Barcuska
02.11.17,18:41
Možno sa spýtam blbosť, ale máme kamerový systém, ktorý ukladá dáta na disk a premazáva. Dalo by sa nejakým zázrakom vytiahnuť už premazané dáta? Nutne to potrebujem :-(

-------------
potrebujem vytiahnuť video kde jedna firma, ktorù idem dať na sùd doviezla na môj pozemok materiál o ktorom tvrdì, že to bolo iné množstvo a iný dátum.
sthruska
02.11.17,18:15
Dá, ale firmy si za to dosť pýtajú. Ďalšia vec je, či tie záznamy môžeš dať od seba.
misoft
02.11.17,22:13
No - pokiaľ sa to ukladalo na HDD, existujú programy, ktoré sú schopné obnoviť zmazané dáta. Tie dáta sú tam, len sa maže tzv. záznam v MFT (ktorý určuje názov, veľkosť súboru, umiestnenie súboru v clusteroch a sektoroch). Pre systém je to tzv. "prázdne" miesto. ALE! Nesmie sa už na to nič nahrávať. V prípade, že sa začne nahrávať, podľa MFT je to prázdne a nový záznam prepíše pôvodné dáta na nové.
V tomto prípade už ani tie programy nedokážu vytiahnuť predošlý súbor (max. ak vytiahne fragmenty, ktoré však budú k ničomu - nebude totiž súhlasiť CRC.
Vtedy ani super špecializovaná firma nepomôže. A navyše, pokiaľ sa tam vykonal zápis 2x, 3x na to isté miesto - tak to je totálne stratené.
sthruska
03.11.17,07:33
ALE! Nesmie sa už na to nič nahrávať.
S tým si dovolím silne nesúhlasiť. Ide to. Viď, keď napríklad FBI niekomu zhabe PC a prečítajú aj niekoľko násobne prepísané údaje.
No ako som písal. Otázna je cena a nie každý to dokáže.
Chobot
03.11.17,07:49
Pozeráš priveľa krimináliek, tam to spraví ktorýkoľvek člen CSI Miami.

Chcel by som vidieť experta na Slovensku ktorý obnoví dáta z prepísaného disku.Podľa mňa u nás tak maxímálne obnovia vymazané dáta z disku, alebo ak sa poškodí FAT sektor, ale nie prepísané údaje.
sthruska
03.11.17,07:57
Napríklad mám GetDataBack a
http://www.dobreprogramy.sk/getdataback-for-ntfs
Priznám sa, že som to nikdy neskúšal. Potreboval som ho jediný raz, keď free nepomohli. On áno. To bolo dávno, tak si už nepamätám o čo išlo
jslancik
03.11.17,08:18
záleží na tom, či záznam bol už prepísaný, alebo nie. Ak bol prepísaný, tak nepočítaj s obnovením...

Druhá, pre teba podstatnejšia vec je, že údaje z kamerového systému môžeš podľa zákona uchovávať iba určitý čas (mesiac? dva týždne?). A dám krk na to, že ty chceš vytiahnuť výrazne starší záznam. Ak by sa ti aj náhodou podarilo vytiahnuť takýto záznam, tak ich právnik ťa dá na súd kvôli ochrane osobných údajov a za to sú iné pálky. Prinajmenšom by bol takýto záznam protizákonný a nebraný do úvahy.
Chobot
03.11.17,08:41
Prepísané dáta asi neobnoví, Je tam nasledovná poznámka:

Poznámka: Program neinstalujte na disk, kde se nacházejí data, která chcete obnovit!

Tiež som poskúšal rôzne softy na obnovu dát. Väčšinou tie free alebo trial verzie dáta iba nájdu, ale na obnovu vyžadujú zakúpenie plnej verzie, alebo obnovia iba pár súborov.
bodliak
03.11.17,09:43
Kamerové systémy sú štandardne nakonfigurované tak, že po vyčerpaní priestoru na disku premazávajú najstarší záznam. Je len minimum takých, ktoré rešpektujú akési paragrafy o 7 dňoch, ak majú kapacitu na dlhšie obdobie. Preto, na 99 % , neobnovíš nič, lebo nejde o zmazaný súbor, ale už o prepísané miesto na disku iným záznamom.
Dodkoo
19.11.17,12:26
15 dňová lehota uchovávania sa týka ak sníma verejný priestor, takže ak sníma svoj dvor ktorý nie je verejne prístupný tak ten záznam môže mať ako dlho chce? Viem len že nesmie zverejňovať záznamy takže ani zlodeja lebo poruší jeho práva na súkromie :)
---
Ak prevádzkovateľ vyhotovuje záznam pri prevádzkovaní kamerového systému, zákon stanovuje 15 dňovú lehotu (kalendárne dni) na uchovávanie tohto záznamu, pokiaľ osobitný zákon neustanovuje dlhšiu lehotu jeho uchovania. V prípade, že tento záznam nie je využitý v rámci priestupkového alebo trestného konania, je prevádzkovateľ povinný ho v tejto lehote zlikvidovať. Samotné opomenutie prevádzkovateľa záznam postúpiť orgánom príslušným konať v rámci priestupkového alebo trestného konania neodôvodňuje jeho uchovanie v lehote dlhšej ako zákonom stanovených 15 dní. Iná situácia môže nastať, ak samotný orgán činný v trestnom konaní alebo príslušný administratívnoprávny orgán vydá prevádzkovateľovi pokyn na uchovanie záznamu v lehote dlhšej ako je zákonom stanovená, kedy dochádza k aplikácii bodu 2.3 tohto metodického usmernenia, aby jeho likvidáciou nebol zmarený účel predmetného konania.
jslancik
19.11.17,13:46
ale on nesníma iba svoj dvor. chodí tam množstvo ľudí (zákazníci, dodávatelia), je to verejný priestor. To je pointa.
misoft
19.11.17,15:25
No - dovolím si oponovať!
Pokiaľ je to dvor nejakej firmy na pozemku firmy - nie je to verejný, obecný priestor - je to priestor pre zákazníkov (teda nie na nejaké špacírovanie, kochanie sa, voľné aktivity). A pokiaľ á označenie, že priestor je monitorovaný (musí to mať zo zákona označené).
Tie osoby tam chodia s vedomím vlastníka priestranstva za určitým účelom.
Ani futbalový štadión vo vlastníctve športového klubu nie je verejným priestranstvom - a pritom tam tiež chodia ľudia s vedomím vlastníka priestoru, ale za určitým účelom - šport.
http://www.uzemneplany.sk/zakon/diskusia-verejne-priestory
Okrem toho - on písal "na môj pozemok" - teda nie verejný pozemok.