zaphira
28.07.06,15:18
Ahojte Poraďáci. Prosím Vás o radu. Z jednej firmy mi prisla upomienka, ze naša firma nezaplatila dve faktúry. Lenže tie faktúry sú z roku 2005, tušim z októbra a novembra. A ja ich v evidencii došlých faktúr nemám. Asi som ich nedostala alebo sa skôr niekam zapotrošili. Čo s tým mám teraz robiť, dá sa s tým vôbec niečo robiť keď náhodou tie faktúry nájdem, alebo mi ich znova pošlu? Ale čo keď už je rok 2005 dávno uzavretý? Ako to mám zaúčtovať aby som to mohla uhradiť? Prosím Vás súrne a rýchlo o radu. Budem vďačná.
PS: jednoduché účtovníctvo
Zoltán Kovács
28.07.06,13:38
Tá úhrada sa dá zaúčtovať ako VNZD. K bankovým výpisom by som priložil predmetné faktúry, aj upomienky. Pridal by som poznámku, že v roku neboli zaúčtované, a teraz preto sú VNZD.
STRELEC
28.07.06,13:56
[quote=zaphira]Ahojte Poraďáci. Prosím Vás o radu. Z jednej firmy mi prisla upomienka, ze naša firma nezaplatila dve faktúry. Lenže tie faktúry sú z roku 2005, tušim z októbra a novembra. A ja ich v evidencii došlých faktúr nemám. Asi som ich nedostala alebo sa skôr niekam zapotrošili. Čo s tým mám teraz robiť, dá sa s tým vôbec niečo robiť keď náhodou tie faktúry nájdem, alebo mi ich znova pošlu? Ale čo keď už je rok 2005 dávno uzavretý?
V uzávierka roka 2005 mali tieto dve faktúry figurovať ako Tvoj záväzok. Keďže boli (budú?) uhradené v roku 2006, tak za rok 2006 ovplyvnia, znížia základ dane. smith prehliadol, resp. neskôr bolo doplnené, že sa jedná o FO, JU. Ako to mám zaúčtovať aby som to mohla uhradiť? Prosím Vás súrne a rýchlo o radu. Budem vďačná. Zaevidovať do DF, uhradiť, úhradu zaevidovať, zaúčtovať v peňažnom denníku. Kvôli tomu, že tie dve faktúry neboli k 31.12.2005 zaevidované v Tvojich záväzkoch Ti hádam nik hlavu neodtrhne.
PS: jednoduché účtovníctvo
Zita5
28.07.06,15:03
Ja by som ešte na doplnenie uviedla , že by som odpovedala na upomienku ...... nakoľko predmetné faktúry firma neeviduje , z uvedeného dôvodu žiadam o ich opis a zaslanie .
Túto korešpodenciu by som založila k DF a zároveň aj prefotený podací lístok o odoslaní korešpodencie .

Ak na základe prípisu zašle dodávateľ fa , tieto zaeviduješ do záväzkov s dátumom obdržania ........dáš na úhradu a na základe bankového výpisu zaúčtuješ do výdavkov ovplyvňujúcich ZD , čiže tak ako píšu vyššie...budú to výdavky roku 2006.
zaphira
28.07.06,17:26
NO dobre, zaúčtujem ich teraz, ale aký bude dátum dodania? Predsa keď mám na nej dátum dodania 25.11.2006, nemôžem ju nahrať ako júlovú faktúru. Kôli odpočtu dane. Veľmi tomu nerozumiem, tak neviem ako mám postupovať. A ešte jedna vec. K tej fakturovanej sume si firma účtuje aj úroky z omeškania. To mám zaúčtovať kde? ďakujem za radu.
Zita5
28.07.06,18:11
Link na DPH

http://www.porada.sk/t11243-p4-dodaton-daov-priznanie-dph.html

Úrok z omeškania -výdavky neovplyvňujúce ZD-iné.



Pri tej DPH by som sa rozhodovala podľa výšky ....ak je zanedbateľná určite by som sa rozhodla DPH účtovať do VNZD.Ale tak by som postupovala ja .....:)
ZuzanaP
31.07.06,04:31
Aj nám sa stalo, že sme fa neobdržali, bola to fa z r. 2004 za prenájom prístrešku. Ešteže tam nie je DPH. Normálne som si ju zaevidovala až teraz, odložila som si aj obálku, v ktorej prišla. Nie je to až taký dôkaz, ale snáď to pri kontrole obstojí.
Petosev
03.08.06,05:14
Myslím si že odpočítanie DPH môžeš vykonať podľa par. 51, ods. 2 i v roku 2006, nakoľko si obdržala faktúru až v roku 2006. Samozrejme ak dané plnenie použiješ na účely svojho podnikania - obchodov podliehajúcich DPH.