Majkazlatá
03.11.17,17:36
Som vlastníčkou bytu - polovicu bytu chcem darovať priateľovi, len neviem, či mu ju mám darovať pred sobášom alebo po sobáši s ním. Otázka znie ako to bude s dedením tejto jeho polovice bytu. On má 2 synov z predchádzajúceho manželstva. Neviem ako to je BSM v tomto prípade.
ivka70
03.11.17,16:55
Tak ako ine dedicstvo, po priatelovi dedia rovnakym dielom deti a manzelka. Kym nebudete manzelia, zdedili by polovicu bytu len jeho deti. Po svadbe by ste tu polovicu dedili ty a jeho deti, kazdy rovnakym dielom.
Byt ani darovana polovica nebudu sucastou BSM, ty si ho vlastnila uz pre svadbou a dary jednemu z manzelov sa do BSM nepocitaju.
ivka70
03.11.17,17:01
ten napad s predajom polovice bytu po 5 rokoch je rozhodne lepsi ako taketo darovanie - aby ti neostal cely dlh a len polovica bytu ...
Majkazlatá
03.11.17,18:31
no veď práve, nechcem ostať na ulici, ak by sa nedaj bože niečo stalo.....banka tak isto schvaľuje pristúpenie dlžníka a tiež zmenu záložcov.
misoft
03.11.17,18:46
Dám ti jednu radu (nemusíš súhlasiť) - nedaruj mu ani tú polovicu. Keby sa niečo zvŕtlo, budeš mať byt celý svoj.
Majkazlatá
03.11.17,18:46
TOTO NAPISALI Z BANKY:
Ak by sme vzali nový úver na priateľa:
60*000€ na 14 rokov (nemenená splatnosť), splátka 388,58€ s*fixovaním na 4 roky t.j. do novembra 2021 budete mať úrok 1,2%.
Jediný poplatok s*tým spojeným je vklad na katastri 51€. Úver už máme v*pokročilom štádiu a*do týždňa by sme ho vedeli dokončiť.
*
TOTO SOM NAPISALA JA:
Isto to nie je len vklad na kataster tých 51e. Sú tu ešte ďalšie náklady s tým spojené, ak to chceme dotiahnuť do konca.
*
Tu by som ešte započítala ďalšie náklady a to:
pokuta za predčasné vyplatenie úveru (1%) - cca 600,- e
poplatok za porušenie nových úverových podmienok - pristúpenie spoludlžníka teda mňa - 100,- e
Daňový úrad - zaplatenie dane z príjmu 19% - a to z rozdielu medzi kúpnou cenou a predajnou cenou - (42000-34250) = 7.750 eur. teda zo 7.750,- e by som musela zaplatiť 19% t.j. 1.472,50 e
Zdravotná poisťovňa - zaplatenie zdravotného poistenia 14% - a to z rozdielu medzi kúpnou cenou a predajnou cenou - teda zo 7.750,- e t.j. 1.085,- e
Náklady spolu v tomto prípade by spolu činili cca 3.308,50 e
a to nepočítam ešte veci, ktoré by si účtovala banka - nejaké poplatky za neviem čo.....všetko je možné.
*
*TOTO NAPISALI Z BANKY:
Ak by sa robili zmeny na pristúpenie spoludlžníka do úveru a*zmena záložcov na úvere:
100€ poplatok za pristúpenie spoludlžníka
100€ poplatok za zmenu záložcov, pričom obidve tieto zmeny taktiež podliehajú schváleniu a*na vybavenie jednej je lehota 30 dní.
Splátka Vám zostane na 392,15€, pričom fixovanú ju máte len do 15.10.2020 s*úrokom 1,5%.
*
TOTO SOM NAPISALA JA:
tu by som ešte pripočítala do nákladov vklad na kataster cca 66,- e alebo 51,- e

Náklady spolu v tomto prípade by spolu činili cca 266,- e
a to nepočítam ešte veci, ktoré by si účtovala banka - nejaké poplatky za neviem čo.....všetko je možné.

