Ajika2468
18.10.17,05:49
Dobrý deň chcela by som sa opytať nebývam už 2 roky s rodičmi odstahovala som sa k priatelovi kedže doma to bolo hotové peklo. Moji rodičia sú rozvedeni a ja som bola súdom pridelená k matke. Ale ona mi už rok nedala žiadne peniaze a kedže som študentka na strednej škole a popri škole by to bolo ťažko s brigadou tak nemám ani žiadnu brigádu. Je moja matka povinná mi dávať nejaké peniaze?
arizona
18.10.17,04:04
kolko mas rokov?
ivka70
18.10.17,04:47
ma matka stanovenu vyzivovaciu povinnost na teba?
buchač
18.10.17,05:37
Dieťa, dieťa....najprv si upresni, čo je to výživné a na čo slúži.

Dobre by bolo vedieť aj dôvod pekla...ktoré ja ale vidím práve v tom priateľovi, ku ktorému si sa odsťahovala.
januli
18.10.17,06:15
Máte aj rozdielny trvalý pobyt? Mama ma súdom na Teba určené výživné od otca?
Pobera aj detské prídavky a DB ak pracuje. Platí za teba aj smeti, kde máš trvalý pobyt. Ale ak ešte nemáš 18r. tak by si mala byť u nej. Ak sa chceš po 18. roku osamostatniť, zmeň si trvalý pobyt a požiadaj aby výživné od otca chodilo priamo tebe, ale musíš študovať. Rodič je povinný poskytnúť stravu, bývanie a umožniť aby si študovala. Mama ti to poskytla ale ty si sama odišla.. Určite ti nechce zle... No rodič nie je povinný platiť dieťaťu ktoré samo odišlo výdavky na bývanie....
Ajika2468
18.10.17,06:27
žiadne dieťa .. veľmi dobre viem načo slúži vyživne. mám 20 rokov som v maturitnom ročniku tie financie na školu su teraz dosť veľke všetko mi plati priateľ.. vôbec to peklo nebolo myslené kvôli priateľovi ale kvôli alkoholu ktore uživala matka s babou
ivka70
18.10.17,06:31
Treba si dat ziadost o vyzivne od oboch rodicov - od otca vyzivne asi dostavas, tak to nemusis, potrebujes mat stanovene vyzivne aj od matky.
Si dospela, musis ziadost o vyzivne od matky ziadat sama.
So ziadostou ti mozu pomoct na UPSVaR, odbor starostlivosti o deti a mladez.
Kazdopadne cim skor poziadas sud o urcenie vyzivneho, tym skor sa k nemu dostanes.

Matka bez stanoveneho vyzivneho nie je povinna ti nejake peniaze posielat, urcite by argumentovala aj tym, ze tvoje rozhodnutie odstahovat sa od nej, nepodporuje, ze u nej ta vyzivovat bude nadalej ....
A dalsia vec, pridavok na dieta mozes tiez dostavat priamo ty, len treba o zmenu adresata poziadat tiez na UPSVaR.
A samozrejme, otec moze okamzite zacat posielat vyzivne priamo na tvoj ucet, nie je povinny ich posielat matke, najma ak vie, ze u nej nebyvas a ze ich na tvoju vyzivu ani neposkytuje.
Ajika2468
18.10.17,06:31
Áno máme rozdielny pobyt ja som si dala trvalý k otcovi kedže mi najpr vykrikovala matka že peniaze mi neda lebo plati smetie. A áno matka pobera pridavky od otca.. mám 20 rokov. pracovať by som aj šla ale moja prax v škole mi to nedovoli kedže ju nemán stale rovnaku. ona sama ma posielala preč a hovorila že sa mám vydať za priatela aby už nemusela ona platiť na mňa nič.
Ajika2468
18.10.17,06:37
otec vyživné posiela matke .. občas mi niečo da aj on ale na moje vydavky spojené so školou a vecmi či už oblečenie alebo do školy nestačia musim žiadat priatela.. matka mi sama povedala že mam odisť že im bude lepšie bezo mňa ..
januli
18.10.17,06:38
Potom urob tak ako píše ivka70. Chod sa poradiť na UPSVaR tam ti poradia a pomôžu aj spísať návrh. A keď máš pobyt u otca, tak s nim asi dobre vychádzas, aj on by ti mohol pomoct
ivka70
18.10.17,07:15
Otec nema dovod posielat vyzivne matke, ked ty si dospela. Okamzite to zmente, kludne uzavrite s otcom pisomne dohodu ,kde sa dohodnete, ze od 18.10.2017 zacne vyzivne posielat priamo na tvoj ucet cislo xxxxxxx .
fortunka
18.10.17,08:58
Treba podat navrh na sud na stavnovenie vyzivneho, to podla vzoru na nete zvladnes aj sama a mozno sa da ziadat aj spatne. Vyzivne od oboch rodicov patri tebe, otec matke nemusi posielat nic, staci ze to budete mat pisomne.