Kubicova
17.10.17,17:44
buchač
17.10.17,16:03
Predpokladám, že dom je staršieho dáta, keďže spomínaš zadnú stenu susedovie domu a váš dvor.

Bude to pre neho najjednoduchšia cesta z odpadu ku žumpe.
Predsa nemôže nik chcieť (a ani Ty), aby si rozbil vnútro domu.

...a že Ty nesúhlasíš ? To je úplne vedľajšie.
Ak dodorží všetky podmienky, tak mu v tom nik nezabráni...a to ani vy...ba dokonca susedovi budete musieť umožniť prístup k upevneniu potrubia.
jslancik
17.10.17,16:15
predpokladáme, že jeho pozemok je ešte kúsok vedľa steny, ako to dakedy bývavalo - po koniec strechy?
Chobot
17.10.17,16:21
Je to nový dom, alebo starší? Ako mal doteraz urobenú kanalizáciu k žumpe?

Tiež je otázne, kde presne je hranica pozemkov. Pokiaľ je presne pri stene jeho domu, že potrubie ide už nad tvojím pozemkom, tak môžeš voči tomu namietať. Pokiaľ je to potrubie za hranicou tvojho pozemku, teda na jeho pozemku, len ti vadí, že ju vidíš z tvojho dvora, tak si nepomôžeš, lebo je to stavba na jeho pozemku.

Ak tá žumpa bola iba teraz vybudovaná, tak je to drobná stavba a podlieha ohláseniu. Môžeš si preveriť, či stavbu ohlásil a ako to bolo projektované - navrhované v ohláške.

V najhoršom prípade si urob nejaký plot, aby si tú rúru nevidela, pokiaľ je to na jeho pozemku.
januli
17.10.17,16:26
Ak je na hranici svojho pozemku, tak možno predpokladá že sa k potrubiu dostane, či vstupuje na vás pozemok? Plot asi nemáte. Udržujte dobre susedské vzťahy, nikdy neviete kedy sa budete vzájomne potrebovať. A zasa k tomu potrubiu nebude určite chodiť pokiaľ to vsetko dobre pripraví. Ak robí napojenie do novej žumpy, a teda aj žumpu osadzal, mal by to ohlásiť ako drobnú stavbu...
Kubicova
17.10.17,18:08
Ma 40 centimetrov pre seba za stenou.
Kubicova
17.10.17,18:11
Dakujem za Vasu reakciu. Situaciu chcem riesit po dobrom, ale nepredpokladam ochotu z jeho strany. Trapi ma len to, ze potrubie je vo vzduchu a dvor je uzky, obytne miestnosti-kuchyna, obyvacka v blizkosti, a potrubie je vedena na hranici.
Kubicova
17.10.17,18:16
Spravne predpokladate, plot nemame. Nevadilo by mi ak by k potrubiu chodil, ale zvuky a pachy su jedine co chcem odstranit tak, aby potrubie neviedol vo vzduchu, ale v mure a pod zemou. To nemam pravo ziadat?
Kubicova
17.10.17,18:19
Dakujem za odpoved. Presne ste vystihli situaciu, je to starsi dom. Netrapi ma ci je jeho stavba legalna, len chcem ziadat, aby to viedol v stene pod zem , lebo dvor je prilis uzky len 380 cm. Vsetky zvuky a pachy pridu oknom priamo do kuchyne, ktoru mame oproti.
jslancik
17.10.17,18:30
všetko je to iba strach. Bojíš sa zvukov a pachov. Pach bude vnútri rúr spolu s obsahom. Voda s hustejším obsahom bleskovo odtečie a v rúrach sa držať nebude. To by bol problém v zime.
Zvuk detto. Okrem toho na takom úzkom dvore snáď nebudete grilovať na dosah k susedovmu domu. A nikdy nebude úplné ticho, že by bolo počuť mierny prúd vody napr. zo sprchy.

Keďže je to na jeho pozemku, nemôžeš s tým nič spraviť. Je to jeho pozemok.

Riešenie - sprav si tam napr. zástenu napr. na spôsob plota s nejakým vizuálnym tienením. Buď umelým, alebo živým (popínavé rastliny). Prípadne živý plot - ten by zachytil aj zvuky. Nevieme, ako vysoko tá rúra pôjde. Možno by stačil metrový plôtik, naň tzv. umelý živý plot či niečo popínavé živé a máš to. Keď ti to už tak strašne vadí. Ale skôr to nechaj tak a rieš to neskôr, keď uvidíš, ako to bude vyzerať.

Hlavne sa neboj... Strach je najhorší... Mohla by si mať ďaleko horších susedov...
buchač
17.10.17,18:59
Veľmi dobre...ako keby si bol môj sused. ;)

Takže asi takto.
Na chalupe mám presne týmto spôsobom (ktorého sa zadávateľka bojí) vedený odpad z kúpeľne do obecnej kanalizácie.

Susedovci majú ešte užší dvor, ledva osobné auto vojde.
Tú moju rúru si prekryli živým plotom tak, že ju nevidno.
januli
17.10.17,19:06
Žiadať môžete, ale zrejme vaše námietky nebude čím odôvodniť. Hlučnosť nebude taka a pachy by nemali byť, ak potrubie dobre pospája a riadne utesní. Do stavby zrejme nechce sekať, ak ide o rúru väčšieho priemeru a do zeme zrejme pre spád. Ak už dom bol a teraz by robili žumpu, tak by to bolo ohlásenie drobnej stavby a tam by ste mohli dat námietku. Ale nemáte čím odôvodniť. A pred tým to mali ako vyriešene? Alebo dom pred tým nemal vyvedený odpad?
ZahradnikAmater
17.10.17,20:00
Ak to chce urobiť poriadne, tak mu to dovoľ. My máme suseda, ktorý takto niekoľko rúr zvedených do trativodu (na jeho dvore, tesne vedľa nášho) už má a nijako ho neviem donútiť, aby si tie rúry poriadne utesnil, aby voda z vane alebo umývadla netiekla do nášho dvora. Našťastie má dom na hranici pozemku, rúry sú už na našom, takže ak nepomôže dohovor, pomôže oficiálna kontrola z úradu a pokuta. Nasadili sme tam vrbu prutikársku (salix viminalis - v 30 cm rozostupoch - viac na webe) a pomaly to bude zakryté. Pachy nie sú, ten zvuk tečúcej vody sem tam počuť, keď je v záhrade ticho a ich pes nešteká.