ladynika
16.10.17,16:23
Dobry den, manzel pred v juni 2016 nastupil do zamestnania, ktore je vedene ako rizikove pracovisko (praca s rozpustadlami), pricom to nema uvedene v PZ, nevedel o tom a dokonca pri nastupe do zamestnania neabsolvoval ani zdravotnu prehliadku. Dozvedel sa to az dnes, ked chcel ukoncit PP dohodou zo zdravotnych dovodov a poslali ho zazmluvnenemu lekarovi, prave kvoli tomu, ze vykonava rizikove prace a musi mat k tomu posudok od ich lekara. Je PZ vobec platna, ak v nej nie je uvedena skutocnost, ze vykonava rizikovu pracu? Je v poriadku, ze zamestnavatel si neplnil povinnost zabezpecenia lekarskej starostlivosti viac ako rok? Na koho sa teraz ma obratit, resp. ako ma postupovat? Dakujem vopred velmi pekne za kazdu odpoved. Veronika
veronikasad
16.10.17,15:35
Zamestnávateľ nesúhlasí s ukončením pracovného pomeru dohodou? Vyskytli sa pri vystúpnej zdravotnej prehliadke zdravotné problémy, ktoré by mohli súvisieť s chorobou z povolania?
ladynika
16.10.17,16:14
Dakujem za odpoved. Zamestnavatel, resp.HR manazer povedal, ze treba najprv absolvovat prehliadku a mat potvrdenie od zazmluvneneho lekara, az potom moze prist k dohode. Na prehliadke este nebol, maju ho tam objednat z personalneho...Ide mi o to, ze pri nastupe prehliadku absolvovat nemusel, dokonca ani nevedel ze sa jedna o rizikove pracovisko...Nema to ani v zmluve a teraz sa s tym na personalnom ohanaju. Tak neviem, ci je tento postup spravny alebo nie. Manzel by odtial odisiel najradsej co najskor, nakolko ma vazne problemy s chrbticou a nezvlada vykonavat pracu (12 hodin v stoji, 6 dni v tyzdni, dvihat bremena, prievan...)
veronikasad
16.10.17,16:19
Tak nech on sám prinesie potvrdenie od odborného lekára že súčasnú prácu nemôže vykonávať a požiada o preradenie na prácu zodpovedajúcu zdravotnému stavu. Ak ho zamestnávateľ nepreradi, môže okamžite ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu.
ladynika
16.10.17,17:01
ano, to aj chcel, ale kedze robi rizikovu pracu, musi mat vraj potvrdenie (lekarsky posudok) od zmluvneho lekara...vraj posudok od obvodneho nestaci. Pritom pri nastupe do zamestnania mu nepovedali, ze ide na rizikove pracovisko, ani neabsolvoval adekvatnu prehliadku, vtedy stacil aj nalez od obvodneho. Preto mi nie je jasne, ci postupuju spravne. Ci aj teraz nestaci len posudok od obvodneho, kedze v PZ nema uvedene, ze bude vykonavat rizikovu pracu...