Marian7979
31.10.17,12:56
Potreboval by som poradiť. Rozhodli sme sa otvoriť prevádzku - výroba a rozvoz pizze. Keďže máme dosť veľký dom, tak sme vyňali 2 miestnosti na prízemí na podnikanie. Všetky povolenia sú, prevádzka už funguje. Problém nastal, keď som bol u účtovníčky a tvrdila, že musia byť dvoje hodiny - merače. Lebo, že inak elektrárne prepočítajú celú minutú energiu na tom merači ako elektrinu na podnikanie, aj keď slúži aj pre domácnosť. Predtým, keď podnikal otec, podnikal tiež vo svojom dome si dal jednému elektrikárovi vypočítať mesačnú spotrebu podľa el. zariadení, ktoré používal v kancelárii. Túto sumu si potom mesačne refakturoval - vystavoval faktúru sám sebe (ako podniku). A nikdy nebol problém. Chcel by som poradiť, ako to mám vyriešiť, čo sa týka účtovníctva, fakturácie, či treba spísať nejakú dohodu... proste aby to bolo v poriadku. Nechcel by som totiž riešiť druhé hodiny, lebo by ma to stálo majland. Musel by som totiž okrem poplatkov v elektrárni meniť poistkovú skriňu, ktorú by som už podľa nového musel umiestniť vonku (na dostupnom mieste, už nesmie byť v dome), musel by som spraviť novú revíziu, čo by mi nedali, lebo zásuvky sú zapojené po starom - nulák a kostra sú spojené, takže by som musel prerobiť elektriku v celom dome. Preto by som to radšej riešil fakturáciou. Vopred ďakujem za odpovede.
misoft
31.10.17,16:38
Volá sa to dvojtarifrný odber elektrickej energie.
Na meranie potrebuješ dvojtarifný elektromer.
Na jeho zapojenie potrebuješ podať žiadosť distribútorovi el. energie.
Na zriadenie dvojtarifného odberu však budeš musieť mať ODDELENÉ okruhy pre el. energiu, teda tie dve miestnosti musia mať samostatné okruhy, oddelené od okruhov v obytnej časti.
Pokiaľ nebudeš mať prerobenú elektroinštaláciu, urobenú na ňu revíziu, tak dvojtarifný odber sa konať nebude!
Marian7979
31.10.17,17:23
dakujem za odpoved, ale mal si na mysli asi dalsie zvlast hodiny s oddelenym okruhom... dvojtarifny odber je nieco ine... dvojtarifny elektromer a 2 okruhy mam, lebo mam DD3, Jeden okruh je VT (vysoka tarifa) ktory ide nonstop a druhy NT (nizka tarifa nočný prúd - lacnejšia elekrina), ide od 20:00 od 08:00 cize 12 hodin. Na NT okruh mam zapojeny bojler na ohrev teplej vody.... bol by nezmysel zapojit podnik na NT a zvysok domu na VT, ked su to dve rozne tarify, navyse NT nefunguje 24 hodin ani pri jednej sadzbe DD3-DD8.... aj keby som nainstaloval dalsi elektromer, neviem to rozdelit, lebo bojler ohrieva vodu v celom dome.. dalej by som musel merat zvlast vodu aj plyn.. preto by mi bolo lahsie refakturovat cast energii podniku..
Dav
31.10.17,18:23
Spotreba elektrickej energie pre prevádzku sa dá kvalifikovane odhadnúť. Každý stroj či zariadenie má štítok s parametrami napätie U, kmitočet Hz (netreba k výpočtom) a výkon W. Výpočet spotreby je opakovanie učiva fyziky,výpočet spotreby elektriny na základe napätia a výkonu. Odhadovaný čas fungovania prevádzky 8 -16 -24 hodín, podľa toho, či je jedno-dvojzmenná alebo nepretržitá. Okrem toho dostať merače spotreby elektriny - merač do zásuvky, spotrebič do merača. V rámci povinností prevádzkovateľa vykonať revízie všetkého elektrického - stroje, zariadenia, spotrebiče, by aj takýto revízny technik vedel pomôcť s výpočtom. Fungovanie prevádzky ako SZČO - sám sebe fakturovať nemôže, to sa nedá - jedna z vecí, kde platí logika, občan a podnikateľ je jedna a tá istá osoba. Faktúru od elektrární na občana rozdelí pomerom podľa kvalifikovaného odhadu. Na kancelársky papier, údaje o SZČO, text: Na základe výpočtov v prílohe (priložiť súpis strojov a ich vypočítanú spotrebu)stanovujem spotrebu elektrickej energie takto: prevádzka XX, súkromie YY, spolu 100%, pričom XX predstavuje NN%. Dátum, podpis.Faktúry o spotrebe budú v účtovníctve. Formy účtovníctva: 1. žiadne, uplatnený paušál 60% z príjmov, 2. daňová evidencia, 3.jednoduché účtovníctvo. Pri 2 a 3 faktúra za elektrinu v účtovníctve, daňovo uznané stanovené %.
