Catherinen
06.11.17,08:47
Dobrý deň, pracujem ako predavačka v obchode s nábytkom a mám šéfku ktorá je podľa mňa psychopat, šikanuje ma, ponižuje, vrieska po mne pred zákazníkmi. Nenechá ma v kľude robiť si svoju prácu, do všetkého sa mi stará, stále mi nadáva. Príklad predala som tovar za 4000 a ona mi potom hodinu nadávala za to že som sa nespýtala zákazníkov akej farby majú stoličky. Vždy si niečo nájde a keby som urobila čokoľvek tak vždy bude tvrdiť že je to zle len aby ma mohla ponižovať. Keď som vysávala predajňu vytiahla mi kábel zo zástrčky a rehotala sa. V poslednej dobe sa to výrazne zhoršilo. Mám z toho psychické problémy, nemôžem spávať. Chcem odísť ale desím sa toho že teraz musím dať výpoveď a takmer 3 mesiace ešte čakať, myslím že to nezvládnem. Chcem sa spýtať čo sa stane keď odídem zo dňa na deň bez výpovede, či ma môžu dať na súd. Mám normálnu pracovnú zmluvu s 2-mes. výpovednou lehotou. Rozmýšľam aj že nahram video ako vrieska ako šialená a ponižuje ma, že by to mohlo pomôcť keby to chcú nejako riešiť. Ale nie je nezákonné nahrávať niekoho keď o tom nevie? Aké mám vlastne práva a možnosti, ďakujem.
Tweety
06.11.17,08:02
Veru, video by bolo nezákonné .Najlepšie je ak sa na skončení PP dohodnete. Teda Dohoda o skončení PP podľa §60 ZP.. Ak tá nie je možná, tak podaj výpoveď a počkaj si na skončenie PP po uplynutí VD. Ak nemáš v PZ formulku o pokute za nedodržanie VD, tak prakticky nenastúpením do práce ti hrozí jedine Absencia a krátenie nároku na dovolenku.
kopretinka
06.11.17,09:02
v predajni nemáte kamerový systém?
kukučka
06.11.17,09:07
Podaj výpoveď a keď máš z mobbingu zdravotné problémy, tak sa lieč.
korela
06.11.17,11:09
Nech to nahrá niekto iný.
korela
06.11.17,11:15
Navštív psychológa s týmto problémom, vyhodnotí, poradí a prevedie ťa cez situáciu. Aby si mala následky čo najmenšie. Môže ti to poslúžiť aj ako doklad, ak by to bolo niekde vhodné a potrebné. Nikdy nevieš, ako sa budeš musieť možno ev. brániť.
taiko
06.11.17,11:32
navsteva psychologa hadam nebude nutna. Nekomfort, stres preziva z casu na cas kazdy. Staci odstranit povod problemov a je vymalovane.
taiko
06.11.17,11:34
neda sa sefkino spravanie nahlasit majitelovi ?
buchač
06.11.17,12:09
Hm...a to v súbehu jedno s druhým ?
Že bude na maródke a zároveň bude bežať aj výpoveď ?
To sa dá podľa zákona ?

Ono ten mobbing je jedno a šikana druhá.
Mobbing je predsa skrytá forma šikany...a to, čo je vyššie spomínané predstavuje klasický otvorený šikan.

Ono záleží aj od finančných aspektov, ktoré je zadávateľka ochotná obetovať.
Veď nie je problém prísť do roboty neskor, pod vplyvom alkoholu a poriadne vynadať vedúcej, šéfovi...a následne si prevziať hodinovú výpoveď.
-------------------------
To liečenie je tiež na úvahu.
Jeden si zapindá, otrasie sa a ide ďalej.
Ten druhý bude mať obavy z ďalších zamestnaní.
korela
06.11.17,12:13
Môj príspevok mal vyznieť v zmysle, aby sa išla poradiť, získať pohľad tretej strany, nie sa liečiť. To až podružne.
Psychológ môže odhaliť vzťahy na pracovisku a aj vyhodnotiť samotnú šéfku.
Ak nemá zadávateľka problém nájsť si ihneď nové miesto, môže odtiaľ odísť aj hneď a bez akéhokoľvek riešenia.
Práve počúvam podobnú situáciu pár mesiacov, v cudzine, šéfom Slovák, riadi Slovákov, a dotyčnému podriadenému údajne nevyšli dobré výsledky v mystery shoppingu. Hrozí mu vyhadzov, ale až po vian. ošiali :-). Inak každodenné útoky na jeho osobu.
Zaujímalo by ma, či má nárok z-nec tie výsledky aj vidieť, či to nie je iba výhovorka pre dôvod výpovede.
ivka70
06.11.17,12:25
Ano, da sa to, vypovedna doba bezi aj pocas PN
taiko
06.11.17,12:25
myslim, ze psycholog nemoze odhalit vztahy, ci vyhodnoti sefku len na zaklade vypovede zadavatelky. Ja by som skor kontaktoval Inspektorat prace, ci sefka nejakym sposobom neporusuje zakon. V kazdom pripade by som sa za danych okolnosti odtial pratal.
korela
06.11.17,12:42
Dá sa, áno, aj inšpektorát. Najlepšie je zutekať a nebojovať.
buchač
06.11.17,14:30
ivka70 (Dnes 14:25) Ano, da sa to, vypovedna doba bezi aj pocas PN
===============
Tak potom niet o čom absolútne diskutovať.
taiko
06.11.17,17:25
bojovat sa da, len vojny si treba vyberat. A bojovat s veducou, potazmo majitelkou velky zmysel podla mna nema. Obzlast na Slovensku nie. Ibaze ze by sa bojovalo o odstupne, ci iny financny prospech.
Janiela
06.11.17,18:26
Ako píše buchač. A možno zostalo ešte pár dní dovolenky. Catherinen - čím skôr preč.
Trochu mimo - ja som to využila pár rokov dozadu. Poprehadzové doklady, ktoré ráno šéf zázrakom potreboval bol len slabý odvar, vymenený zámok v kancelárii ... Úbohé. Išlo o to, kto z koho.
januli
07.11.17,15:53
Čím skôr preč... Nie každý zvládne šikanu v práci. Ak sa nedohodnete dohodou, daj výpoveď a počkaj kým uplynie lehota. Ak sa zdravotné nebudeš cítiť dobre, vyhľadaj psychiatra, poradí ti. A tiež psychológa. Až to nebudes zvládať, chod na PN. Nenechaj si ničiť zdravie. Viem o com píšem... Následky prídu neskôr ak to bude nad tvoju hranicu únosnosti