Sedmokráska22
22.10.17,16:20
Dobrý deň, prosím Vás vedel by mi niekto pomôcť resp. poradiť vo veci nasledovnej: otec dostal do užívania chatku od svojich starých rodičov. Po smrti starých rodičov nedošlo k prepisu (dôvod neviem upresniť) a pravdepodobne neexistujú resp. sa stratili papiere o vlastníctve. Chatu otec naďalej užíva, ale nemá ju vo vlastníctve. Ako postupovať v tomto prípade, ak chceme získať chatu do vlastníctva? Otec má 2 súrodencov ktorí o chatu záujem "zatiaľ nejavia", nakoľko oni nadobudli inú chatu v dedičskom konaní po rodičoch. Podstata mojej otázky je tá, že ako získať vlastníctvo ak nedisponujeme papierom pôvodného vlastníka resp. o prepise z pôvodného majiteľa. Samozrejme som si vedomá, že súrodenci si môžu nárokovať aj na tútu chatku. Ďakujem za každú informáciu.
misoft
22.10.17,15:43
Vo vlastníctve ju ani mať NEMÔŽE, pretože bola majetkom jeho starých rodičov. Keďže nebol vykonaný prepis (na základe nejakej zmluvy), tak stále tam budú figurovať (zosnulí) starí rodičia.
Tu si to zistíš http://www.katasterportal.sk/kapor/ - prípadne v archívoch, pozemkových knihách, ROEP.
Sedmokráska22
22.10.17,17:01
Ďakujem za odpoveď. Podľa katastra je parcela evidovaná ako pozemok na, ktorom sa nachádza stavba bez súpisného čísla. List vlastníctva k nehnuteľnosti je nezaložený. Keďže je nezaložený vieme ho dohľadať (ak áno kde alebo sa musí otvoriť dedičské konanie) ak ním mi ako rodina tiež nedisponujeme? Ďakujem za odpoveď
branislavp
23.10.17,01:41
Spýtaj sa na obecnom, či mestskom úrade- odbor stavebný, ako postupovať, aby chatka dostala súpisné číslo, bola zaevidovaná na katastri. Čo sa týka stavebného a kolaudačného povolenia na chatku, skús hľadať v štátnom archíve stavebné povolenie na chatu, ak vôbec to bolo oficiálne stavané. Prípadné dedičstvo sa môže otvoriť vtedy, keď na chatku bude vystavený LV - predpokladám vlastníci - starí rodičia.
Mária27
23.10.17,06:03
Kto je vlastníkom pozemku pod chatkou (drobnou stavbou, ktorá nemusí mať súpisné číslo)?