Prevádzka , ak sa podniká formou s.r.o. - nájomná zmluva občan s s.r.o., zastúpená konateľom. Nájom toho priestoru, za toľko, v cene spotreba elektriny. Účtované v podvojnom účtovníctve, platené občanovi na základe zmluvy o nájme. Pri prenájme -nezabudnúť na povinnosti občana, prenajímateľa voči finančnému úradu - registrácia.
K výpočtu: skopírované z netu,
Výkon spotrebiča je elektrická práca vykonaná za určitý čas. Čo do vzorcov, vyzerá to nasledovne:

P= W/t
P=U*I*t/t
P = U*I
Marian7979
31.10.17,20:28
Dakujem, spravim to priblizne tak ako pisete...

Prave som sa cital jeden clanok kde pisal isty poradca, ze ""pri rozpocitavani vydavkov vo vlastnom dome zakon o dani z prijmov ziadne blizsie ustanovenia neobsahuje a nebol vydani ani ziadny metodicky pokyn, kedze je to problematicke a individualne a pri rozpocitavani sa treba riadiť predovšetkým definíciou daňového výdavku a úsudkom, ktorý zabezpečí objektívne rozdelenie celkových výdavkov na výdavky patriace k podnikateľskej časti domu a k nepodnikateľskej časti domu. Takýto postup je potrebné uplatňovať pre výdavky spoločné pre obe časti domu. Jednotný kľúč, na základe ktorého by sa mali tieto výdavky rozpočítavať, neexistuje. Všetko závisí od podmienok konkrétneho prípadu a konkrétneho druhu výdavku, ktoré by sa mali posudzovať osobitne. Rozpočítanie výdavkov by však malo vychádzať z merateľných parametrov a mali by ste byť schopný si ho v prípade daňovej kontroly obhájiť. Pre veľkú skupinu výdavkov môže byť vhodné rozpočítavať spoločné výdavky pre celý dom podľa pomeru plochy domu určenej na podnikanie k celkovej ploche domu. Spôsob rozpočítania výdavkov v závislosti od plochy môže byť vo väčšine prípadov vhodný napríklad pre výdavky na energie. V prípade rozpočítavania elektrickej energie najpresnejšie výsledky dosiahnete s použitím samostatných meračov, ktoré stoja niekoľko desiatok eur a jednoducho sa zapoja medzi zásuvku a elektrospotrebič.""

Tie merace nakupovat nechcem, boli by ich desiatky. Najidealnejsie to bude rozpocitat podla m2, alebo ako vy pisete, podla prikonu spotrebicov. Tiez ma to povodne napadlo, ale podla stitkov realne nic nejde vypocitat. Darmo ma chladnicka vykon 280W, ked nebezi stale, bezi urcity cas, ked chladi kompresor a potom vypne, vtedy nezere takmer nic... Niektore chladnicky vsak maju udanu rocnu spotrebu v kWh.. Pri boijeri je to zlozitejsie, ked ohrieva vodu, ma spotrebu podla stitku 2.8kW, ale tiez nejde nonstop, len ked potrebuje dohriat vodu. Pec na pizzu detto, ma termostat. Prietokovy ohrievac ma 9kW, ale ten sa pouziva len par sekund, niekolkokrat denne, niekedy 10x, niekedy 100x a takisto je to aj so svietenim a ostatnymi spotrebicmi. Vypocitat by to slo len v pripade, ak by spotrebic odoberal rovnake mnozstvo elektriny konstantne po celu dobu prevadzky, alebo pouzival sa urcity cas (t) ale rovnako kazdy den. Nejak to vyriesim, hlavne uz viem priblizne, ako na to :) Este raz dakujem za usmernenie a cenne informacie :)
veronikasad
31.10.17,20:37
Podnikas ako živnostník, alebo máš s.r.o.?
