Adam Broniš
25.10.17,08:34
Dobrý deň
Chcel by som sa spýtať ako odstúpiť od zmluvy (uzatvorenej podľa pragrafu 663 občianskeho zákonníka) na prenájom izby v byte ktorá bola uzatvorená na dobu určitú. V zmluve je vyslovene uvedené že majiteľ má právo ísť do mojej izby po predchádzajúcom dohovore s nájomcom (mnou). Avšak majiteľ mi niekoľkokrát týždenne navštevuje izbu prehadzuje veci a podobne bez toho aby ma čo i len informoval a tvrdí že má na to právo. Dohovor s ním nepomohol a teda chcem odstúpiť od zmluvy ktorá bola uzatvorená od 3.9. 2017 do 3.1. 2018. Ako by som to mal spraviť ak v zmluve je uvedené že "pred uplynutím doby nájmu možno nájomný vzťah ukončiť dohodou"? Ďakujem za každú odpoveď.
jelalim
25.10.17,06:37
1. dohodnut sa,
2. ak nepomoze, zacat vrieskat, ze toto sa nerobi a byt nenormalne histericky.
Adam Broniš
25.10.17,06:53
Vďaka za reakciu no nerozumiem ako vrieskanie pomôže v tejto situácii. Mne ide o to ako by malo vyzerať odstúpenie od zmluvy respektíve aký dokument by mal majiteľ podpísať.
sito
25.10.17,07:22
Ta prenajatá izba je tvoje obydlie. A Ústava SR ti zabezpečuje toto, "ČL. 21, ods. (1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva." Takže nemá na to právo aby vstupoval do tvojho obydlia, svojej izby! Normálne mu písonme oznám, že hrubo porušuje zmluvu o nájme miestnosti v jeho byte a že k dátumu xyz odstupuješ od zmluvy, po odpovedi budeš vedieť na čom si.
vicktor
25.10.17,08:04
Da sa vymenit zamka?
Zbalit veci a odist inam? Na majitela sa vykaslat...?
Adam Broniš
25.10.17,09:00
Zdravím ďakujem za reakciu. Rád by som mu predostrel dokument v ktorom by bola zmluva o nájme zrušená ku dňu podpisu. Teda využil možnosť ukončenie nájomnej zmluvy dohodou. Len mi nie je jasné ako by tento dokument (teda dohoda) v písomnej forme mala vyzerať.
Adam Broniš
25.10.17,09:02
Ďakujem za reakciu.Samozrejme to je jedna z možností ale ak neukončím nájom oficiálnou cestou stále mi bude zostávať povinnosť podľa zmluvy platiť nájom za zvyšok obdobia na ktoré je podpísaná zmluva. Preto by som chcel s majiteľom dohodou v písomnej forme ukončiť nájom. A práve neviem ako by tento písomný dokument mal vyzerať.
dmc
25.10.17,09:16
Zo strany prenajímateľa došlo k porušeniu zmluvy, na základe čoho vznikol nárok na primeranú zľavu nájomného (§ 674 OZ). Právo je potrebné v zmysle § 675 OZ uplatniť bezodkladne u prenajímateľa, inak do 6 mesiacov od dňa, kedy došlo k skutočnosti zakladajúcej toto právo.

Taktiež došlo aj k zásahu do osobnostných práv (právo na súkromie) podľa § 11 OZ. Z tohto titulu tiež vznikol nárok na náhradu nemajetkovej ujmy.

Podľa môjho názoru tu však dochádza aj k spáchaniu trestného činu porušovania domovej slobody - § 194 Trestného zákona.

Pri podstatnom porušení zmluvy v zmysle § 679 ods. 1 OZ mohlo vzniknúť právo od zmluvy odstúpiť, nakoľko sa vec stala (v dôsledku správania prenajímateľa) pre teba nespôsobilou na dohodnuté užívanie. Inak je vhodné na túto skutočnosť prenajímateľa najskôr upozorniť (pisomne) a v prípade, ak nebude zjednaná náprava, odstúpiť od zmluvy s rovnakou argumentáciou.
vicktor
25.10.17,09:23
Aka skoda sa stane majitelovi? Myslis ze sa mu bude chciet podavat zalobu?
Mozes si izbu nafotit, napisat list ze kedy si nasiel veci premiestnene, t.j. vosiel tam bez oznamenia/dohody, pohrozit (vid dmc o 12:16), poslat doporucene a az potom odist.
sito
25.10.17,11:53
Adam z raja, ako vidíš, život nie je prechádzka rajom, pozemským. Do pekla si vstúpil, diabla sa zbaviť, treba, reba, eba, ba, a, aaaaa ... :);)
Adam Broniš
25.10.17,13:54
Ďakujem za radu skúsim sa zariadiť podľa Vašej rady. Majiteľa písomne upozorním a v prípade ak sa nezjedná náprava ( čo nepredpokladám) odstúpim od zmluva. Ešte raz vďaka.