Ottingerova
09.10.17,19:37
Tesne pred smrťou na mňa rodičia prepísali svoj rodinný dom. Bývam v inom meste a dom by som chcela predať. Údajne sa však platí 20 percentná daň z predajnej ceny až 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti. Je to pravda?
ivka70
09.10.17,18:28
ako prepisali? darovali ti ho?
dmc
09.10.17,19:09
Pravdepodobne islo o darovanie nehnutelnosti. Nieje jasna tvoja situacia - aku dobu vlastnili nehnutelnost rodicia ale vseobecne do 5 rokov od nadobudnutia darovanej nehnutelnosti sa pri predaji plati 20 percentna dan a este k tomu 13 percent odvod do zdravotnej poistovne (podla mna uplne nezmyselny odvod) takze celkovo 33 percent. Ale tieto dane (odvody) sa neplatia z hodnoty nehnutelnosti ale z rozdielu hodnoty nehnutelnosti v case darovania a v case predaja. (zo zisku) (ak rodicia vlastnili nehnutelnost viac ako 5 rokov)

Blizsie info tu: https://podpora.financnasprava.sk/235566-Predaj-nehnute%C4%BEnosti-nadobudnutej-darovan%C3%ADm

https://www.mojedane.sk/dan-z-predaja-nehnutelnosti/

(oprava - dan je 19 percent a zdravotka je 14....ale v globale je to dohromady rovnako.....33 percent (zderstvo))
veronikasad
09.10.17,20:56
Daň z príjmu je 19% a zdravotné poistenie 14 %. Neide o dedenie, preto doba vlastníctva u rodičov je nepodstatna,
Ottingerova
11.10.17,07:26
Áno, darovali. Rodičia vlastnili dom vyše 50 rokov. Ja som v ňom vyrástla, ale už dlhšie bývam v inom meste. Do rodičovského domu sa vrátiť nechcem.
ivka70
11.10.17,07:28
pockala by som tych 5 rokov od vlastnictva ...
Ottingerova
11.10.17,07:29
A ak by som sa rozhodla dom darovať synovi tiež by som ja alebo syn musela platiť nejakú daň? Dom vlastním rok. Zdá sa mi nezmyselné pri darovaní neplatiť nič a pri predaji také vysoké dane. Potom sa predsa môžu kupec s predávajúcim dohodnúť, že si nehnutelnosť "darujú" a nebudú platiť nič. Len sa medzi sebou "vyrovnajú". Aký to má zmysel? Ďakujem za odpoveď.
dmc
11.10.17,11:10
Pri darovani sa neplati ani dan ani odvod do zdravotky. To ci sa kupec a predajca dohodnu na darovani a vyplatia si peniaze pomimo je uz na rozhodnuti kazdej strany - pretoze ak to spravia okrem toho ze nepojde o darovanie tak aj pokial si peniaze nad 15,000 € odovzdaju v hotovosti (v dobe kesu v igelitke) tak porusia zakon. Dalsim problemom je ze si tazko na kupu (darovanie) nehnutelnosti vybavia hypoteku (aj ked to sa vyriesit da) Dalsim problemom je reklamacia nehnutelnosti nastava problem - ved darovanemu konovi nehlad na zuby.

Povodne v minulosti bola aj dan z predaja "jemnejsie" osetrena a stacilo mat 2 roky trvaly pobyt a neplatitlo sa nic avsak pani poslanci si mysleli ze ludia kseftuju s bytmi a neplatia dane - tak pre vsetkych vymysleli dane a poplatky az do 5 rokov. Kseftari to vsak obist vedia - vid kupa za 1 € a podobne.
vicktor
11.10.17,11:20
Ottingerova, tak si musis rozmysliet ci chces byt predat alebo darovat synovi. V druhom pripade sa zbavis danovej povinnosti, ale Cierneho Petra presunies na syna. Ak tam syn chce byvat, tak mu ho daruj alebo len nechaj byvat a nespekuluj nad predajom.
Ak tam nechce byvat, vydrz 5 rokov a potom predaj, inak lehota 5 rokov sa zacne pocitat odznova.
Mas surodencov? Preco si bola obdarovana?
Kvaka
11.10.17,11:28
Môžeš predať a nečakať 5 rokov. Ak si dom získala pred rokom darom, budeš povinná z príjmu z predaja domu podať DP. Ak bola hodnota domu v čase darovania (pred rokom?) totožná s cenou, za ktorú dom predáš, tak základ dane z tohoto príjmu budeš mať nulu, teda ani daň ani ZP nebudeš platiť.