Tyrion
06.11.17,23:22
Zdravím. Má mobil vlastnú ip adresu (ked je pripojený k internetu) alebo nie ?
Andy Kralik
07.11.17,05:23
ma
taiko
07.11.17,05:25
Ano ma a dozvies sa ju ak na mobile pojdes na stranku http://www.whatip.com, alebo na
https://www.whatismyip.com
sthruska
07.11.17,06:05
Nie je to moja oblasť, ale čítal som, že nové mobily v kuse menia a generujú novú náhodnú IP adresu. Preto sa IP adresa mobilov prestala v obchodoch používať na lokalizáciu zákazníkov.
Ale priama odpoveď na otázku znie: má. Aj keď môže byť vždy iná.
taiko
07.11.17,06:15
Mobil negeneruje IP adresu. Dostava ju pridelenu. Moze byt staticka a dynamicka. V pripade dynamickej IP, doba po ktoru ma mobil tu istu IP je urcena nastavenim operatora/providera. Navyse mobilu je pridelena stale nova IP ked sa odpoji/pripoji do siete. Operator ma stale moznost zistit poslednu IP mobilu, takze stale je mozne pouzit ju na lokalizaciu.
sthruska
07.11.17,06:17
Tak potom v časopise PC Chip strašne kecali :)
taiko
07.11.17,06:35
poviem Ti, ci kecali ked das linku na clanok ;)
Nandrolon
07.11.17,06:50
Ako je pripojený? Wifi, alebo priamo SIMkou?
Nandrolon
07.11.17,06:52
Nepísal akým spôsobom je pripojený....
Tyrion
07.11.17,08:50
Ďakujem. s keď sa s mobilom pripojím k domácej wifi sieti na ktorú mám pripojený aj notebook aj PC tak potom mobilná IP adresa bude taká istá ako ma notebook ? alebo mu pripoji auomatický novú ?
Nandrolon
07.11.17,08:57
IP adresa bude taká akú má router, ten slúži ako brána v prípade WIFI...
taiko
07.11.17,09:42
@tyrion, nie, ak sa mobilom pripojis na domaci wifi, budes mat adresu pridelenu routrom, ktory takpovediac wifi vytvara. Takze nie taku aku ma router ( nandrolon sa myli) ale taku, aku router prideli zo svojho nastaveneho rozsahu.
Tieto informacie si vies pozriet v nastaveni wifi na mobile.
Nandrolon
07.11.17,11:04
Taiko, rozlišujme prosím vnútornú a vonkajšiu IP adresu, O.K.? Mimochodom, čo tu teraz špekuluješ, však ty si hore odpovedal, že mobil má vlastnú IP adresu, čo je totálna chujovina. Tiež ju nemá mobil sám /tak ako vnútornú adresu "router" ale tomu "mobilu" ju predsa pridelí konkrétny správca, operátor, tak nezavadzaj len preto, že chceš poukázať že sa mýlim... PS: preto ti dávam mínus, nakoľko tvoja odpoveď nie je jednoznačne pravdivá, nakoľko si v jej čase nevedel, na akú IP sa pýta a ako sa pripája... Tým, že sme sa dozvedeli teraz, že sa pripája cez wifi /čo som sa ho hneď aj pýtal/ tak tvoja odpoveď nie je pravdivá. Teda správna odpoveď je taká, že NIE, mobil v prípade pripojenia do wifi siete nemá vlastnú IP adresu."
Nandrolon
07.11.17,11:14
Neplatí pri pripojení cez wifi, pozor, už som to tu písal.
taiko
07.11.17,11:15
jej jedno, ako je mobil pripojeny. Ak je pripojeny k nejakej sieti, stale ma svoju IP adresu, ci uz staticku, alebo dynamicku pridelenu DHCP serverom. A Tvoja minuska na tom nic nezmeni ;)
taiko
07.11.17,11:19
nandrolon, nemal by si zadavatela zavadzat. SIM-ka nesluzi na pripojenie mobilu k mobilnej sieti, SIM je len nositelom IMSI, ktore sa pouziva na identifikaciu uzivatela. Ked chces porovnavat WiFi, musis ho provnavat s inymi sietovymi standrdami ako EDGE, GPRS, UMTS, ci LTE.
