Dominika Kovacsova
03.11.17,10:29
V septembri bolo posledne sudne konanie o zvysenie mojho vyzivneho od otca. Sud mi ho zvysil, zial uz vyse mesiaca si otec ani jeho pravny zastupca neprevzali rozhodnutie, cize je zatial nepravoplatne. Za tento mesiac mi nezaplatil ani len sumu, ktora mu bola pridelena pred rokmi a do teraz ju platil. Moja otazka znie:aky dlhy cas sa moze odporca s jeho pravnym zastupcom vyhybat prevzatiu rozsudku? Ako, kde zistim ci si rozsudok prevzali? Ako postupovat ak si ho prevezmu a budu sa chcet odvolat?
Mirati
03.11.17,09:51
Rozsudky o výživnom sú predbežne vykonateľné, a teda na to, aby si od otca mohol vymáhať výživné, nepotrebuješ právoplatný rozsudok, stačí, ak je vykonateľný. Vykonateľný je rozsudok doručením.

Rozsudok si prevziať otec nemusí, stačí, ak sa vráti na súd ako nedoručený a uplatní sa fikcia doručenia.

Ak chceš vedieť, či je už tvoj rozsudok vykonateľný, tak ideálne je zavolať na súd do infocentra, ešte lepšie do spisovej kancelárie. (stačí, keď do telefónu povieš spisovú značku, oni ťa už do spisovej kancelárie presmerujú). V spisovej kancelárií ti v spise vyhľadajú, či bol rozsudok prevzatý, alebo sa vrátil nedoručený, alebo sa ešte nevrátil.

Ak sa už vrátila doručenka (rozsudok si otec prevzal) alebo sa vrátil nedoručený, tak tak či onak je už tvoj rozsudok vykonateľný a môžeš ísť na súd, aby ti v infocentre vyznačili vykonateľnosť rozsudku (vezmi so so sebou originál rozsudku, ktorý ti prišiel).

Keď ti vyznačia vykonateľnosť na rozsudku, tak sa môže začať exekúcia.

Ak chceš kvalifikovanejšie poradiť, obráť sa na nejakého advokáta, alebo ak si to nemôžeš dovoliť, tak na Centrum právnej pomoci.