karka
28.10.17,08:55
Zdravim vas. Chcem vas poprosit o radu. V marci 2017 som vysadil marhulu a broskynu, pricom pri vysadbe som urobil rez, nechal som len 4 vyhonky.
Teraz neviem ci mam urobit rez aj teraz na jesen, resp. az na jar. Vyhonky na merhuli sa vytiahli do vyse 2 metrov.
Dakujem za rady.
afrikánka
28.10.17,12:23
V zásade sa stromy po výsadbe a zostrihnutí na 4-5 výhonov nemajú prvé tri roky strihať. Takže, ani teraz, ani na jar nijaký zásah. Ak si vysadila marhuľu, musíš počítať, že vzrastom bude mohutnejšia, ako broskyňa, či iné stromy-jadroviny. Kôstkové...čerešňa, višňa, slivka, marhuľa... majú rýchlejší a mohutnejší vzrast. NIKDY ich nestriháme na jeseň, iba po zbere úrody. Zásah do vzrastu stromov robíme zásadne iba na jar, kedy sa dá regulovať aj vzrast marhule, ale treba to vedieť, ako na to. Nájdi na nete návody na takéto výchovné strihanie.
LubosP
07.11.17,13:52
to vobec nie je pravda, mlady strom vyzaduje rez kazdy rok, pretoze ho tvarujes a prve roky su najdolezitejsie!
afrikanka pise takmer v kazdej vete nepravdy bohuzial.
mohutnost stromu neurcuje druh ovocia ale pouzity podpnik.
ma pravdu ze kostkoviny sa strihaju po zbere koncom leta, ale samozrejme plati to aj pre nove stromy kde este tehnicky ziaden zber nebol.
Pri marhuliach sa pouziva tzv. Sittov rez koncom jula.
Viac info tu http://www.kohaplant.sk/2008070014-tvarovanie-a-rez-marhul
draik
07.11.17,22:47
Šiitov rez zásadne na začiatku júna.
LubosP
08.11.17,07:22
mas pravdu pomylil som sa, dolezitejsie ako konkretny datum je ze to musi byt pred zaciatkom druhej rastovej vlny :)
bjuty smis
09.11.17,12:43
radšej to rýchlo vymaž ....náhodou by ťa počúvol....