Eleanor
29.07.06,14:12
Uvazujem o predaji rodinneho domu na Slovensku, tento dom je v mojom osobnom vlastnictve. Som Slovenka, mam slovensky obciansky preukaz ale byvam trvale v zahranici. Nehnutelnost som nadobudla darovanim.
Aku dan z predaja nehnutelnosti budem musiet platit?
Johanka
29.07.06,12:50
Nakoľko máš trvalý pobyt v inom štáte ako je Slovenská republika, si daňovým rezidentom tejto krajiny. To znamená, že ak Ti plynú príjmy z iného štátu ako štát Tvojej daňovej rezidencie, musíš pri ich zdaňovaní postupovať v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ak je medzi týmito dvoma štátmi uzatvorená). Možno by sa mi ľahšie odpovedalo, keby si uviedla, kde momentálne žiješ ;) .
Dá sa však odpovedať aj všeobecne - podľa Modelovej zmluvy OECD, ktorá je východiskom pri uzatváraní zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa článku 13 Modelovej zmluvy môžu byť príjmy z predaja nehnuteľného majetku plne zdanené v štáte, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza. Spôsob ako má byť tento majetok zdanený , táto zmluva neustanovuje a postupuje sa v zmysle Zákona o dani z príjmov zmluvného štátu.
Túto všeobecnú odpoveď je však potrebné overiť v konkrétnej Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.
martinez
31.07.06,13:02
Nakoľko máš trvalý pobyt v inom štáte ako je Slovenská republika, si daňovým rezidentom tejto krajiny. To znamená, že ak Ti plynú príjmy z iného štátu ako štát Tvojej daňovej rezidencie, musíš pri ich zdaňovaní postupovať v zmysle Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia (ak je medzi týmito dvoma štátmi uzatvorená). Možno by sa mi ľahšie odpovedalo, keby si uviedla, kde momentálne žiješ ;) .
Dá sa však odpovedať aj všeobecne - podľa Modelovej zmluvy OECD, ktorá je východiskom pri uzatváraní zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia. Podľa článku 13 Modelovej zmluvy môžu byť príjmy z predaja nehnuteľného majetku plne zdanené v štáte, kde sa táto nehnuteľnosť nachádza. Spôsob ako má byť tento majetok zdanený , táto zmluva neustanovuje a postupuje sa v zmysle Zákona o dani z príjmov zmluvného štátu.
Túto všeobecnú odpoveď je však potrebné overiť v konkrétnej Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia.

Johanka... suhlasim, ak je danovym rezidentom mimo SR.. myslim, ze v otazke je to nejasne... Eleanor asi mysli, ze trvalo zije v zahranici, ale trvaly pobyt ma v SR (obciansky preukaz)... v takom pripade je jej domicil v SR.. Eleanor, upresni to prosim...

By the way, ak by sa mal zdanovat prijem z predaja tohto domu, tak ak tvoje vlastnictvo k domu bezprostredne pred predajom prekrocilo 5 rokov, prijem je oslobodeny, resp. ak uplynulo 5 rokov od vyradenia domu z obchodneho majetku, prijem je oslobodeny. Ak neuplynulo 5 rokov, prijem sa musi zdanit.. potom ZD = predajna cena - vydavok