TOTO NAPISALI Z BANKY:
S*možnosťou a) by ste ušetrili aj na mesačnej splátke: 3,57€/mes. čo za rok robí 42,84€ a*za 4 roky fixácie: 171,36€.

TOTO SOM NAPISALA JA:
Áno, to je pravda, že s možnosťou a) by sme ušetrili na mesačnej splátke, ale len na mesačnej splátke.* Ale na všetkých ostatných poplatkoch by sme hlboko prerobili. Teda z týchto mojich výpočtov mi vyšlo oveľa efektívnejšie, čo sa týka finančných nákladov, že tá druhá možnosť je pre nás výhodnejšie.
Dokonca refinancovanie mi vôbec neodporúčajú - až po skončení doby fixácie t.j. najskôr o 3 roky. Jedine, že by bol úrok menší ako 1,12%


takže - ideálne by bolo predať polovicu bytu po 18.1.2018, kedy uplynie 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti, aby som nemusela platiť odvody spolu 33%.
Sobáš má byť o dva týždne, musel by sa ale presunúť na neskôr. Pretože keby som mu polovicu bytu predala po sobáši, automaticky by polovica z jeho polovice patrila mne v rámci BSM. Tak som sa to dočítala. A preto ma zaujíma ako by to bolo s darovaním polovice bytu pred sobášom a po sobáši. Musím byť opatrná, pretože jeho ex si len tak brúsi zuby na jeho peniaze a majetok - samozrejme že by to riešila prostredníctvom synov. Potrebujem to mať dobre ošetrené, aby som si nezavarila.....

*
misoft
03.11.17,18:51
Jeho ex- si môže tak akurát zobrať klieštiky a zuby vytrhať.... nemá žiadny nárok.
Ale som ti napísal, keď mu nič nepodaruješ, byt je tvoj, v tom zlom prípade by jeho synovia odišli s dlhým nosom.
Ale v oboch prípadoch (darovanie) či pred, alebo po sobáši - ani jeho dar (od teba) by do BSM nespadal. Dary totiž sa do BSM nezapočítavajú.
Majkazlatá
03.11.17,18:54
ja viem, táto možnosť ma napadla ako prvá. problém je v tom, že keď uhradím z výplaty úver ostane mi 100e na živobytie do ďalšej výplaty. takto žijem 4 mesiace. je to na porazenie. Samozrejme, že zatiaľ ťahá celú domácnosť on. On sám vidí, že mám finančný problém a preto sám navrhol, že mi pomôže splácať úver, s podmienkou, že polovica bytu bude jeho.
Majkazlatá
03.11.17,19:00
dokonca mi kúpil aj auto, aby som chodila na ňom do práce, lebo svoje som predala kvôli častým opravám. proste stará sa ako vie. Viem, že jeho úmysel je čistý, len ja mám obavy, čo bude, ak sa náhodou dačo stane....
Majkazlatá
03.11.17,19:12
toto som potrebovala vedieť. už mi bolo povedané, že darovacie zmluvy sú veľmi nešťastné. Len nechápem prečo, že vraj sa dajú napadnúť.....kým? jedine mnou.....a proces zrušenia darovacej zmluvy je údajne komplikovaný
Majkazlatá
03.11.17,19:20
ale ak by som v darovacej zmluve prezieravo uviedla nejakú klauzulu, na základe ktorej by si mohla žiadať vrátenie daru... ale čo by to malo byť?? vedeli by ste mi poradiť? aby to nebolo nejaké podmieňovanie, lebo banka by to nemusela uznať.....
ivka70
03.11.17,20:31
Darovat sa neda s vyhradami a podmienkami. Nesla by som do toho.
dmc
04.11.17,09:57
darovacia zmluva je uplne normalna a standardna zmluva. Nieje ziadna nestastna. Aj kupna zmluva sa da napadnut. Problem zacina ak niekto zacne moc spekulovat a chce zo zmluvy spravit " patvar" - tak potom to vyzera nestastne.
Chobot
04.11.17,20:43
dmc - Škoda, že je to len komentár, nie odpoveď. Dal by som užitočné.
Majkazlatá
06.11.17,04:51
tiež to tak chápem, že darovacia zmluva je normálna zmluva, ak sa dvaja dohodnú - samozrejme bez špekulácií. Už chápem prečo ma viacerí odhovárajú od darovacej zmluvy........tieto vaše komenty sú pre mňa užitočné. ďakujem. kadečo som čítala na nete o darovacích zmluvách aj zlé aj dobré. a preto sa potrebujem rýchlo zorientovať bez drahého právnika....
Dáša_
06.11.17,05:04
možno by bolo riešenie skôr riešením nájsť inú prácu? Alebo ešte brigádu? Neviem, koľko je už splatené, ale v konečnom dôsledku môžeš prísť aj o byt
dmc
06.11.17,05:31
ja naopak -nechapem preco ta viaceri odhovaraju od darovacej zmluvy.
ivka70
06.11.17,06:45
Napr. preto, ze dlzoba by jej ostala na cely byt, len by prestala byt vlastnikom polovice a mala prislub na prispevky na uver - co dnes moze byt pravda a o rok- dva uz nie.
Nedajboze sa priatelovi nieco stane, zdedia tu polovicu jeho deti a tie uz vobec ziadny zavazok smerom k jej uverom mat nebudu. Potom na tom bude ovela horsie ako dnes.
dmc
06.11.17,06:53
Presne ako som pisal vysie. To nieje problem samotnej darovacej zmluvy ako takej. To je nasledne vymyslanie ako "ojekabatit system". Proste "patvar". Tak bud to chce darovat - dar je bezodplatny prevod - bez podmienok. Alebo potom predat s vyplatenim kupnej ceny.


