miros15
10.11.17,07:36
Klasicky dreveny krov alebo strechu z priehradovych vaznikov? Cital som.ze strecha z priehradovych vaznikov ma lepsi rozponco sa tyka zatazenia a nasledne roznesenia vahy na celu strechu. Zatial som.zastancom klasickeho dreveneho krovu. Mozem pouzit len plechovu krytinu na strechu z vaznikov? Zatial som sa neradil este s nikym,potrebujem aj vaše nazory,postrehy a skusenosti.
chandler
10.11.17,07:45
priehradovy vaznik nepouzivaj. tam je problem, ze ak ti tam niekde povoli jeden spoj (drevo - plech) tak ti cela strecha moze spadnut okamzite bez varovania. klasicky dreveny krov, aj ked je poddimenzovany, tak sa zacne prehybat, vidis ze cela strecha je kriva, ale nespadne, da sa v klude opravit - nie je to take nebezpecne.
bodliak
10.11.17,08:19
Fyzikálne je to prepočítané dobre. Otázna a riziková je realizácia: kvalita materiálu (drevo nie je homogénne), kvalita spojov. Riziko existuje aj pri manipulácii. Aj dobrý väzník dokážu poškodiť pri nakladaní, preprave a samotnej montáži.
Udrží presne toľko, na koľko bol dimenzovaný. Nad tieto hodnoty alebo ak sily začnú pôsobiť mimo roviny väzníka, je deštrukcia veľmi rýchla a zvyčajne to padne ako domino.

Pozitíva sú len nízka hmotnosť a množstvo použitého reziva v porovaní s masívnym krovom, a ďalej realizovateľnosť väčších rozponov (pri ktorých masívna konštrukcia už "neudrží sama seba").
marleau
11.11.17,08:30
Idem robiť bungalov, kde majiteľ chcel pochôdzne podkrovie a pohľadové štajplóny (na obr. z môjho posledného domu). Vyhral samozrejme stolicový krov, i keď je o sto percent drahší - kvôli lepenáčom na ktorých je stolica položená. Ja som za stolicový krov všade. Teda žiaden väzník (okrem priemyselných objektov) a žiaden hambálok.
marleau
11.11.17,08:31
Určite často je pozitívom aj nižšia cena, ale tam to končí a nastupujú negatíva.