Barbareli
06.11.17,19:05
Požičala som kamarátke zlate šperky, ktoré mi nevrátila . Povedala som to jej manželovi , že kedy mi vráti . Za to podala trestne oznámenie že o nej rozprávam , že je zlodejka . O tom incidente nikomu som nepovedala , len preto že som sa hanbila za svoju naivitu . Môžu ma stíhať za ohováranie alebo dostanem pokutu ?. Som v šoku . Ja som stratová a upomínam sa len o svoje .
Tweety
06.11.17,18:19
Môžu. A ty si nepodala TO? Ak nie, podaj.
§ 373TZ. http://www.pravny-poradca.sk/ohovaranie Ale všetko je o dokazovaní.
jslancik
06.11.17,18:21
a ktorá časť tvojej otázky sa týka stránky Porada.sk?
buchač
06.11.17,18:23
To vážne MOŽU ?

Môžeš aj doložiť nejakým argumentom ? A najlepšie by bolo zákonom.
alaya1
06.11.17,18:27
ved podat mozes, ale ci to budu riesit je ina vec.
lujza.j
06.11.17,18:27
V trestnoprávnej rovine treba spomenúť § 373 Trestného zákona. Podľa § 373 ods. 1 TZ kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. V zmysle § 373 ods. 2 odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu,
c) verejne, alebo
d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.
Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva

Sposobila si jej nieco co je hore uvedene...ak nie ...tak nemozu
Tweety
06.11.17,18:28
§ 373TZ. http://www.pravny-poradca.sk/ohovaranie Ale vsetko je o dokazovaní.
alaya1
06.11.17,18:31
to je super link, odlozim si ho - na horsie casy :) :), mala si ho dat do odpovede.
Tweety
06.11.17,18:35
Dala som.
buchač
06.11.17,18:38
Ten link som mal otvorený už dávno.
Dôležité som napísal veľkými písmenami.

Podľa § 373 ods. 1 TZ kto o inom oznámi NEPRAVDIVÝ údaj,...

ALE vidím, že si príspevok už upravila podľa môjho gusta...;)
-----------------------------
Dotyčná to povedal manželovi ... a tam viacmenej neprichádza do úvahy naštrbenie rodinných vzťahov ohováraním.

Takže inak povedané ?
TRT ju môžu trestne stíhať...môžu ju akurát oné.
januli
06.11.17,20:00
Môžete byť kľudna.... Podat môžu ale polícia s tým nič neurobí... Vypočujú Vás k tomu, odmietnu podanie a usmernia ich, že sa môžu domáhať na občiansko právnom.... Maximálne ospravedlnenia... Žiadnu ťažkú ujmu ste im nemala ako sposobit
misoft
06.11.17,20:44
Ale šak nech tá oná podá to TO - ale ako to dokáže? Len si ešte väčšiu hanbu vykoleduje a naopak, môže sa to proti tej onej obrátiť. A ešte horšie.
A pokiaľ Barbareli dokáže, že šperky sú jej a má ich oná ona - ešte ďalšie sa môže pridať a hanba bude dupľovaná.