Señor69
14.10.17,10:22
UPDATE -zistili sme nove skutocnosti- NEBOHA OTCOVA SESTRA BOLA SPOLUDLZNIKOM PRI UVER NA BYVANIE. To asi znacne meni situaciu. .... niejake rady co stym?? Niejake paky na druheho spoludlznika? ktory zjavne neplati...

Dobry den, vcera ma šokoval list od akehosi advokata o tom ze mama má zaplatit dlh a uroky v hodnote 26 000€ ....

Povod tohto dlhu:

8rokov dozadu zomrela otcova sestra, moj otec jediny dedic prevzdál dedicstvo aktiva aj pasiva (byt , dlhy voci mestu, poistovni) notar bol vyslovne povereny nech preskuma vsetky mozne podlznosti. Vsetko co nasiel a kazdy kto si narokoval bol zahrnuty do dedicstva. Pripad uzavrety.

4 roky dozadu zomrel otec , pre zjednodusenie dedicskeho konania bola mama ako jediny dedič . Prevzala vsetky aktiva aj pasiva. Pripad uzavrety.


Vcera odsiel spominany list. Kde sa pise ze otcova sedtra ako rucitel pre NÁM NEZNAMEHo pána dlhovala/dlhuje akusi cistku ktora k dnesnemu dnu vratane urokov dosiahla 26 000 a moja Mama ako dedic po dedicovy dlhu na ktory si nikto donteraz nenarokoval ma platit ....

Ako tato ciaska je likvidacna... povodny dlh sme ochotní v najhorsiom pripade vyplatit ale 26 000??

Co stym??


Dakujem
ivka70
14.10.17,11:25
aka bola vyska aktiv, ktore otec zdedil povodne a aka vyska dlhov?
mari2x
14.10.17,16:03
1,
" otcova sedtra ako rucitel pre NÁM NEZNAMEHo pána "

Advokát nepochodil u neznámeho pána, tak skúša ľahšiu cestu

2,
" notar bol vyslovne povereny nech preskuma vsetky mozne podlznosti.

Pochybujem, že vieš dokladovať také poverenie

3,
Vsetko co nasiel a kazdy kto si narokoval bol zahrnuty do dedicstva. Pripad uzavrety."
Chcelo by to vidieť konkrétny text z dedičského.
mari2x
14.10.17,16:05
Hodnota bytu pred 8 rokmi je diskutabilná výška
ivka70
14.10.17,17:20
dedicstvo muselo byt ohodnotene ... je jedno, co si myslis ze je diskutabilne
Mária27
14.10.17,20:52
Budete potrebovať dobrého právnika, a tých nie je veľa.

Ručenie je záväzok, ktorý prechádza na dedičov, a to bez ohľadu na to, koľko majetku po poručiteľovi zdedili.
Prikladám ti článok, kde je to podrobne vysvetlené.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/r/rucenie-v-otazkach-a-odpovediach.html

Pozri § 548 občianskeho zákonníka - treba zistiť, kedy veriteľ písomne vyzval dlžníka na plnenie dlhu. Smrťou ručiteľa zaniká ručiteľský záväzok, pokiaľ do dňa smrti mu nevznikla povinnosť splatiť dlh, ak tak neurobil dlžník, hoci bol na to písomne vyzvaný (§ 548 ods. 1).
Možno by ste mohli namietať premlčanie (§ 548 ods. 2) - všeobecná premlčacia doba, (možno aj nemožnosť vzniku záväzku pre duševnú poruchu dlžníka a pod.)
Uznanie dlhu by mohol dlžník urobiť len so súhlasom ručiteľa (§ 548 ods. 3), inak je pre ručiteľa neúčinné.
Možno by ste mohli namietať, že veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník (§ 549). Je v súlade s dobrými mravmi, aby sa veriteľ staral o to, aby pohľadávku uspokojil hlavný dlžník, ktorému povinnosť plniť dlh vznikla. Ak sa nesplnenie pohľadávky dlžníkom môže pripočítať konaniu či nekonaniu veriteľa, ručiteľ môže plnenie odoprieť.

Je to veľa, čo treba zistiť, aby sa dalo účinne brániť.
Jakubec
15.10.17,05:43
Maria, prosim, mohla by si mi vysvetlit zdroj informacie, ze smrtou rucitela zanika rucitelsky zavazok, pokial do dna smrti rucitelovi nevznikla povinnost splatit dlh? Neprechadza rucitelsky zavazok na nastupcu rucitela?
Mária27
15.10.17,07:48
Imrich Fekete komentár Občiansky zákonník 2007, str 484. Vysvetľuje k § 460, čo (práva, povinnosti, záväzky) smrťou poručiteľa nenávratne zanika, Je to logické, čo neprešlo na poručiteľa, nemôže prejsť ani na dediča.
jurmiro
15.10.17,13:36
ad 2 - znamena to, ze bola urobena konvokacia (§ 175n OSP) ?. To by myslím pomohlo....
Señor69
15.10.17,13:59
Dakujem za odpoved, vnaša mi to trochu svetla domtoho vsetkeho..

Chcem sa opytat AKO JE TO S PREMLCANIM?? Docital som sa ze premlcacia doba je 3 roky, od smrti prvej osoby uplynulo 8 rokov a od smrti druhej 4 roky. Mozem sa oto opriet??
Señor69
15.10.17,14:28
Dakujem za odpoved no akosi som z toho este stale jeleň.
Mária27
15.10.17,14:28
Všeobecná premlčacia doba je 3 roky odkedy sa mohlo právo uplatniť prvýkrát. Stále nevieš, kedy mal byť dlh zaplatený. Ak nie je určená doba, je na veriteľovi, kedy o splnenie požiada. Ak rozhodne súd, je to 10 rokov. Podľa obchodného zákonníka je to zas inak.
Treba získať údaje, potom sa môžu rozoberať konkrétne podrobnosti. Vyhľadávaj si k tomu čo najviac prípadov na nete.

Dosť často sa o premlčaní ručenia odkazuje na tento judikát:

http://kraken.slv.cz/30Cdo2507/99
Mária27
16.10.17,09:36
To bol ten byt, ktorý otec zdedil?