vicktor
10.11.17,10:52
Rano u mna nebola elektrina. Pozrel som poistky/istice a ziadna nebola "vyskocena", takisto hlavny vypinac.
Aj tak som s nimi spravil cvak-cvak a zrazu svetlo svieti.
Ako si to vysvetlit? Vari kontakty zoxidovali?
To mam preventivne raz za rok pocvakat isticmi?
Priateľ 1
12.11.17,23:33
v ističi pri vyhodnotení skratu sa zohreje bymetal vypne spúšť a vyskočí terčik, keď je nadprud tak cievka v istici odpoji kontakty istic je akoby zapnutý naoko ale je ho treba natiahnuť
vicktor
13.11.17,06:47
Dakujem.
Moc tomu nerozumiem, ale aspon tolko ze sa to moze stat a fyzikalne zdovodnit.
Aky nadprud tadial v noci tiekol netusim, nejednalo sa o cely dom (jedno podlazie), ale neskontroloval som chod dotknutych spotrebicov (chladnicka, kotol), iba nezasvietenie ziaroviek.
misoft
13.11.17,06:53
Stačí na to chvíľkové prepätie, v tom okamihu je väčší prúd. Hlavný chránič je asi rýchlejší, ako bytové chrániče (v nových bytoch iž nie sú ističe, ale prúdové chrániče).
6iarovky sú "pomalé" na takého prepätie, takže znesú na okamih aj zvýšený prúd (a potom sa vypália), elektrospotrebiče sú dimenzované až do 240V, takže toto prepätie zvládnu.
bodliak
13.11.17,06:58
Naopak.
Bimetal (nie bymetal) reaguje na nadprúd,
cievka reaguje na skrat.
bodliak
13.11.17,07:03
Aké vysoké prepätie máš na mysli ?

Obyčajný B-čkový istič pustí krátkodobo 3-5 x In, aké by muselo byť prepätie, aby prúd vzrástol v žiarovke trojnásobne ?

Ak si videl nový byt bez ističa, tak zjem kefu pod napätím.
Priateľ 1
13.11.17,15:35
Áno máš pravdu
canbo
14.11.17,14:34
Podobne sa správa pri povolených vodičoch , keď sa istič zohrieva
petmar
23.11.17,17:56
Môže to byť úplne jednoducho zlým kontaktom, zle dotiahnutý niektorý vodič, zle položený, napr. izoláciou na vodivú plôšku, okrajovo prištipnutý pod skrutkou a pod., potom nastáva prehrievanie , deformácie plastových častí, oxidovanie a ďalšie znehodnocovanie spoja. Potom už len vymeniť istič.