Kedze ty si to nadobudla darovanim, tak skumas podla §25, ci doba medzi nadobudnutim domu darcom a darovanim tebe presiahla 5 rokov... ak nepresiahla, tak na ucely vydavku sa povazuje suma, za ktoru dom darca nadobudol... ak presiahla 5 rokov, na ucely vydavku sa povazuje najma znalecky posudok na cenu, ktoru by mal dom v momente darovania...
petra:-)
05.12.06,09:22
Prosím o radu, ako postupovať pri zdanení predaja ornej pôdy, ktorá bola nadobudnutá darovaním. Pri predaji neuplynulo päť rokov od nadobudnutia. Je možné postupovať podľa § 8 ods.5 písm.b a uplatniť ako výdavok cenu pôdy podľa znaleckého posudku, ktorú mala pôda v čase darovania (§25ods.1a), v prípade, že pôda bola darovaná starým rodičom, pre ktorého by bol príjem z predaja v čase darovania oslobodeným podľa §9 ? Je možné uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky, ktoré vznikli - napr. orba a osiatie pôdy. Vopred ďakujem za všetky rady.
bazil
05.12.06,09:33
Prosím Vás v zákone o dani z príjmov som si prečítal že predaj domu je od dane z prijmu oslobodený ak mal predávajúci v nom trvalý pobyt bezprostredne pred predajom aspon dva roky. Mama predava rodinny dom, ktory ma v osobnom vlastnictve ale uz sedem rokov v nom nema trvaly pobyt. Na danovom urade som dostal dve odlisne odpovede. na jednom oddeleni mi povedali ze ma zaplati dan a na druhom ze nie. Poradte prosim.
petra:-)
05.12.06,09:41
Prosím Vás v zákone o dani z príjmov som si prečítal že predaj domu je od dane z prijmu oslobodený ak mal predávajúci v nom trvalý pobyt bezprostredne pred predajom aspon dva roky. Mama predava rodinny dom, ktory ma v osobnom vlastnictve ale uz sedem rokov v nom nema trvaly pobyt. Na danovom urade som dostal dve odlisne odpovede. na jednom oddeleni mi povedali ze ma zaplati dan a na druhom ze nie. Poradte prosim.

Podľa môjho názoru môže v tomto prípade postupovať podľa § 9 ods.1 písm. b

od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a (2roky trvalý pobyt), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku...

teda ak dom vlastní viac ako 5 rokov bude jej príjem z predaja oslobodený.
petra:-)
05.12.06,10:32
Prosím o radu, ako postupovať pri zdanení predaja ornej pôdy, ktorá bola nadobudnutá darovaním. Pri predaji neuplynulo päť rokov od nadobudnutia. Je možné postupovať podľa § 8 ods.5 písm.b a uplatniť ako výdavok cenu pôdy podľa znaleckého posudku, ktorú mala pôda v čase darovania (§25ods.1a), v prípade, že pôda bola darovaná starým rodičom, pre ktorého by bol príjem z predaja v čase darovania oslobodeným podľa §9 ? Je možné uplatniť aj nejaké ďalšie výdavky, ktoré vznikli - napr. orba a osiatie pôdy. Vopred ďakujem za všetky rady.

...posúvam
renča1
05.12.06,10:41
V zmysle § 8 ods. 5) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších zmien a doplnkov je pri príjme z predaja pozemku výdavkom:

Okrem orby a osiatie pôdy sa dá uplatniť aj iné výdavky, ako sú napr:

kúpna cena preukázateľne zaplatená za pozemok, v tvojom prípade podľa § 25 cena zistená u darcu..
finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane výdavkov súvisiacich z predajom , plus náklady súvisiace s predajom ako napríklad odmena realitnej agentúre, kolky, inzeráty, prípadne poplatok banke za predčasné splatenie úveru
(ak bol) a podobne)- výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku (kolky, úroky z hypotekárneho úveru ak bol a podobne
jfrank
12.02.08,09:41
Prosím o radu. Minulý rok sme predali rodinný dom, v ktorom som v roku 2007 zdedila po manželovi 1/2. Manžel mal v dome spoluvlastnícky podiel v 1/6-tine viac ako 5 rokov a v 2/6-tinách od roku 2005 (dedenie po jeho matke - vlastnila dom viac ako 5 rokov). Je tento príjem z predaja oslobodený od dane z príjmov, keďže tam bol manželov spoluvlastnícky podiel viac ako 5rokov? Alebo je oslobodená iba 1/3, ktorú manžel vlastnil viac ako 5 rokov a 2/6 by mali byť predmetom dane? Názory daňových orgánov sú odlišné.
Ak by som mala platiť daň z príjmu z 2/6, aký výdavok si môžem uplatniť? Cenu nehnuteľnosti v dedičskom rozhodnutí?
Ďakujem. jfrank