...ale chapem co si chcela napisat. Niekedy pisany text pochopim v inom kotexte ako pri slovnom prejave.
Majkazlatá
06.11.17,12:03
čo sa týka toho úveru, tak by sa stal spoludlžníkom. a ak by sa mu dačo stalo, tak aj dlhy by šli do dedického konania, nie?
Majkazlatá
06.11.17,12:10
keďže nemám známosti, tak nenájdem ani lepšiu prácu. Myslím tým lepšie platenú prácu. skúšala som už aj brigády - za minimálnu hod. sadzbu - nič moc. Asi je úplne najlepšie, keď človek nemá nič - nemá žiadne starosti......
ivka70
06.11.17,12:27
to si predstavujes vrlmi jednoducho, ze uver prejde na neho ako spoludlznika. Ak to vobec pojde, kym ty ako dlznik bude zit, nic na dedicov neprejde.
Prave kvoli tomuto by si mu mala polovicu bytu predat, on si vezme uver, tebe splati polovicu dlhu, a ty si tym znizis mesacne splatky.
Potom jeho uver aj jeho polovica bytu budu predmetom dedicstva.
Majkazlatá
07.11.17,06:35
toto som fakt nevedela, lebo v banke mi tvrdili, že za poplatok 100e môže priateľ pristúpiť ako spoludlžník k úveru. No ale nakoniec......boli sme včera v banke. Polovicu bytu predám po 18.1.2017 - on bude čerpať nový úver, kde budem ja pristupovať ako spoludlžníčka. Môj úver sa predčasne vyplatí s tzv. pokutou 1%. Nový úver je treba vyčerpať do 6 mesiacov. čiže aj kúpna zmluva aj vyplatenie starého úveru sa zrealizuje až po 18.1.2017. Takto sa vyhnem plateniu daní cca 33%. A ďalej......o necelé 2 týždne sa chceme zobrať, čiže kúpna zmluva bude s dátumom, kedy mi budeme už manželia. To znamená, že všetko, čo sa kúpi počas trvania manželstva spadá do BSM. To znamená, že aj polovica z jeho polovice bytu bude patriť mne a tá druhá polovica z jeho polovice bytu by sa delila medzi jeho 2 synov??? Je to tak? alebo inak? neviem....
Katy a R
07.11.17,06:52
majka - v prvom rade si ujasni, že čo chceš! .. a trošku si aj preštuduj - napr dedenie zo zákona, dedičské skupiny a neopomenuteľní dedičia (všetko nájdeš na webe!) - v takom prípade by sa najskôr vyriešilo BSM - polovica majetku z BSM by bola tvoja a z jeho polovice majetku (ktorý bol v BSM) by si dedila po ňom jednu tretinu(resp rovnakým dielom z jeho všetkými deťmi)
ivka70
07.11.17,09:20
majka, ano, je to tak, aj ked neviem, ci predaj tvojho bytu do BSM (Teda teba a manzelovi) - cize ides predavat sama sebe ... to by som si preverila u pravnika, ci vobec je mozne ....
Majkazlatá
07.11.17,11:14
pre ivka70 - TOTO SOM VYČÍTALA. Takto som to myslela, asi som sa zle vyjadrila - nie sama sebe si chcem predať. Ale chcem predať svoju polovicu v tom čase už manželovi. je to možné. CITUJEM:
Vo všeobecnosti platí, že veci, ktoré nadobudol niektorý z manželov pred uzatvorením manželstva, zostávajú aj naďalej v jeho výlučnom vlastníctve.

