Karola1
07.11.17,19:46
Ahojte poradaci, ocitla som sa velmi zlozitom pripade a potrebovala by som radu. V roku 1988 moja matka odkupila pozemok a zapisala ho do dedicstva na zaklade sudneho rozhodnutia o vydrzani majetku, spolu s ostatnym majetkom, ktory rodine patril, ale vysporiadany nebol. So surodencami sa ustne dohodla, ze pri dedeni sa zrieknu naroku na nou dokupeny pozemok. Pred 7 rokmi surodenci vyvolali dedicske konanie a dozadovali sa dedit z celeho zapisaneho pozemku, co sa im aj podarilo.
Teda porusili dohodu obrali ju o pozemky, ktore ona zadovazila za vlastne peniaze a ratala s tym, ze budu jej ako sa aj dohodli.
Na notarsku zapisnicu z dedicskeho konania sme sa chceli odvolat, ale nas pravnik zomrel. Ako teraz postupovat?
ivka70
07.11.17,18:50
ako sa da zapisat kupeny pozemok do dedicstva?
misoft
07.11.17,18:51
Dokumenty právnika sú archivované. Takže i notárska zápisnica bude evidovaná a a uložená niekde v archíve.
Takže asi skúsiť tuto:
http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre.aspx
Karola1
07.11.17,19:09
vravim, ze to je zlozite.. cast bola ich pozemok, ktory uzivali a cast odkupila od susedov a to vsetko zapisala do dedicstva ako majetok vydrzanim. Inak by process vybavovania trval dlhsie, tak to chcela urychlit. Surodenci ju oklamali.
taiko
07.11.17,19:13
.
1. co to znamena vyvolat dedicske konanie ?
2. matka este zije ?
3. otec este zije ?
4. ci majetok bol vydrzany ?
Karola1
07.11.17,19:13
My mame dokument, ale uz presla doba keby sa mozeme odvolat, nie?
Karola1
07.11.17,19:28
1. obnovit dedicske konanie na zaklade novoobjaveneho majetku
2. moja matka zije (matkini rodicia su obaja nebohi od roku 1987)
4. majetok po matkinych rodicoch
taiko
07.11.17,20:00
aha, jedna sa teda o matkinych surodencov. Trosku ma zmiatla Tvoja poznamka o tom ze Ty si sa ocitla v zlozitom pripade. Evokovalo to vo mne pocit, ze sa jedna o Tvojich surodencov, preto som to nevedel pobrat.
taiko
07.11.17,20:12
preco ste sa chceli odvolavat na notarsku zapisnicu z dedicskeho konania. Ved tam o tej ustenj dohode nebude zmienka.
Karola1
07.11.17,23:36
Prepacte, nechcela som vas zmiast. Je to pripad zlozity na vysvetlovanie.
Nie, v notaskej zapisnici nie je zmienka o ustnej dohode, ale je to pravoplatny doklad na zaklade ktoreho sa rozdelil majetok, takze ked s tym nesuhlasime treba sa odvolat, nemam pravdu? Alebo mame aj nejaku inu moznost/ resp. aka moznost nam ostava?
dmc
08.11.17,08:52
sorry Karol1...ale takto zadany dotaz nevylusti ani Harry Potter aj ked bude mat 3 vestecke gule.

Odkupit pozemok a zapisat do decistva je co za pravny akt ?? Akym sposobom zapisat do dedicstva ?? Do dedicstva po kom... ?? Kto dedil a kto sa ako dohodol - na zaklade coho sa dohodli a ako sa dohodli...ako je uvedena dohoda v dedicskej zapisnici - resp v rozhodnuti - ake su tam lehoty.

Ak v notarskej zapisnici nieje ziadna zmienka o ustnej dohode aky sposobom chces preukazat ze nejaka ustna dohoda vobec existovala ??? Dokazne bremeno bude na zalobcovi - teda na tebe resp. tvojej matke.
Kedy vlastne prebehlo dedicske konanie.
Katy a R
08.11.17,09:09
jáj - môžme len hádať, že o čo ide!
tak ja si myslím, že tvoja matka žiadny majetok neodkúpila - ale vybavila vydržanie v prospech svojich rodičov. a následne potom požiadali o DK - novoobjavený majetok (zrejme ide o pozemky, ktoré v prvom DK neboli zahrnuté) .
Súrodenci (aj tvoja matka) boli prítomní na DK - a tam buď dedili rovnako zo zákona, alebo uzavreli nejakú dedičskú dohodu. A to už je na nich, ako sa dohodli - určite tú dohodu tam máš. Neviem, prečo matka súhlasila, alebo to mohla potom ešte hneď riešiť ... ja mám napísané v DK - že do 15 dní môžem súd požiadať o pokračovanie v DK - inak nadobudne právoplatnosť.
no a ešte treba pozrieť OZ - tam je tuším 3 ročná lehota (ale nepozerala som - možno dakto upresní??)
Ale stále sa môže so súrodencami dohodnúť, nech jej tie pozemky darujú ...
misoft
08.11.17,13:00
Podľa popisu hore - cca pred 20-timi rokmi.
misoft
08.11.17,13:00
Prešla, prešla.... ako mačka cez cestu.....
Karola1
08.11.17,13:53
Ja viem, je to skoro komicka situacia, Kukucin by o tom mohol pisat knihy. Tak to skusim vysvetlit este raz, mozno lepsie pochopis:
1. kupa - pozemok odkupil moj dedko - doklady o kupe neboli zaregistrovane kvoli 2. sv. vojne. teda pozemok uzivali, ale pravne nebol ich aj ked ho kupili, dokladovo nebol vysporiadany.
2. kupa - moja mama znovu zcasti odkupila pozemky, lebo inak zadarmo by jej ich nikto nedal (preco aj, pravne neboli ich, len ich uzivali) a zapisala ich do dedicstva po rodicoch ako pozemky ziskane vydrzanim (aj ked nemusela, chcela byt cestna a dat surodencom podiel pozemku, ktory im pravom patri), Dohodli sa iba USTNE!, ze co dokupila su jej pozemky a pri dedicskom konani sa ich zrieknu v jej prospech. Papier o dohode jej odmietli podpisat (mama verila vlastnym surodencom, bola hlupa - dohody oficialne nikde nezaznamenala, cast surodencov podpisala dohody, ale tie neboli overene notarom, teda neboli na sude vzane v uvahu).
3. kupa - pri dedicskom konani v roku 2010 so surodencami nastali spory - narokovali si aj na tu cast ktoru jej slubili, lebo ju kupovala za svoje peniaze. A sud rozhodol v ich prospech, takze ziskali viac ako bolo medzi nimi povodne ustne dohodnute a potencionalne, ak by sme chceli pozemok a zaplatili im zan, tak by bol ten isty pozemok kupovany treti krat, ... bohuzial ale surodenci nam to nechcu predat a uz vobec nie darovat. Prakticky sa obohatili na naivnosti mojej mamy. A spory dalej narastaju.

