Duro3
28.10.17,18:05
Pri predvedení na policajnú stanicu (porušenie zákona na železničnej stanice som bol predvedení na riešení priestupku a policajt mi nedovolil telefonat.Porusil moje pravo?A ako mám postupovať?
misoft
28.10.17,16:13
A čo si chcel telefonátom riešiť? Nebol si obvinený z trestného činu, riešil sa len priestupok v priestupkovom konaní....
http://www.bojprotikorupcii.vlada.gov.sk/zakladne-prava-obvineneho-v-trestnom-konani/
a zákon
zze/1990-372/55
zze/1990-372/73
O "telefonáte" ani slovo.... Teda neporušili.
Jakubec
30.10.17,14:24
Policajt moze od Vas pozadovat podanie vysvetlenia, za ucelom objasnenia priestupku a za tymto ucelom Vas vyzvat, aby ste sa ihned alebo v urcenom case dostavili na policajny zbor podla § 17 zakona o policajnom zbore:

§ 17

Oprávnenie požadovať vysvetlenie


(1) Policajt je oprávnený požadovať potrebné vysvetlenie od osoby, ktorá môže prispieť k objasneniu skutočností dôležitých pre odhalenie priestupku alebo správneho deliktu a na zistenie jeho páchateľa, ako aj na vypátranie hľadaných alebo nezvestných osôb a vecí. V prípade potreby je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby sa ihneď alebo v určenom čase dostavila na útvar Policajného zboru na spísanie zápisnice o podaní vysvetlenia alebo, ak ide o objasňovanie priestupku, na spísanie záznamu alebo zapísania výsledkov úkonov do správy o výsledku objasňovania priestupku.


(2) Ak osoba bez dostatočného ospravedlnenia alebo bez závažných dôvodov výzve podľa odseku 1 nevyhovie, môže ju policajt predviesť na útvar Policajného zboru za účelom podania vysvetlenia. O predvedení spíše policajt úradný záznam.

Pokial ste prisli na policiu na zaklade vyzvy policajta, aby ste podali vysvetlenie k objasneniu skutocnosti dolezitych pre odhalenie priestupku, nie ste obmedzeny na slobode a preto mate pravo slobodne pouzivat telefon.

Policajt moze ale aj zaistit osobu, ktora bola pristihnuta pri pachani priestupku, podla § 19 zakona o policajnom zbore:

§ 19

Oprávnenie na zaistenie osoby


(1) Policajt je oprávnený zaistiť osobu,


a) ktorá svojím konaním bezprostredne ohrozuje svoj život alebo svoje zdravie alebo život a zdravie iných osôb alebo majetok,


b) pristihnutú pri páchaní priestupku, ak je dôvodná obava, že v ňom bude pokračovať, alebo ak je to nevyhnutne potrebné na riadne zistenie alebo objasnenie veci,

Ak Vas policajt zaisti, obmedzi Vas tym na slobode. Vtedy mate iba narok podla § 19 ods. 6 zakona o policajnom zbore:

(6) Osobe zaistenej podľa odseku 1 sa umožní bez zbytočného odkladu na jej požiadanie vyrozumieť o zaistení niektorú z blízkych osôb8) a požiadať advokáta o poskytnutie právnej pomoci. Ak ide o vojaka, policajt vyrozumie najbližší vojenský útvar, a ak ide o osobu, ktorá nie je plnoletá, zákonného zástupcu tejto osoby.

Takze zhrniem. Ak Vas policajt nezaistil, ale vyzval na to, aby ste sa ihned dostavili na policajny zbor za ucelom podania vysvetlenia, nie je vasa osobna sloboda obmedzena a mozete slobodne pouzivat telefon. Ak Vas policajt zaistil, obmedzil Vasu osobnu slobodu. V tom pripade mate narok na to, aby ste mohli bez zbytocneho odkladu vyrozumiet o Vasom zaisteni niektoru z blizkych osob a advokata, ak o to poziadate.
misoft
30.10.17,14:42
Poznámočka: pokiaľ je vyzvaný na podanie vysvetlenia, tak to nie je osoba ZAISTENÁ! Môže používať telefón (svoj), ale policajt môže ohľadom objektivity a nezasahovania do výpovede telefonovanie zakázať. Okrem toho, niektoré služobne PZ možno majú (v miestnostiach, kde sa pracuje, vykonávajú výsluchy, podáva vysvetlenie) zákaz používania telefónu.
Pokiaľ vyzvaná osoba žiada telefonovať, už to navodzuje pochybnosti o jeho bezúhonnosti, skôr naopak poskytuje podozrenie, že sa snaží niečo skrývať, zamlčať, alebo že má s vyšetrovaným prípadom niečo spoločné, prípadne je prinajmenšom spoluúčastníkom činu.
Pokiaľ vyšetrovateľ/policajt vznesie voči osobe obvinenie (oznámi mu to), vtedy má PRÁVNY nárok na jeden telefonát (rodine, blízkym, právnemu zástupcovi) a môže odmietnuť vypovedať.

Takže ten §19 pri podaní vysvetlenia sem asi NEPATRÍ.
Mimochodom - i §17 si zle vysvetlil. Ods.7.
"Policajt je povinný predvedenú osobu odovzdať orgánom činným v trestnom konaní alebo inému príslušnému orgánu, ak zistí, že sú dôvody na jej odovzdanie, inak musí osobu ihneď prepustiť, čo vyznačí v úradnom zázname o predvedení."
Jakubec
30.10.17,15:21
Ja som rozpisal odpoved pre obe situacie, pre podanie vysvetlenia i pre zaistenie. Pri podani vysvetlenia moze telefonovat svojim telefonom, minimalne kym dojde (alebo ho dovezu) k policajnej stanici. Ci nieco navodzuje podozrenia, pochybnosti ..., toho som sa v odpovedi nedotkol.