lkk9769
27.07.06,11:55
Ahojte Poraďáci chela by som vedieť Váš názor a samozrejme aj radu..
Som tu v novej firme a zisťujem ako sa niektoré veci a náležitosti maju..
zamestnanaci majú firemné autá aj na súkromné účely (1% OC nezdaňujú, ale konateľ to ošetril zmluvou o postúpení vozidla (kde sú len podmienky na používanie auta a koľko súkromných km ročne můžu nabehať ale nie je to postúrenie všetkých náležitosti..)
a ja by som chcela vedieť Váš názor či je také niečo možné pretože v zákone o dani z príjmu sa také niče neuvádza a podľa mňa to ani neobstojí..

Ďakujem za názor...
Gabi03
27.07.06,09:58
Ahojte Poraďáci chela by som vedieť Váš názor a samozrejme aj radu..
Som tu v novej firme a zisťujem ako sa niektoré veci a náležitosti maju..
zamestnanaci majú firemné autá aj na súkromné účely (1% OC nezdaňujú, ale konateľ to ošetril zmluvou o postúpení vozidla (kde sú len podmienky na používanie auta a koľko súkromných km ročne můžu nabehať ale nie je to postúrenie všetkých náležitosti..)
a ja by som chcela vedieť Váš názor či je také niečo možné pretože v zákone o dani z príjmu sa také niče neuvádza a podľa mňa to ani neobstojí..

Ďakujem za názor...

Podľa mňa služobné auto využívané na súkromné účely jednoznačne podlieha zdaneniu (1% z OC). Myslím, že sa to nijak nedá obísť.
Hoci doteraz v každej firme, kde som robila, sa to nerobilo. Všetky km boli vykazované ako služobné.
KEJKA
27.07.06,09:59
Nie, práve, ak zamestnávateľ pripúšťa, že služobné auto sa bude využívať na súkromné účely, tak za každý mesiac, v ktorom sa vykázalo také použitie, sa musí zamestnancovi 1% OC zdaniť.
Ošetriť by sa mohlo tak, že by bol všeobecný ZÁKAZ použitia vozidla na súkromné účely, alebo že by sa stanovila náhrada za použitie.
lkk9769
27.07.06,12:28
ďakujem ti za odpoveď
matoga
02.08.06,07:40
Nie, práve, ak zamestnávateľ pripúšťa, že služobné auto sa bude využívať na súkromné účely, tak za každý mesiac, v ktorom sa vykázalo také použitie, sa musí zamestnancovi 1% OC zdaniť.
Ošetriť by sa mohlo tak, že by bol všeobecný ZÁKAZ použitia vozidla na súkromné účely, alebo že by sa stanovila náhrada za použitie.

Tá náhrada za použitie by mala byť vo vzťahu ku km alebo obdobiu ? Čo však ak služobné auto používa zamestnanec a tento súčasne vystavuje cesťaky na svoju osobu pre nie firemné účely, ale potrebuje tie cesťaky zdokladovať inému subjektu ? Je možné teda aby auto jednej firmy používal ako osoba pre potreby iného subjektu ? Ak áno aký vplyv to má na to 1 % OC zdanenia zamestnanca (SZČO). Diiiiiiiiiiiiiiik
Chobot
02.08.06,08:23
Tá náhrada za použitie by mala byť vo vzťahu ku km alebo obdobiu ? Čo však ak služobné auto používa zamestnanec a tento súčasne vystavuje cesťaky na svoju osobu pre nie firemné účely, ale potrebuje tie cesťaky zdokladovať inému subjektu ? Je možné teda aby auto jednej firmy používal ako osoba pre potreby iného subjektu ? Ak áno aký vplyv to má na to 1 % OC zdanenia zamestnanca (SZČO). Diiiiiiiiiiiiiiik

Prvá otázka je jednoduchá - viaže sa to k obdobiu. Za každý mesiac používania auta na súkromné účely je 1%, nezávisle od toho, koľko km v ten mesiac najazdí. Km sa zohľadňujú len pri náhrade PHM, ktoré prejazdí súkromne.

K druhej časti sa najprv opýtam, či som dobre pochopil.
Ten zamestnanec vykáže akože súkromnú jazdu a pritom išiel na služobnú cestu v rámci iného pracovnoprávneho vzťahu s iným subjektom akože súkromným autom?

Ak je to takto, tak sa na to treba pozerať z dvoch hľadísk. Prvé je daňové a tam je to úplne v poriadku, lebo u vás on vykáže súkromnú jazdu - vás ako firmu to vôbec nemusí zaujímať (z daňového hľadiska), čo sa pod súkromnou jazdou považuje alebo čo počas súkromnej jazdy robí. To, že on si uplatnil náhrady v inej firme je tiež v poriadku, lebo nepoužil ich firmemné vozidlo a zákon nehovorí, že to musí byť vlastné vozidlo zamestnanca. Môže byť akékoľvek iné, než firemné služobné auto.

Iné hľadisko je hľadisko vašej firmy. Ak ste súhlasili, že že bude vykonávať aj inú činnosť pre inú firmu (napr. v úplne inej oblasti, než podniká vaša firma), tak by ste mu mali tolerovať aj používanie auta. Ak robí v inej firme obdobnú činnosť, je to na vás, či mu to dovolíte alebo zakážete, lebo tým pádom robí pre vašu konkurenciu. Vtedy by som mu na vašom mieste zakázal vykonávať túto činnosť (máte oporu aj v ZP - § 83).

Takže je len na vašej firme, ako sa k tomuto postavíte.
matoga
02.08.06,08:39
veľmi pekne dakujem. Diiiiik. Pekny den
ľudka
27.10.06,11:35
Milí poraďáci, prosím o radu. Zákon rieši zdaňovanie 1% z obstarávacej ceny vozidla nového, aj v prípade lizingu. Ale čo v prípade, keď firma kúpi ojazdené MV, aká cena je smerodatná pre zdaňovanie nepeňažného príjmu? Cena vozidla, za ktorú bolo pôvodne obstarané, alebo cena vozidla, za ktorú ho obstarala firma.
Nemám v tom nejak jasno a potrebujem riešiť takýto prípad.

Ďakujem za kažú radu.
Paula
27.10.06,11:39
Milí poraďáci, prosím o radu. Zákon rieši zdaňovanie 1% z obstarávacej ceny vozidla nového, aj v prípade lizingu. Ale čo v prípade, keď firma kúpi ojazdené MV, aká cena je smerodatná pre zdaňovanie nepeňažného príjmu? Cena vozidla, za ktorú bolo pôvodne obstarané, alebo cena vozidla, za ktorú ho obstarala firma.
Nemám v tom nejak jasno a potrebujem riešiť takýto prípad.

Ďakujem za kažú radu.

Cena, za ktorú obstarala firma....veď kto by už mapoval prvotnú cenu, auto môže mať aj desiateho majiteľa, kým sa dostalo k vám:)