Marianna B
23.10.17,19:40
Na schodzi vlastnikov bytov schvalili vymenu stresnych zvodov. Tieto zvody vsak prechadzaju na chodbicke v byte. Na chodbe mame namontovanu novu vesiakovu stenu, ktoru sami nedokazeme bez poskodenia rozobrat a znova namontovat. Je to povinnostou firmy, ktora bude zvody menit, alebo vlastnika bytu na vlastne naklady ?
sosak
23.10.17,18:07
Je povinnosťou vlastníka bytu na vlastné náklady odmontovať vešiakovú stenu a sprístupniť miesto demontáže a montáže strešných zvodov.
Marianna B
23.10.17,18:17
V ziadnom zakone som to nenasla a rozobrat vesiakovu stenu sami nedokazeme. Ked nam menili stupacky, tiez sme na svoje naklady nedavali vyrezavat mur
sosak
23.10.17,18:29
Múr bol predsa súčasťou stavby bytu a vešiakovú stenu ste si namontovali sami.
Marianna B
23.10.17,18:42
V ktorom zakone to najdem ?
buchač
23.10.17,18:49
Marianna B (Dnes 20:17) Ked nam menili stupacky, tiez sme na svoje naklady nedavali vyrezavat mur
================
Toto ale nemyslíš vážne...či ?
Stúpačky sú predsa súčasťou domu a nie bytu...či ?

...a zákon ?
Predsa ten, čo sa bytov týka...nájdeš na nete....či ?
Marianna B
23.10.17,18:57
Pytala som sa Sosaka. V zakone 205/2014 som to nenasla. Len, ze sme povinni spristupnit byt
buchač
23.10.17,19:07
Jááááááj....tak sosáka sa pýtaš ?
Tak potom sorry.
Mám zmazať svoj komentár ... alebo môže zostať ?


Kuwa....to sú móresy.
To si už bude kadejaký dilino (lebo si dilino) určovať, kto môže a kto nemôže odpovedať ?
Marianna B
23.10.17,19:10
ja ti neurcujem, ale odpoved dal Sosak. Ale ak vies napis, ked nevies neurazaj
Marianna B
23.10.17,19:25
Ani sosak, ani sito
buchač
23.10.17,20:26
Ja neurážam...ja len konštatujem.

To je čo za móres zabedniť stúpačky a potom žiadať demontáž a následnú znovumontáž na náklady kadekoho, len nie na svoje.

...a k tomu zákonu ?
To na všetko má byť zákon ? To nestačí zdravý rozum ?
Marianna B
23.10.17,20:45
Staci, ale aj ten ti zrejme okrem spravania chyba.
P.s. lebo si dilino nie je urazka - podla teba?
sito
23.10.17,21:36
:eek:

"Marianna B (Dnes 21:25) Ani sosak, ani sito

Marianna B (Dnes 20:57) Pytala som sa Sosaka. V zakone 205/2014 som to nenasla. Len, ze sme povinni spristupnit byt"

205/2014 je novela zákona 182/1993.

"§ 11, ods. (3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

Je to v pochopení. Dom, bytový je vec, nehnuteľnosť, ktorá zabezpečuje bývajúcim obyblie, strechu nad hlavou a teplo domova. Dosť ľudí si to vysvetľuje tak, že byt je môj a ja som v ňom bohom. No nie je to tak. V byte, bytoch sa nachádzajú aj spoločné časti a spoločné zariadenia domu. Tie zariadenia sú v prvom rade spoločný vykurovací systém, hydraulický vyregulovaný. Teda rozvody kúrenia, termostatické hlavice, radiátory, spiatočné ventily, určené meradlá na teplo, alebo PRT. Potom rozvody vody, uzatváracie ventily a vodomery. V králikarnach to bolo tak, že v bytovom jadre bol možný bezproblémový prístup k spoločným zariadeniam, ale je môj a ja si spravím, zamurujem prístup k rozvodom vody. Chyba, jeho! Pri výmene je on povinný zabezpečiť bezproblémový prístup. Zvyčajne to vedia spraviť tak, že stenu vyrežú cez špáry obkladu a potom nalepia späť, ak to je možné, ak nie ...