Nandrolon
07.11.17,11:24
To, že zavádzaš a nerozlišuješ vonkajšiu a vnútornú IP adresu je tvoj problém, ja ju rozlišujem a vonkajšia IP adresa je vždy iba adresa "uzla" cez ktorý idú dáta von, v tomto prípade je to wifi router, v prípade DSL je to DSL router. Ale ak sa mýlim, oprav ma, nie som vševediaci ako ty.
Ak chodím na poradu cez podnikovú sieť, kde je pripojených 200 počítačov a dostanem tu IP BAN, tak sa z tých 200 PC nepripojí na poradu už žiaden, či nie?
... aj preto sa IP BAN už nevyužíva.Keď bolo pripojenie iba telefónnou linkou, vtedy to zmysel malo, ale teraz ti tých IP adries vytvorím hocikoľko...
Nandrolon
07.11.17,11:42
Áno, nevyjadril som sa úplne technicky presne, ale hádam sa zhodneme na tom, že práve simka je nositeľom určitého identifikačného kľúča, podľa ktorého ťa prihlási na konkrétnu BTS stanicu a konkrétneho operátora. Samozrejme, že mobil musí obsahovať konkrétny modem podľa druhu siete, napr. 3G, resp. 4g atď.
taiko
07.11.17,11:52
nandrolon, zadavatel sa pytal , ci ma mobil pridelenu vlastnu IP adresu. A odpoved je stale, ze, ano ma.
Bezohladu na to ako a kde je pripojeny. Ak je mobil pripjeny k sieti, stale ma bud staticku, alebo dynamicku IP adresu, v druhom pripade pridelenu DHCP serverom. Zadavatel sa nikde nepytal, ci je IP adresa mobilu viditelna zo zariadeni mimo LAN siete, na ktoru je on sam pripojeny.
Cize odpoved je, ze mobil ma aj v pripade ze je k internetu pripojeny cez wifi siet pridelenu vlastnu IP, pomocou ktorej ho ta siet vie identifikovat/kontaktovat. A za istych okolnosti vieme ten mobil kontaktovat aj cez internet.
Je mi luto, ak to stale nie je jasne ale uz viac vysvetlovat nebudem.
taiko
07.11.17,11:54
zadavatel sa nepytal, ci je IP adresa mobilu viditelna cez internet, ale ci ma mobil pridelenu vlastnu IP. A odpoved je stale "ano, ma". Bez ohladu nato, ako je k internetu pripjeny.
Nandrolon
07.11.17,11:59
Nechajme tak. Dvaja ľudia 2 názory, to je myslím v poriadku a tak to chodí aj v iných sférach ...
PS: ak pozorne čítaš, tak on o pridelenej nepíše nič, on píše či má a odpoveď je nie, nemá, musí mu ju NIEKTO prideliť, až potom ju môže "MAŤ"
ivka70
07.11.17,12:00
asi tazko, ved nemusis mat SIM a mozes byt prihlaseny s mobilom na internete a mat pridelenu IP adresu ..... zadavatel nikde nepise, ako konkretne sa k internetu hlasi
taiko
07.11.17,12:04
nevyjadril si sa presne a pokracujes v tom. SIM(IMSI) nesluzi na prihlasenie k BTS, ale k HLR. K BTS sa pripojis aj bez SIM, napr mozes urobit nudzovy hovor
Nandrolon
07.11.17,12:09
ivka70 - chcel by som ťa vidieť byť prihlásenú na internet s mobilom cez dátové spojenie bez SIMky :-))
Taiko, môžeš byť, na núdzové hovory a k náhodnej sieti, ten kľúč ťa práve pridelí na konkrétnu sieť. A odborné názvy si nechaj pre kolegov...
PS: zato ty sa vyjadruješ presne, akurát si sem-tam vymyslíš nejaké veľmi kľúčové slovíčko v zadaní, ktoré tam nie je!
taiko
07.11.17,12:10
som rad, ze Ti to doslo a nabuducu, " svec drz sa svojho kopyta " ;)
taiko
07.11.17,12:12
hej vyjadrujem sa presne. Aj ty sa vyjadrujes presne v temach v ktorych si doma ;)
BTW nezabudaj, ze aj wifi je datove spojenie :), takze aj ivka ma pravdu
Nandrolon
07.11.17,12:13
A ty prečo klameš, že nemám pravdu, keď striktne podľa zadania ju ja mám a nemáš ju ty? Ty sa drž svojho a mňa si nevšímaj...
taiko
07.11.17,12:15
nemas pravdu a aj som Ti to dokazal, o co Ti stale ide ?
