silecf
16.10.17,12:44
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na koho sa mám obrátiť ak viem, že v našej doline zabíja sused mačky do pasce a zabíja ich pištolov na ktorú nemá vôbec povolenie. Ďakujem
alaya1
16.10.17,10:46
Zeby policia
silecf
16.10.17,10:52
Viem, že to mám nahlásiť na políciu. Ale chcela som sa skôr spýtať, či je nejaký zákon o ochrane domácich zvierat.
Chobot
16.10.17,11:07
Pôvodne si sa na to nepýtala. Chcela si vedieť, na koho sa obrátiť.

Áno, existuje zákon o ochrane zvierat č. 115/1995, ktorý sa momentálne ide aktualizovať.
buchač
16.10.17,11:16
Žeby polícia ....


---------------------

Chobot (Dnes 13:07) Pôvodne si sa na to nepýtala. Chcela si vedieť, na koho sa obrátiť.

Áno, existuje zákon o ochrane zvierat č. 115/1995, ktorý sa momentálne ide aktualizovať.

Ak je všetko pravda v zadaní, tak tu nejde ani tak o Zákon o ochrane zvierat.
Tu by mala nastúpiť poícia v úplne inej oblasti práva.
Trestný zákon § 294 vraví, že :


§ 294

(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.
jslancik
16.10.17,11:18
ktovie, ako tuto pani vie, že ujko nemá povolenie na pištoľ. a ako vie, že na ňu povolenie treba. a o dokazovaní škoda hovoriť. Už vôbec o pohnevaní si "akčného" suseda.
alaya1
16.10.17,11:18
a preto som napisala, ze policia.
jslancik
16.10.17,11:18
ako vieš, že nemá povolenie? a ako vieš, že na tú zbraň povolenie treba?
alaya1
16.10.17,11:18
a mozno treba nazbierat takych 7 bodikov za temu :)
silecf
16.10.17,11:25
ďakujem veľmi pekne za odpoveď a radu.
silecf
16.10.17,11:29
vôbec ma tu nezaujímaju nejaké body. Skôr som sa chcela spýtať na ten zákon. No škoda, zle som zadala otázku. Do budúcna sa ponaučím.
buchač
16.10.17,12:24
slancik (Dnes 13:18) ktovie, ako tuto pani vie, že ujko nemá povolenie na pištoľ. a ako vie, že na ňu povolenie treba. a o dokazovaní škoda hovoriť. Už vôbec o pohnevaní si "akčného" suseda.
--------------------------
,,,a preto som napísal :

" Ak je všetko pravda v zadaní,...."

Zvyšok ma nejak netrápi.
...a už vôbec nie problematika ohľadom zbraní.
Taký tichý bonz je trochu iný level...a veľmi rýchlo by sa mohol obrátiť voči bonzákovi.

