vymenené. Teraz už s tvojím havarijným poistením neurobíš nič, cez to si už škodu neuplatníš. Policajtov si volala, resp. spísali ste aspoň správu o nehode?
vicktor
07.10.17,06:00
jelalim
07.10.17,08:50
1. Dobuducna, ak existuje havarijne, vzdy davat obhliadat auto pred opravou a nahlasit poistnu udalost aj tam kde je havarijne. Ak je znamy vinnik, riesenie poistnej udalosti nema spravidla vplyv na pripadne znizenie bonusu.
2. Po preplateni opravy z havarijneho, pride postou taky list, kde je to vycislene a je tam vycislena spoluucast. Ako skutocna vyska tvojej skody , pozadovat preplatenie od poistovne kde ma vinnik PZP - ziadat preplatenie spoluucasti (samozrejme nie celej skody znova).

3. Je skutocne dolezite najprv sa dohodnut na vykonani obliadok, az potom opravovat auto. Na opravu je tam aj rok cas.
Ice dive
07.10.17,12:24
skús si doplniť do tohto listu svoje skutočné údaje a pošli to do poisťovne... pokiaľ to nepomôže ešte stále máš možnosť obrátiť sa na súd... súd spravidla rozhoduje v prospech spotrebiteľa t.j. teba... takže ak ti neprejde list... podaj žalobu spravidla to poisťovňa potom preplatí ešte pred pojednávaním...
expeeert
08.10.17,06:23
Nabudúce - ak máš havarijnú poistku, riešiť vždy všetko cez ňu. Ak je známy vinník, tak spoluúčasť ktorú zaplatíš autoservisu si žiadaj preplatiť od poisťovne vinníka.
duves
10.10.17,04:04
O Kooperative som počul nie velmi dobre hodnotenia.
roman34
26.10.17,12:03
priemerna dlzka sudneho konania pri celnom skle urcite nie je v sucasnosti 616 dni teda skoro dva roky :) ... a mate v tom videu este jednu zasadnu chybu ale tu si uz najdite sami :)
Mirati
02.11.17,17:34
Ak ti to poisťovňa neuzná, odporúčm obrátiť sa na súd. Rozbité sklo od kameňa sa prepláca aj z PZP. Poisťovne bežne odmietajú preplatiť výmenu čelného skla, podľa mňa sa spoliehajú na to, že to spotrebitelia nebudú ťahať až k súdu. Ak však podáš návrh na súd, máš celkom slušnú šancu, že súd rozhodne v tvoj prospech. Ja osobne by som v tomto prípade určite podala návrh na vydanie platobného rozkazu.