Nandrolon
07.11.17,12:15
Sthurska: v časopise o tom písali odborníci, takže tam problém nebude...
Nandrolon
07.11.17,12:19
Ale veď ja som ju len poopravil, že myslím niečo iné než ona píše...
misoft
07.11.17,12:27
"Ano ma a dozvies sa ju ak na mobile pojdes na stranku http://www.whatip.com, alebo na
https://www.whatismyip.com"
-------------------------------------------
Píšeš polopravdu!
A) Áno - mobil MÁ svoju IP adresu, prideľuje mu ju server, ku ktorému je pripojený, prípadne poskytovateľ pri použití dátových služieb (v prípade pripojenia cez SIM dáta).
B) Odkazy na stránky ukážu len viditeľnú IP adresu a to adresu servera, ktorý v rámci svojej siete poskytne SVOJU IP adresu tomu mobilu.
A či už je statická, alebo dynamická - to je už technická otázka. Za statickú, alebo verejnú sa pripláca VŠADE a je viditeľná - vtedy ju je možné identifikovať a vidieť (pomocou URL odkazov).
Pri dynamickej je IP adresy neviditeľná, resp. ju nie je možné zistiť, statická neverejná je skrytá za gateway poskytovateľa.
sthruska
07.11.17,12:36
Nó, na papierový časopis ešte neviem dať link
LubosP
07.11.17,12:43
samozrejme ze ju ma aj pri Wifi, mobily funguju na TCP/IP protokole
ivka70
07.11.17,12:51
nikde nie je napisane, ze vyuziva datove spojenie mobilneho operatora ....
Nandrolon
07.11.17,12:52
Skor sme mysleli na nieco ine. Samozrejme ze vnutri siete ma kazde zar. svoju IP, ale ja som myslel na vonkajsiu IP...
Nandrolon
07.11.17,12:56
Pod toto by som sa mohol podpisat. Konecne niekto normalny. Na jednej strane tu Taiko Bohorovne tvrdi, ze mobil ju ma, na druhej strane tu da linky, ktore zistuju VONKAJSIU IP adresu. No, komedia nad komediou...
Nandrolon
07.11.17,13:28
prvom rade bola nespravne polozena otazka bez upresnenia. V druhom rade som mu pozrel do profilu a myslim ze to bolo tak umyselne...
taiko
07.11.17,17:48
nechce sa mi uz chlapci vysvetlovat, dostudujte a potom sa mozeme bavit. Len zhruba
1. wifi server neposkytuje mobilu SVOJU IP, ale IP zadefinovanu rozsahom DHCP (ak nema mobil zadefinovanu staticku IP)
2. aj dynamicka adresa moze byt viditelna, ak sa pouziva DNS sluzba
3. Ak pokladama zadavatela za bezneho uzivatela mas pravdu, IP adresa bezneho mobilu pripojeneho cez wifi nie je viditelna cez mnou uvedene linky. To vsak neznamena, ze to nie je mozne.
V pripade pripojenia cez 2G,3G,4G tie linky pozadovanu informaciiu poskytnu.
V kazdom pripade moja odpoved na otazku zadavatela bola spravna. Mobil pripojeny k sieti, potazmo k internetu ma vlastnu IP adresu.
4. a tymto na danu temu koncim.
Nandrolon
07.11.17,18:04
Ano, pre NEbezneho uzivatela moze byt dopatratelna. Presne v opacnom garde dokaze NEbezny uzivatel, aby bola takmer /samozrejme neplati pre urcite statne organy/ nedopatratelna, urobit urcite ukony a prehnat to cez P2P servery na to urcene, cez pol zemegule. Takze napr. 5 poslednych IP budu iba velke uzly napojene za seba peer to peer...
Tyrion
08.11.17,19:37
a je protipravne ked si zamenim IP adresu za nejaku zo pr. španielska na 1 hodku do dna ?
misoft
08.11.17,20:16
Nie. IP adresa nie je zariadeniu pevne pridelená.
taiko
08.11.17,22:02
@tyrion ako si chces zmenit IP adresu a preco to chces urobit ? Ci sa len chces sa niekam pripajat tak aby si druha strana myslela, ze sa pripajas zo Spanielska ? Bavime sa stale o tom mobile ?