kvila
27.07.06,11:33
Milí priatelia,

zvýšila sa mi kyslá smotana a neviem čo s ňou. Poradíte niečo chutné? Vďaka. Erika
dana9
27.07.06,09:44
na spodok tortovej formy piškóty, na to nejaké ovocie (nie príliš tvrdé - broskyne, mandarínky , banán, jahody ), poliať trošku osladenou (vanilkový cukor) kyslou smotanou, zase piškóty + ovocie + smotana a na vrch ozdobiť ovocím.
ak je smotany menej, tak to isté do pohárov.:)
super.

dana:)
Lila
27.07.06,10:10
A čo tak šalát zo zelených šalátových uhoriek "CACIKY?"
1/2 kyslej smotany, 1/2 bieleho jogurtu, soľ, korenie "CACIKY", na tenučké kolieska 1-2 zelené uhorky, prelisovaný cesnak
Výborné je to s pečeným alebo grilovaným mäskom.

Doplním: Komu veľmi záleží na vzhľade "CACIKOV" , tak uhorky pokrájajte na tenké rezance.
willma
27.07.06,13:29
U nás keď náhodou ostane kyslá smotana- šup do nej lyžicu, dve granka, prípadne len cukor a ...
tiny77
27.07.06,16:56
u nas nikdy neostane kysla smotana :) papame ju sladku - s piskotami, grankom, ovocim, alebo ako salat caciky - prilohu k tym grilovackam -
alebo ak sa zvysi zemiakova kasa - tak iba ako cistu prilohu k nim.

mnames. :)
Tweety
27.07.06,16:58
u nas nikdy neostane kysla smotana :) papame ju sladku - s piskotami, grankom, ovocim, alebo ako salat caciky - prilohu k tym grilovackam -
alebo ak sa zvysi zemiakova kasa - tak iba ako cistu prilohu k nim.

mnames. :)
Práve som dojedla kyslú pochúťkovú iba tak, ako hovorím len ja, holú, bosú. Aj tak sa dá.:cool:
Ale robila som už aj tak, že som pridala vegetku, roztlačený cesnak, vajíčko a namočila rezne, šupla do chladu a potom obalila v strúhanke a vyprážila. Boli z toho rezníky jedná radosť. Mňamky, mňamky.Chutné a šťavnaté.:) :) :) :)
tonkat
27.07.06,18:07
Milí priatelia,

zvýšila sa mi kyslá smotana a neviem čo s ňou. Poradíte niečo chutné? Vďaka. Erika
mimotemy Ja som dnes sňou natierala dcéru, lebo sa tak spálila na slnku. Takže opačná dedukcia, môžete sa spáliť a potom minúť zvyšnú smotanu.:D :D :D :confused: :confused: :confused:
kvila
28.07.06,10:31
Vďaka za všetky nápady, určite si vyberiem :) . Pekný horúci deň vám prajem.
Žarnov
28.07.06,12:44
tip: kyslú smotanu vyšľahať v otočnom mixéri na najnižšej rýchlosti na kyslú šľahačku, pridať vanilkový cukor (1 alebo 2 bal. podľa chuti), práškový cukor tiež podľa chuti, ešte chvíľu rozmixovať. Rozdeliť na polovicu, do jednej pridať lyžicu kakaa a tieto dve farebné vrstvy šľahačky dať do väčšej plastovej nádoby napr.od nanukovej torty zmraziť aspoň na 2 hodiny. Výborné osvieženie v týchto horúčavách! Pred podávaním poliať ovocnou šťavou alebo sirupom, príp. s malinami, jahodami...., postrúhanou čokoládou... Dobrú chuť!
Kristína
31.07.06,07:48
Môžeš urobiť len tak narýchlo placky z hrubej múky a kyslej smotany. Množstvo múky závisí od kvality smotany. Do múky pridáš ešte slabú čajovú lyžičku sódy BB, podľa chuti soľ a celú rascu. Cesto musí byť také husté, aby sa Ti dali rukami tvarovať placky, ktoré upečieš na panvici s olejom z oboch strán. Placky - "lángoše" získajú pečením na objeme.
Jara
31.07.06,08:48
Kristínka, toľko skvelých rád, ale keď nevieš čo s ňou, tak ju sem hoď kto prvý chytí... Dúfam že sa nepobijeme. Mne sa ešte nikdy nezvýšila.
Alžbeta Koperova
01.08.06,08:51
Kysla smotana je tiez super na výrobu cesta, ktoré možeš použiť na pečenie slaných dobrôt ale aj štrúdle.
receptík: 1 kyslá smotana
250 gr. tuku/napr.HERA/
500 gr. hladkej múky
cesto vypracovať a najlepšie nechať v chladničke odpočinú´t do druhého dňa, je jemnejšie, ale dá sa použiť aj hneď
dobrotky z neho chutia naozaj všetkým
monr
01.08.06,09:48
ja pouzivam kyslu smotanu na cestoviny, zmiesam ju s tuniakovou konzervou a sup na uvarene cestoviny
mnam mnam
Lila
02.08.06,06:16
Kyslá smotana sa dá využiť aj pri konzumovaní čerstvého ovocia :