V prípade, ak jeden z manželov vlastní majetok vo svojom výlučnom vlastníctve, môže ho celý alebo z časti previesť na 3. osobu, prípadne svojho manžela, či už formou darovacej zmluvy alebo kúpnej zmluvy. V prípade darovania, nadobudnutie takéhoto majetku nebude spadať do bezpodielového spoluvlastníctva (BSM). Uzatvorením kúpnej zmluvy medzi manželmi, na základe ktorej nadobudne časť nehnuteľnosti jeden z manželov, by sa táto časť nehnuteľnosti následne stala predmetom BSM.
Majkazlatá
07.11.17,11:45
pre Katy a R - a veď študujem - tu si to len ujasňujem, lebo mám v tom všetkom chaos. Píšem o tom, že ak ako výlučná vlastníčka nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla pred manželstvom, môžem po uzavretí sobáša predať polovicu bytu manželovi. Ak by sa mu niečo stalo, tak tá jeho polovica je v BSM (moja polovica bytu nebude spadať do BSM, lebo tú som nadobudla pred manželstvom). Čiže jedna polovica bytu bude v BSM (tá jeho) a druhá polovica bytu nebude v BSM (tá moja). V prípade dedenia - týkať sa to bude len tej jeho polovice bytu, ktorá je v BSM - bude polovica bytu automaticky moja a z tej jeho polovice bude nasledovať dedenie zo zákona - čiže ja a jeho 2 deti - každý rovnakým dielom - čiže po 1/3. Tak???
Majkazlatá
07.11.17,12:03
a predmetom dedenia bývajú aj dlhy, či nie? v prípade,že by úver nebol splatený - tak do dedenia treba započítať aj dlhy. Čiže ak prijmú jeho 2 deti dedičstvo - t.j. každý po 1/3 z tej jeho polovice, zdedili by aj jeho dlh voči banke? alebo to tak nie je, keď by som bola spoludlžníčkou ja? alebo by zdedili jeho dlh voči banke len keby bol sám dlžníkom? V prípade, že by dedičstvo odmietli - nezaplatili by dlh banke a nemali by nárok na 2x 1/3 z bytu, lebo by to vlastne odmietli. Nemôžu odmietnuť len dlhy a ostatné príjmu. Buď príjmu všetko aj s dlhmi alebo nič.