Matty7mk
08.11.17,22:20
Môžem podať trestne oznámenie na osobu kvôli 85€ ktoré boli určené na objednanie súčiastky ktorú som nikdy nedostal ? Dotyčná osoba mi dáva každé deň inú výhovorku na navrátenie peňazí. Vďaka vopred. Potreboval by som poradiť či je možné sa obrátiť na políciu a trestný úrad za sumu 85€ ?


Vdaka vopred
dmc
09.11.17,05:57
Pri majtekovych trestnych cinoch je hranica pri rozlišovaní medzi trestným činom a priestupkom vyska skody. Škoda malá je škoda(momentalne) nad 266 € . V tomto pripade by bolo mozne uvažovať iba o priestupku. (samozrejme pri urcovani sa posudzuje omnoho viac veci , napr. umysel/nedbanlivost a t.d.)

§ 50
Priestupky proti majetku
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto úmyselne spôsobí škodu na cudzom majetku krádežou, spreneverou, podvodom alebo zničením alebo poškodením veci z takého majetku, alebo sa o takéto konanie pokúsi.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 331 eur.


V tomto priade je však dolezite posudit skutok ako taky ci sa vobec jedna o priestupok proti majetku (spreneveru) alebo ide o obchodny vztah a nedodrzanie dohodnutych podmienok - v tom pripade by islo o obciansko-pravne konanie.

Samozrejme podozrenie vo veci trestneho cinu - alebo priestupku podat mozete na ktoromkolvek oddeleni PZ. Policajt je povinny prijat kazde oznamenie. (Nemoze Vas poslat prec bez vypocutia a spisania oznamenia). Nasledne Policajt (policajny organ) do 30 dni rozhodne ci bude vo veci konat (ak pojde o trestny cin/precin, priestupok) alebo ak pojde o iny spravny delikt tak vec odovzda prislusnemu organu alebo oznamenie odmietne.
Matty7mk
09.11.17,10:12
V prvom rade ďakujem za rýchlosť vašej odpovede.
V tomto prípade sa bude asi jednať o občiansko-právne konanie kde mi niekto nedodržal podmienky obchodu.

Čo by bol môj prvý krok ? Ísť na políciu a ....?

Diki vopred
dmc
09.11.17,10:31
Policia neriesi obciansko-pravne spory. To riesi sud.
Matty7mk
09.11.17,10:35
Aha, takze aký postup mi navrhujete ? Ospravedlňujem sa svoju bezočivosť ale ozaj nemám potuchy ako to u nás chodí.
Ako sa dostať na civilný súd ?

Vďaka
Andy Kralik
09.11.17,14:27
Ak máš veľa voľného času a zbytočných peňazí, najať si právnika a obrniť sa pevnými nervami..
Ak čas ani peniaze nemáš, zabudni na 85 EUR a ber ich ako poplatok za školu života...
Ing. Ľubomír Janoška
09.11.17,15:08
Dá sa podať na súd návrh na platobný rozkaz. Musíš ho ale komplet pripraviť, takže súd ho už len pošle, bez preskúmania. Pojednávanie sa nariadi, ak odporca odmietne zaplatiť.
Matty7mk
09.11.17,15:50
Peniaze na právnika sú. Čas žiaľbohu nie. Žijem 11 rokov v zahraničí. Išlo mi o potrestanie danej osoby. Nič to. Lekcie sa dajú aj rozdávať nielen prijímať :)
Oliwa
09.11.17,16:20
Tak si tie peniaze uži lepšie, ako ich pchať právnikovi a na súdne poplatky... Alebo si ich nechaj na druhú súčiastku, ktorú si objednaj sám...
Prečo si dopredu platil za súčiastku, ktorú bolo treba len objednať?
Andy Kralik
09.11.17,16:21
No ak máš veľa peňazí, čas nepotrebuješ... :)
jslancik
09.11.17,17:45
niekto musí mať pravdu za každú cenu. a ukázať všetkým, že on má pravdu a on je šéf. keď ide o to, tak na peniazoch nezáleží. čo na tom, že kvôli "pravde" obetuje pár stoviek eur a pár stoviek hodín času.
chlapec nedokáže prekúsnuť, že dostal lekciu. on ju musí hneď aj vrátiť.
Matty7mk
09.11.17,19:17
Bol to kamarát z detstva ktorý sa ponúkol že to objedná lebo má zľavy na súčiastky zo zahraničia. Tak peniaze dostal vopred.

