mcunnamed
21.10.17,21:32
Zdravim.

Potreboval by som poradit s problematikou pracovania na dialku s notebookom alebo tabletom ktory bude doma pripojený na sieti.

Pripojenie by som využíval Teamviewer.
Fungovalo mi už to tak tyzden s notebookom ktorý bol stále pripojený na sieti a tiež zo zakladnymi nastaveniami aby sa nevypol takže bol zapnutý viac než 8 dní no notebooku to asi začalo trocha prekazať.

Chcel by som niečo praktickejšie. Príkladne nejaký vzdialený prístup na zapnutie / prebudenie dotyčného zariadenia a nasledne pracovanie s nim (praca na youtube videach). Najradšej po práci by som ho vypínal a keby ma napadlo o pol hodinku alebo ráno o 4 aby som si ho aj zapol a pracoval. Potrebujem niečo aby som pritom nemusel byť fyzicky ale veci riešil internetom.

Ide o notebook HP probook 4535 alebo po prípade aj tablet by nebol problem zakupiť ak by to bolo potreba. Ide o to aby to nebolo zapnuté nonstop.

PS: niečo som čítal aj o Wake on Lan no zatial som nemal možnosť vyskúšať a radšej sa informujem u "odborníkoch" / odborníkoch ako skúšať a nakoniec zistiť že to nefunguje a mojej problematike danosť nepomôže.

Vopred za odpovede dakujem
misoft
21.10.17,20:28
Aby som pravdu napísal - Wake on Lan naozaj uvedie PC do prevádzkového stavu. T.z. že ho PREBUDÍ!
Takže PC/NB musí mať riadenie spotreby a v nej nastavenie "Spánok" (Sleep).
Čo to obnáša?
Je niekoľko stavov riadenia spotreby a stavov neaktivity PC/NB (označujú sa Sx):
S0 - aktívny stav - PC/NB pracuje
S1,S2,S3 - Sleep (Spánok) - najčastejšie sa používa S3 - v tomto prípade uvedenie do tohto stavu odpája monitor (grafiku), odpája periférie (napr. tlačiareň, zvukovú kartu), zastavuje HDD, ovšem je pod trvalým napájaním matičná doska (musí sa predsa starať o ďalšie komponenty, ktoré s týmto stavom musia byť aktívne a to radič USB, radič BUS, sieťová karta LAN) a napája RAM pamäte, nakoľko všetko ostáva v RAM v stave, ako sa nachádzalo pri uvedení do Sleep modu. Sieťová karta (uviedol som) je tiež aktívna, preto je schopná prijať signál po internete, aby sa PC/NB "prebudil". Z toho je jasné, že spotreba síce klesne, ale len asi o cca 50%.
S4 - Hibernate (Hibernácia) - v tomto móde sa VŠETKO, čo je v RAM, na obrazovke, v CPU (procesy) ukladajú na HDD (do hyberfile - vyčlenený priestor na HDD, kde sa toto ukladá), vypína sa grafika, zvukovka, HDD, sieťová karta, napájanie dosky a RAM - PC/NB sa VYPNE! Aktívny je len zdroj v stave Stand-by (nakoľko už PC/NB používajú pulzné zdroje - stačí impulz, aby sa zdroj zapol).
Tu sa však Wake on Lan použiť NEDÁ.
U tabletov - ešte som u Androidu Wake On Lan nevidel, tablety majú stav vypnutý/ zapnutý/ hibernate. Aby si mohol i u Androidu využívať Wake on Lan - potrebuješ na to dodať aplikáciu - napr. https://play.google.com/store/apps/details?id=co.uk.mrwebb.wakeonlan&hl=sk - potom by to možno fungovalo, pretože by sa pridal ďalší stav - Sleep i do Androidu. Ovšem - musel by byť napájaný, pretože by muselo byť zapnuté WiFi, aby signál prijalo a to berie šťavu!

Ovšem - okrem prebudenia zo spánku (Sleep) by si musel v PC/NB po ukončení (píšeš Teamviewer) musel znova toto uvádzať do Sleep. U Androidu - musel by si spustiť tú aplikáciu na diaľku a takto ho do toho stavu uviesť.

Takéto pracovanie na diaľku sa využíva viac u desktop PC, alebo u NB, ktoré sú pripojené trvalo na zdroj energie. Musíš si uvedomiť jeden fakt: pri Sleep sa tiež používa energia z akumulátorov, čo môže skracovať časovú výdrž zariadenia, ak nie je trvalo napájané.
ZahradnikAmater
21.10.17,20:56
LogMeIn som v minulosti používal tak, že som si vypnutý PC na diaľku zapol, urobil potrebné zmeny, nastavenia a tak a zase ho vypol. Kolegovia sa občas čudovali, keď boli v tom kancli a stroj sa zapol :o) Neviem, či je to možné aj v aktuálnej verzii a zadarmo?
misoft
21.10.17,21:00
Už nie je ..... len TRIAL a potom sa cáluje....
Ale i ty si musel mať PC v Sleep mode - pretože využíva Wake on LAN. A sieťovka MUSÍ byť aktívna a napájaná. Pri vypnutom PC nezapneš, ani keby si sa roztrhal.
mcunnamed
21.10.17,21:25
Super odpoveď. Podrobnejšie info som písal do správy. Cením a ďakujem za tieto riadky!
taiko
21.10.17,22:08
.
1. preco musi tym "serverom" byt notebook/tablet ?
2. preco musi byt ten notebook/tablet doma ?
mcunnamed
21.10.17,22:22
1. grafický prístup cez app teamviewer (upload)
2. Mesto 2mb/s upload ("doma") ... Dedina 300kb/s
taiko
22.10.17,14:32
1. v tom pripade to moze byt kludne nejake male jednoduche PC, ktore nema baterku a moze byt zapnute vkuse. Skus pozriet tuto
https://www.lifewire.com/best-mini-pcs-4047271, alebo
https://www.tomsguide.com/us/best-mini-pcs,review-2760.html
Dodkoo
19.11.17,13:53
Kedysi som používal Wake on Lan, bolo to priamo v ADSL routri ale zapínal som stolový PC. Terajší router zvonku neprepustí pakety pre WoL tak som to "vyriešil" že som vytiahol z dosky 2 drôtiky ktoré sú na zapínanie PC a spínam ich relátkom ktoré má ethernet rozhranie. Takže ak si pripojíš káblik aj k terajšiemu vypínaču na NB tak by si to vedel relátkom. Nájdi si "ethernet relay" alebo zostav z arduina.