Dav
31.10.17,21:18
Ešte je jedno riešenie - odpísať stav elektromera 1 deň pri domácnosti, keď sa bude robiť všetko - TV, pranie, PC, svietenie, žehlenie, pranie, ohrev vody atď, o 24 hodín znovu a potom stav elektromera 1 deň, keď bude prevádzka - pec, ohrev vody, chladnička atď. a tiež všetko v domácnosti a urobiť medzi tými 2 dňami rozdiel - všetko naviac od domácnosti je prevádzka. Metre štvorcové by som nepoužila pri elektrike, maximálne, keby šlo len o kanceláriu, to je veľmi nepresné. Pri kúrení, pri dani z nehnuteľností, vtedy áno, m2 môže slúžiť ako základ. Alebo iba jeden merač a každý stroj odsledovať 24 hodín pri fungovaní prevádzky a potom spočítať spotrebu.
Marian7979
31.10.17,21:52
vyborny napad, diky.. to budu asi najpresnejsie udaje... ide mi hlavne o to, aby to uznal danovy urad v pripade, ze budem mat nejaku kontrolu, ako o to, kolko prevadzka v skutocnosti spotrebuje, lebo v konecnom dosledku celu fakturu platim ja
Marian7979
01.11.17,09:25
SZCO, FO neplatca DPH
veronikasad
01.11.17,10:30
SZČO nemôže fakturovať sám sebe.
sito
01.11.17,10:57
Hold, slovenská Republika. Nie je, je raj ako dostať, čo najviac peňazí do štátnej, národnej, ľudovej kasy. A potom, kradneme si. Kto?
bettylou
01.11.17,15:04
vivat slovakia NWO
Marian7979
01.11.17,16:32
to som nevedel, viem len to, ze otec to tak robil... meno XY, rocné číslo fakturujem firme meno XY, názov firmy, IČO... napr. aj auto, ktoré mal ako súkromné, prenajal svojej firme rovnakym sposobom.... bola to mala firma a nemohol si dovolit kupovat dalsie kvoli tomu, aby spravil par kilometrov tyzdenne... mal aj danovu kontrolu a nikdy nebol problem... ale vyriesim to radsej inak, ked tvrdite, ze nemozem fakturovat ako sukromna osoba svojej firme, mozno sa uz odvtedy dost zmenilo, znovu podnikam po takmer 15 rokoch :) kedysi som mal uctovnicku, ktora bola tak trochu aj pravnickou a vsetky tieto veci riesila ona, ale teraz najst taku je umenie..
veronikasad
01.11.17,16:57
ak firmou rozumieš živnosť, neverím že ti pri daňovej kontrole prešiel prenájom súkromného auta. Veď to sa predsa rieši uplatnením sadzby základnej náhrady + spotreba PHM podľa počtu najazdených km súvisiacich s podnikaním ...
El Cid
21.11.17,13:36
Podružné meranie,napr.digitálny elektromer s certifikáciou MID je možné použiť aj na fakturačné meranie spotreby elektrickej energie , ak vám stačí informácia o celkovej spotrebe, vystačíte si s jednoduchým elektromerom. Ak chcete poznať aj časový rozvrh spotreby, mali by ste si dať nainštalovať elektromer s profilmi a sťahovať z neho dáta do PC cez sondu. Možnosťou je aj elektromer s impulzným výstupom, ktorý v spojení s PC a príslušný SW bude rátať impulzy a vyhodnocovať odber priebežne, fakturačným meradlom zostáva elektromer od vašej distribučnej spoločnosti, takže podružné meranie len napomáha objektívnemu rozúčtovaniu nákladov viacerých odberateľov, ktorí odoberajú elektrinu napr. v jednej budove alebo areáli. V prílohe je výpočet, na moje potreby, treba si ho prispôsobiť podľa tarify.