=================
alaya1 (Dnes 13:18) a mozno treba nazbierat takych 7 bodikov za temu
--------------------------
Aj ja mám taký istý dojem...pri zlatej žile ma onačí.;)
afrikánka
16.10.17,13:08
Vraj 7 bodíkov za tému?
Možno, ale určite nie teraz, skôr mi tá odozva pripadá provokačná a zastieracia. Žeby nováčik okamžite pochopil systém srdiečok?
Terezia13
16.10.17,17:04
môže to byť plynová pištoľ, na tú povolenie nie je potrebné a zabíjanie mačiek, neviem, či to polícia vyrieši, za pokus to stojí, ale často nedokážu chrániť ani ľudí, skúsila by som osloviť ochrancov zvierat
buchač
16.10.17,17:08
môže to byť plynová pištoľ, na tú povolenie nie je potrebné.....
-----------------------------
No a ?
...a ďalej ? Pokračuj, keď si už načala...;)
jslancik
16.10.17,18:00
môže to byť nejaká flobertka - malorážka.
buchač
16.10.17,18:08
jslancik (Dnes 20:00) môže to byť nejaká flobertka - malorážka.
-------------------
Ešte horšie ...
=============
Terézia nepokračuje, tak budem ja ?
- aj plynové zbrane sú určené v prvom rade na obranu...
- flobertka-malorážka ??? Tie sa môžu používať len na určených miestach.
Terezia13
16.10.17,18:28
áno, viem, kedy sa môžu používať, je tam náboj s korením, svetlica a a a a to už ani neviem čo, jedného času sa o to manžel zaujímal, keď by sme išli do lesa, už aj tu videli medveďa a diviakov je tu tiež hromada celé čriedy, ľuďom v dedine rozrývajú humná
kopretinka
16.10.17,18:54
kde je tam sedem bodov??
ZahradnikAmater
16.10.17,20:48
Niekomu strašne vadí, že mu cudzie mačky nerozrývajú záhradu a neserú do záhonov, čím neroznášajú choroby a parazity...
vicktor
17.10.17,07:17
Kde ich chyta? Vo vlastnej zahrade? Asi nestavia pasce na verejnych priestoroch. V tomto problem nevidim.
Nelegalne drzanie pistole? Skus zistit ci je to pravda, potom nahlas.
dmc
17.10.17,09:49
Videl som koňa grcať, hada lietať....ale mačku rozrývať záhradu....som veru ešte nevidel.......

Mám za domom 20 á záhradu - musím byt všímavejší - čo mi to tie mačky záhrade vystrájajú........ Alebo si rozrývaním myslel to keď si macka po sebe zahrabe v "kyprej" pôde vlastné výkaly ????........ tak to ti poviem...... rozryjú céééééélu záhradu :) :) :)
buchač
17.10.17,11:52
dmc (Dnes 11:49) Videl som koňa grcať, hada lietať....ale mačku rozrývať záhradu....som veru ešte nevidel.......
=================
Aj Ty ??? ;)

Ale čo už s Amatérmi ... :D :D :D :D :D
bettylou
17.10.17,18:51
vraví sa videl som hada grcať, cigánsky voz sa prevrátiť, ale mačku záhradu rozrývať ešte nie....