Nemám taký byt, ale videl som také, kde v chodbe je strešný zvod dažďovej vody. Vlastník bytu by ich nemal zatarasovať. Ale zvyčajne sa dá, je možnosť ten kút v chodbe využiť, zakryť, znemožniť k nemu bezproblémový prístup. Kto by mal problém riešiť, ak nie vlastník na svoje náklady?
sito
23.10.17,21:38
:D:D:D
Marianna B
24.10.17,07:17
OK, pristup do bytu v sulade so zakonom spristupnim. Ale vesiakovu stenu rozobrat bez poskodenia v ziadnom pripade nedokazeme. Vyrobila a montovala ju firma vzdialena 120 km od nas. Ked som im zavolala, riesili to ako normalnu novu zakazku. S cenou, aj svojimi terminmi, ktore daleko presahuju termin vymeny zvodov. Nie je mozne tieto zvody urobit nove vonku na chodbe a stare zablendovat ?
vicktor
24.10.17,08:02
Vymena sa bude realizovat asi vo vsetkych bytoch pod sebou a mozno v dome su aj ine zvody - co dalsi susedia? Maju rovnaky problem?
Nadniesla si to na schodzi?
sito
24.10.17,08:03
Noo, ale na to bolo treba myslieť pri zadaní zákazky, že?

Všetko sa dá, ale ide o peniaze, spoločné peniaze a spoločné rozhodnutie.

Skôr by ma zaujímal dôvod výmeny? U nás sú na schodišti a sú z umelej hmoty 100 mm rúľa, takže ešte nejaký čas ju nebude treba meniť. Vy máte aké, kovové?
Marianna B
24.10.17,08:12
Kovove a mam silny pocit, ze ide len o dohadzovanie zakazky. Pretoze nikto nema so zvodmi problem. Na schodzi sme neboli, bola v case dovoleniek. Podla informacii vystupila suseda s fikciou, ze niekde v inom bloku zateka zvod. Zvody prechadzaju na poschodi len cez 2 byty / zo 4 /. Ten druhy na zapadnej strane vraj menit neodsuhlasili pre "vesiakove steny" . Len prave nasu stupacku. Je mozne aby urobili nove 100 mm zvody z umelej hmoty na chodbe a stare zablendovali ? Mozeme to navrhnut spravcovi ?
sito
24.10.17,08:57
Pokiaľ v inom bloku voda preteká tak to treba riešiť v tom bloku a nie vo vašom. Dám ti zapravdu, skôr ide o dohadzovanie kšeftu. Vám nezateká, ale po výmene? Navrhnúť môžeš, môžeš mu navrhnúť, opýtať sa ho akú závadu chce vo vašom byte odstrániť, keď v byte sa žiadna závada neprejavuje. Tie zvody sú liatinové, či len klasický plechový, či medenný zvod?
Marianna B
24.10.17,09:12
Zavada sa neprejavuje nikomu v bloku - suseda to navrhla "preventivne" . ako zakazku znamemu. A prekryla to vymyslenou informaciou, ze niekde zateka. Neviem upresnit ake zvody su - uz pred kupou bytu boli obalene sadrokartonom - zaberaju asi 30 x 30 cm. Je technicky mozne urobit nove zvody na chodbe ? Osobne si myslim, ze jednoduchsie ako vysekavat stare a montovat nove
sito
24.10.17,10:16
No, tuto to isto nevyriešime.
Marianna B
24.10.17,10:19
Dakujem
sito
24.10.17,10:31
Ak ste jeden dom, tak skús na správcu toto, " Ten druhy na zapadnej strane vraj menit neodsuhlasili pre "vesiakove steny" . Len prave nasu stupacku." Ako je možné, že oba zvody sú bez závady, ale len jeden sa musí vymeniť, a prečo? Veď to nebude investícia za 1 €. Inak píšeš, " Zvody prechadzaju na poschodi len cez 2 byty / zo 4 /. " Kto to odsúhlasil, len tie dva byty?
Marianna B
24.10.17,14:27
My sme na schodzi neboli. Viem to len z dostupnych informacii, ze vymenu zvodov navrhla jedna suseda / zrejme znama vybranej firmy, pretoze sa hlasovalo uz o konkretnej firme a cene/. Na jednom poschodi su 4 byty, zvody prechadzaju cez 2 byty. Vlastnici na zapadnej strane nesuhlasili s vymenou pre vesiakove steny, tak schvalili len nasu stupacku na vychodnej strane - prizemie +10.poschodi / cez 11 byty / v sume 1370 €. Spravca dava ruky od toho prec - on vraj je len povinni respektovat schvalene rozhodnutie vlastnikov zo schodze
misoft
24.10.17,16:10
To akože "západní" vlastníci bytov schválili výmenu u "východných" vlastníkov bytov? Akým právom? Nehraničí to už to zasahovania do vlastníckych práv?
Marianna B
24.10.17,17:42
Nemam v ruke hlasovaciu listinu, kto schvalil - len mi spravca oznamil, ze vacsina po hodine
sito
24.10.17,20:12
Tie zvody sú v spoluvlastníctve všetkých bytov v dome. Západné aj východné zvody. Zaujímavé by bolo vedieť. Keď sa hlasovalo proti výmene západných, západní vlastníci bytov boli proti a východní za, viacej bolo proti výmene západných zvodov. Keď o východných východní boli za a aj západní boli za, viac bolo za výmenu východných zvodov. No divočina.
sito
24.10.17,20:34
"Spravca dava ruky od toho prec - on vraj je len povinni respektovat schvalene rozhodnutie vlastnikov zo schodze"