Pán Slančík, ja už “chlapec” dávno niesom. Žiadal som o radu a nie o posmech.
buchač
09.11.17,21:25
Hm....ale lekcie sa dajú dať aj zadarmo a bez právnika.
Dokonca s oveľa väčším dosahom pre daného.

Ale čudujem sa, že sa realizuješ v takejto hlúpej situácii, kde ide o pár drobných.

...no čo už, mal si kamaráta, už ho nemáš.
Mimochodom, také kamarátstva z dávnejšej doby sú o hovne. Jedinec sa zmení za pár dní, a nie ešte za pár rokov. Slovami klasika povedané :
Holt lidi sú kuwy...mrdaj a kradou.
Matty7mk
09.11.17,22:38
Máš pravdu Buchač, nešlo o tie peniaze. Ale o princíp. Kiežby som bol mladší, vyriešil by som to podobne ako sme zvykli kedysi pred rokmi... bez pravnikou :)
kukučka
09.11.17,23:03
Vykašli sa na neho, na tých 85 € zabudni, aj na súdy. Ak máš z čoho daj tým, ktorí sú biedni. Radšej ako právnikom. Ďakuj Bohu, že sa ti nestalo nič horšie. Len tak mimotémy.
jslancik
10.11.17,04:48
možno vekom už nie si chlapec, ale správaním ešte áno. o vyspelosti ťažko hovoriť. ešte ťa toho v živote asi málo postretlo, keď sa chceš súdiť kvôli 85€. dokonca s kamarátom z detstva...
dmc
10.11.17,05:56
prave takyto pristup je je na HOVN0.... pokial si nechame skakat po hlave hoc je to aj 85 € tak to bude vyzerat tak ako to tu vyzera este dalsich 50 rokov. Aj keby malo ist o 2 € aj tak sa oplati bojovat..... nie vzdy cez pravnika.......Ze preco? PRE PRINCIP.
jslancik
10.11.17,06:30
o tom by sa dalo diskutovať... koľko €€€ stojí pokoj, duševné a telesné zdravie, roky života... A koľko "princípu" stoja tieto "komodity". Prípadne čo všetko sme ochotní obetovať kvôli "princípu". Lebo súdom sa často nepodarí dosiahnuť materiálne odškodnenie, iba danie za pravdu - okradli ťa, podviedli ťa. Peniaze od toho, kto platiť nechce, v živote neuvidíš. Možno 85€ áno, ale o väčších sumách škoda hovoriť.
Matty7mk
10.11.17,08:55
Pán Slančík, kto si že má súdiš ? Čo ty o mne mne vieš ? :) kto som, čo som, v akom postavení som ? Peniaze boli odcudzené môjmu otcovi (keďže ja na Slovensku nežijem) A princípom malo byt to že niekto tohto zlodeja zastaví ! Nie tých 85€ ! Ak si prečítaš vyššie že som nemal záujem reagovať na debatu “platobný rozkaz” tak určite ti mohlo svitnúť, že tých 85€ nieje mojim cieľom.
Pán Slančík, skoro mi to pripadá, že sa ho zastávate a dávate za pravdu, že ak človek naletí podvodníkovi tak tak mu treba ?! Nie si v ním vo firme ???
jslancik
10.11.17,09:01
jasné, som kamarát tvojho kamaráta :D a mám z tej sumy 5/4. Mimochodom, akú máš predstavu, že AKO zastavíš "zlodeja"? aby si vzal poučenie a nikdy to neopakoval. Jedine ak by ho zavreli na doživotie (aj tak ho pustia po pár rokoch), alebo ak by si ho zabil. Ani jedno nechceš asi. Tak AKO?