Na dedicske konanie sme sa neodvolali a ani ho nenapadli v stanovenych lehotach, lebo nas pravnik zomrel.

Dufam, ze je to trosku jasnejsie, je to zamotany pripad, preto sa pytam na radu. Dakujem.
Karola1
08.11.17,13:55
Ja viem, je to skoro komicka situacia, Kukucin by o tom mohol pisat knihy. Tak to skusim vysvetlit este raz, mozno lepsie pochopis:
1. kupa - pozemok odkupil moj dedko - doklady o kupe neboli zaregistrovane kvoli 2. sv. vojne. teda pozemok uzivali, ale pravne nebol ich aj ked ho kupili, dokladovo nebol vysporiadany.
2. kupa - moja mama znovu zcasti odkupila pozemky, lebo inak zadarmo by jej ich nikto nedal (preco aj, pravne neboli ich, len ich uzivali) a zapisala ich do dedicstva po rodicoch ako pozemky ziskane vydrzanim (aj ked nemusela, chcela byt cestna a dat surodencom podiel pozemku, ktory im pravom patri), Dohodli sa iba USTNE!, ze co dokupila su jej pozemky a pri dedicskom konani sa ich zrieknu v jej prospech. Papier o dohode jej odmietli podpisat (mama verila vlastnym surodencom, bola hlupa - dohody oficialne nikde nezaznamenala, cast surodencov podpisala dohody, ale tie neboli overene notarom, teda neboli na sude vzane v uvahu).
3. kupa - pri dedicskom konani v roku 2010 so surodencami nastali spory - narokovali si aj na tu cast ktoru jej slubili, lebo ju kupovala za svoje peniaze. A sud rozhodol v ich prospech, takze ziskali viac ako bolo medzi nimi povodne ustne dohodnute a potencionalne, ak by sme chceli pozemok a zaplatili im zan, tak by bol ten isty pozemok kupovany treti krat, ... bohuzial ale surodenci nam to nechcu predat a uz vobec nie darovat. Prakticky sa obohatili na naivnosti mojej mamy. A spory dalej narastaju.

Na dedicske konanie sme sa neodvolali a ani ho nenapadli v stanovenych lehotach, lebo nas pravnik zomrel.

Dufam, ze je to trosku jasnejsie, je to zamotany pripad, preto sa pytam na radu. Dakujem.
Katy a R
08.11.17,17:03
no tak je to vlastne tak, ako som napísala ... tvoja mama nič nekupovala - len "dávala do poriadku" majetky po dedkovi - však sama píšeš, že ide o vydržanie! - a mala s tým určite výdavky . Keby pozemky bola ona kupovala, tak patria len jej!
Neviem veru, či sa dá s tým niečo urobiť po takej dlhej dobe ... súrodenci dedili zo zákona . (sľuby sa sľubujú, ....). mamka si aj vtedy mohla uplatniť aspoň tie výdavky, ktoré mala ....
- ak ti to pomôže, aj v iných rodinách dochádza k sporom kvôli majetku - bohužiaľ, stále platí "statky-zmätky " . Ja si aj preto myslím, že rodičia by mali poriešiť majetok za života, ako uznajú za vhodné - respektíve ho celý "prehajdákať" . Potom sa deti nemajú o čo súdiť ... a môžu svorne nadávať na rodičov.. a takto utužiť vzájomné vztahy :);) (to len na odľahčenie) .
zrejme teraz pri tých pozemkoch je podielové spoluvlastníctvo - obávam sa, že spory len tak ľahko nezmiznú ..
možno súdne vyporiadanie majetku ???
Karola1
08.11.17,17:21
:D :D :D niet nad originalne rady a utuzovanie rodiny! :D
ano je tam podielove vlastnictvo.. takze z majetkom sa neda nic robit, lebo je vsetkych a nikoho, a nikto s nicim nesuhlasi.. takze to takto zostane naveky? alebo je nejaka moznost, ako to napadnut alebo pripadne vysporiadat nech je klud?