No, celkom tak to nie je ako tvrdí správca domu. Správcovi zo zákona vyplývajú určité povinnosti!

"182/1993, § 8b, ods. 2, písm. h) (2) Pri správe domu je správca povinný , h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,"

Takže správca mal navrhnúť potrebnú výmenu strešných zvodov. Nie nejaká pani suseda za províziu.

"Ods. (3) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa."

Takže, ak je to nutnosť podľa správcu domu, ta výmena zvodov prejednať, dojednať cenu musí správca domu, nie pani suseda. Ak by správca zohnal lacnejšiu ponuku ako pani suseda, spoluvlastníci zvodov rozhodnú kto výmenu vykoná.

1 370 : 44 = 31 €. Za predpokladu, že všetky byty majú rovnakú rozlohu, každý na zbytočnú výmenu zvodov prispeje zbytočne 31 €. Nech to zatiahne ta pani suseda, p. 3,14ča, nie všetci spoluvlastníci domu, zvodov.
Marianna B
25.10.17,08:22
Nepoznam detaily zo schodze, nepoznam ani kto hlasoval. Velmi "rychlo" to vyriesili. Za hodinku suseda navrhla, vybrali firmu aj s cenou 1370 €, schvalili vychodnu stranu. Skusim to s navrhom, nech urobia nove zvody na chodbe. Zmerali sme hrubku plafona - 20 cm. Je to technicky problem prevrtat dieru priemeru 100 mm do hlbky 200 mm ?
sito
26.10.17,10:30
Pravdu, pravdu máš Oliwa. Vlastník bytu nemá právo zatarasovať vo svojom byte prístup k spoločným zariadeniam domu v jeho byte. Ale pes je zakopaný niekde inde. Je to vežiak, 11 poschodí. Na poschodí 4 byty v dvoch na poschodí a v ostatných 10 nad nimi je vedený strešný zvod dažďovej vody, Dom má 44 bytov, teda zvody prechádzajú 11 a 11 bytmi. Ani na jednom zvode nie je závada, porucha, ktorú treba odstrániť. Po hodine na schôdzi výmenu jedného zamietli, západného. Východného, vraj na podnet jednej susedy schválili. No majú tam zaujímavú demokraciu, že? Že zbytočne dom vyhadzuje peniaze, nevadí. :D
Oliwa
26.10.17,10:54
Údržbári nie sú montážnici nábytku. Viem si predstaviť /hypoteticky/, s akou chuťou a nasadením by tú vešiakovú stenu rozoberali a pravdepodobne podľa Vašich očakávaní by ju mali aj namontovať späť. Neviem si predstaviť, ako by potom vyzerala. Teda vlastne viem... určite horšie, ako keby ste si ju rozobrali sami, s citom a s patričným náradím. Nemáte v okolí žiadneho výrobcu nábytku/stolára, kamaráta, známeho, ktorý má potrebný vercajg a zvládol by to /keďže výrobca nie je poruke a nemá čas/?
Si predstav, že Ťa pošlú do nejakej bytovky meniť strešné zvody. Aby si si mohla urobiť svoju prácu, budeš si musieť najprv spraviť prístup na "pracovisko", lebo vlastník bytu bude žiadať, aby si mu rozobrala kus nábytku...
Váš nábytok, Vaše zariadenie bytu, Váš problém.
Alternatívne riešenie je o inom - schôdza, odsúhlasenie, firma, prevŕtanie podlaží pri 11 bytoch (?) je zásah do statiky, takže vypracovanie posudku od súdneho znalca z odboru statiky, ohlásenie/povolenie, atď. - to by určite nebolo jednoduchšie, rýchlejšie, ani lacnejšie...
sito
26.10.17,11:03