Umyté čerstvé maliny /alebo jahody/ dáme do skl. mištičky a navrh
dáme 2 pol. lyž. kyslej smotany, v ktorej sme predtým rozmiešali
vanikový cukor.
Je to osviežujúce.
Výborné je to aj s bielym smotanovým jogurom zmiešaným s vanilkovým cukrom.
Je to menej kalorické. Takto to jedávam ako ľahkú večeru.
jess
02.08.06,06:49
Včera mi suseda povedala fajné použitie kyslej smotany :

Zmieša kyslú smotanu s postrúhanou NIVOU (syr), pretlačí do toho strúčik cesnaku a vyleje to na uvarené špagety. O dnešnú večeru mám postarané :)
Ivana Š
02.08.06,14:31
Skúste niekedy pridať kyslú smotanu do zemiakového pyré - je chutnejšie ako len s mliekom
marikato
03.08.06,10:28
Kysla smotana je tiez super na výrobu cesta, ktoré možeš použiť na pečenie slaných dobrôt ale aj štrúdle.
receptík: 1 kyslá smotana
250 gr. tuku/napr.HERA/
500 gr. hladkej múky
cesto vypracovať a najlepšie nechať v chladničke odpočinú´t do druhého dňa, je jemnejšie, ale dá sa použiť aj hneď
dobrotky z neho chutia naozaj všetkým

Alžbetka, prosím ťa, napíš celý recept na slané dobroty a štrúdlu s týmto cestom, ja si s tým neviem poradiť ako ďalej.

Moje špeciny: kyslá smotana, na kocočky nakrájané jablko, lyžička medu. Ak je veľký hlad, pomôže pridať najlepšie grahamový rohlík.

Tvaroh, práš. cukor, vanilkový cukor a kyslá smotama, rozšlahať v nádobe s nožíkami - na nápoje, a máte miláčika, dať do malých mištičiek, uzatvoriť a je na viac dní. V prípade, že je moc hustý, podľa kvality tvarohu, môžete pridať troška mlieka a ešte vyšlahať.

Čínska kapusta na rezančeky, kyslá smotana, troška kryš.cukru, zamiešať a máte fantastický šalát k nedeľnému obedu. Čerstvo urobený hneď jesť.
rosnička
03.08.06,14:16
tie špagety s nivou a kyslou smotanou sú naozaj super. Ja tú omáčku robím takto:
syr NIVA, tavený syr, ementál alebo eidam, kyslá smotana, cesnak. Toto roztopím na miernom ohni a keď je z toho taká hustejšia masa polejem uvarené cestoviny. Množstvo závisí od počtu hladných osôb. Sú veľmi sýte, ale mňam, mňam