Ale aj u nás v okolí sú niektorí, čo si myslia, že mačky nie sú súčasťou prírody... dáki drbnuťí
ZahradnikAmater
17.10.17,19:51
To, že si niečo nevidel ešte neznamená, že to neexistuje. By si bol nadšený zo susedových mačiek, keby ti mulč pri stromčekoch alebo viniči rozrývali. Ale len rozryjú, myši ani krty nechytajú, lebo im jeho granule lepšie chutia. Tak ja som za tie pasce.
Tak si zostaň pri svojich koňoch, hadoch a malej záhrade.
dmc
17.10.17,19:57
Tebe treba pascu na hlavu.
afrikánka
17.10.17,20:24
AmaterZahradnik
Nemáš pravdu, keby si poriadne poznal prírodu, tak by si vedel, že žiadne granule, ani zasýtenie nezabráni mačke, aby lovila!!! Je to pud, ktorý v nej nezanikol. Uloví a nechá tak, nezožerie. Tvoje tvrdenie o mačkách, ktoré sa voľne pohybujú, je práve taký istý nezmysel, ako prikrmovanie vtákov...vraj zabudnú chytať hmyz!
kopretinka
17.10.17,21:53
ani na svojom pozemku nesmie zabíjať a týrať zvieratá,dokonca ani keby boli jeho vlastné !!!
vicktor
18.10.17,07:30
Tyrat nie, ale nesmie zabit ami vlastnu sliepku ci zajaca alebo hoci nevlastneho potkana?
kopretinka
18.10.17,07:38
nechytaj ma za slovíčka,dobre vieš,o čom je reč,samozrejme,že ak chová sliepky a zajace na konzum,tak ich môže zabiť...........Mojej krstnej chodil cudzí kocúr očúravať dvere na dome a skákal im po aute,ale vôbec ich nenapadlo,že ako by ho zabili,keď ho videli,tak ho vyplašili......
vicktor
18.10.17,08:29
Pud aby lovila? Mozno ponahana pre potesenie.
Na nasom dvore sa vystriedalo cudzich maciek ajajaj, mama vzdy nachystala misku so zradlom, ale za 15 rokov suma sumarum iba jedna mys na rohozke.
Zato 200 krtincov na 200 m2. Nie naraz, tiez postupne.
afrikánka
18.10.17,08:36
Iba jedna myš na rohožke? Tak potom, čo chytili, tak aj popapali, v miske asi bolo málo žrádla.
A nikdy som nepostrehla, žeby mačky išli až tak po krtkoch. A to som vyrastala na veľkej záhrade. Vždy to boli myšky a vtáčence. U starých rodičov to isté. Mačky boli vždy.
fortunka
18.10.17,10:05
:D ak sa mozem zastarat: u nas su macky, aj domace aj dive a kedze nie sme dom na dome lovia vsade... mozeme ich aj z okna na luke sledovat... a aj ked ich nedokrmujeme, na jar sme mali kopec mysi pod pristreskom na auto nachystanych. A to nechapem z kade, lebo u nas na dvore nikde nic, kde by mohli zaliest a nieco zjest ani nic.. no ale priroda. Co zabranilo chodit mackam ku nam bol pes... uz nemaju ani snahu prist ku plotu :D A napr. mulc nam preryvaju vtaky... vyhadzu ho von, vyrypu ho ... odsledovane. Na to tiez pomoho pes :D
dmc
18.10.17,10:07
podla ZahradnikaAmatera treba tie vtaky strielat - hazlikov rypajucich......
afrikánka
18.10.17,10:17
fortunka správne, mulč rozhrabávajú drozdy. Vo vlhkom prostredí vyhľadávajú červíkov.
Amatér vidí iba svoje rastlinôčky. Treba všetko likvidovať, čo mu nesedí do permazáhrady na kopci. Moooc sa musí ešte učiť o prírode.
korela
18.10.17,10:46
Jedine drozdy sú hrabavé vtáky. Preto im treba dávať v zime potravu na zem. U nás sa večne prehrabujú v starých drobných vetvičkách.
Nič ma viac nevie nahnevať, ako keď mačky vyplienia hniezda s mladými. Ten krik ich rodičov je zdrvujúci. Už neviem ako tie hniezda ochrániť. Preto som psíčkarka. A nakoniec sme mali doma mačku iba raz.
Včera som zostala vonku na slnku, po prvýkrát sa pustil môj malý pes do krtinca. Pokiaľ sme mali veľkých, jeden krt sa nevyskytol za 40 rokov, a mačky mali utrum.
Nech sa špacírujú po pozemku, ale potrebu nech si vykonávajú u seba doma. Vykúpem psa, a vráti sa z vonku vyváľaný ako smradľavé prasa. Ďalšia hodina práce naviac.
ZahradnikAmater
18.10.17,21:00
To musel byť rafinovaný drozd, keď sa prezliekol za mačku ;) Alebo sofistikovaný, že mi hackol moje dioptrické okuliare a poslal mi do nich virtuálnu realitu. Zbožňujem ľudí, ktorí majú svoje skúsenosti a považujú sa za jediných, ktorí ich môžu mať. Lebo nikto iný svoje skúsenosti nemá. A málokto si uvedomuje, aký môže byť mačací trus nebezpečný z hľadiska parazitov a chorôb, najmä keď sa promenádujú okolo drobného ovocia alebo zeleniny. Zahrabávanie trusu do kyprej pôdy môže schvaľovať len krátkozraký človek.
alaya1
18.10.17,21:03
Ja nie som milovnicka maciek,, viem aj ake choroby prenasaju, ale urcite by som ich nezabijala za to, ze sa ocitnu v mojej zahrade. Mozno by ju trebalo len lepsie zabezpecit.
afrikánka
18.10.17,21:06
Tak to potom zbožňuješ sám seba.
U nás sa drobné ovocie, zelenina aj všetko ostatné umýva.