Pravdu, pravdu máš, Oliwa! Ale pes je zakopaný niekde inde. Vlastník bytu nemá právo zatarasovať vo svojom byte spoločné zariadenia domu . No má povinnosť ich sprístupniť k ich oprave, výmene, ak je to nutnosť. JE? Je to vežiak, na poschodí sú 4 byty, cez dva prechádzajú strešné zvody. Nad sebou je to 11 a 11 bytov. Bytov v dome je 44. ani na jednom nie je porucha, závada, pre ktorú by by sa mali vymeniť zvody. proste len nejaká p. suseda spomenula, že v inom bloku zateká strešný zvod. Preto navrhla ich výmenu. Po hodine vraj západný zvod zamietli vymeniť, ale východný schválili za sumu 1 370 €. Správca na to kašle, možno aj on má províziu? Podstatná je tá ich demokracia v dome. Ale keď na to majú, aj dva krát môžu. Inak, nezateká nikomu, ani na západe ani na východe. Je záruka, že na východe nebude? :D
Oliwa
26.10.17,11:17
Odpovedala som na otázku položenú v zadaní. Čítala som to všetko, aj to, že pôvodne z 2 bytov na poschodí sa vykľul 11 podlažný panelák... Zákulisie ani vzťahy nepoznáme a je tam príliš veľa domnienok a "vraj". To je tak, keď sa podceňuje účasť na bytových schôdzach /myslím všeobecne/ a potom sa ľudia nestačia čudovať, čo všetko sa tam odsúhlasí štýlom "o nás bez nás". Ak sa zadávateľke nepodarí dosiahnuť zrušenie výmeny zvodov alebo ich umiestnenie na chodbu /čo si myslím, že je mrhanie energiou a časom/, skôr ako hľadať dôvod/zákony, prečo nie, by som hľadala spôsob/stolára, ako áno - čo najšetrnejšie tú stenu, ktorá chudera :D, nemôže za to, že je tam, kde je, rozobrať a po skončení operácie vrátiť späť... Howgh!
Marianna B
26.10.17,11:23
Oliwa: Ziaden stolar nepojde riesit zakazku inej firmy a sami to urcite nerozoberieme. Spravca ma okrem ineho povinnost zverejnit vyberove konanie a nie prist na schodzu s pripravenou firmou a dokonca aj s cenou za vymenu zvodov na vychodnej strane.
P.s. Neries to, ze kde sme postavili vesiakovu stenu - do toho ta vobec nic nie je
P.s. 2 Vyvrtanie jednej diery novej na chodbe jadrovym vrtanim stoji 30 € !!!
http://www.jadrovevrtanie-liptov.sk/index.html
vicktor
26.10.17,12:13
Tak studuj nejake "stanovy" ci pravidla pre vas dom a fond, ci zadanie zakazky v takej cene "vopred vybranemu zaujemcovi" je v poriadku, alebo musi byt sutaz, kolko hlasov musi byt za. Ak nie, napadni uznesenie.
sito
26.10.17,12:40
Pravdepodobne ta pani býva na samom vrchu, Ale nemusí. Ani ona, ani ostatní spoluvlastníci zvodov nemôžu za to, čo do?urvil projektant, teda spoločný strešný zvod zo strechy, ktorý vlastne chodby bytov ochladzuje. Ta odpoveď všetkých, ktorí tvrdia, že musí zabezpečiť prístup ona majú pravdu! Ale, je ozaj nutné tu stenu demontovať? Veď ta rúľa v jej byte sa dá odstrániť aj inak, z bytov nad ňou a pod ňou. V podstate ide o odbornosť a ochotu tých, ktorí bud zvody vymieňať, zbytočne. Treba si uvedomiť, že sústavne neprší a tie zvody nie sú pod tlakom ako rozvody vody! Horšie je ak všetci na východe majú zvod zastavaný, nie je k ním prístup. Ale to vraj je aj na západe? Ako hlasovali, západ zvlášť a východ tiež, zvlášť? Ako by neboli jeden dom. A teraz, babo raď? :D
Marianna B
26.10.17,20:34
Dnes som dostala cenovu ponuku na jadrove vyvrtanie jednej diery - 36 €. Cize pre obidva zvody 36x12=864 €. Posuniem to spravcovi
http://www.jadrovevrtanie-liptov.sk/index.html
faro1
27.10.17,02:56
Keď si taká akčná, tak to môžeš aj zaplatiť. Prečo by sa mali zbierať ostatní vlastníci na vrty za tvoj neporiadok a neochotu sprístupniť miesto montáže?