vikikl
14.11.17,07:40
Dobrý deň, môj syn (10) sa pohádal so spolužiakom - navzájom si nadávali, až mu môj syn nakoniec vynadal do tučných, čo počul aj zvyšok triedy. Učiteľka to riešila nasledovne: vyzvala každého spolužiaka, aby sa k tomu vyjadril a povedal, či aj jemu môj syn nejako ublížil (slovne alebo fyzicky). A tak tam môj syn stál pol hodiny a počúval ako viac menej celá trieda hovorí to isté a sťažuje sa naňho. Keď sa chcel brániť, tak mu bolo povedané, že nemá slovo. Celú situáciu mi popísal jeho kamarát - spolužiak. Neviem, čo presne sa medzi deťmi stalo a prečo sa hádali, ale je správne, aby takto riešila situáciu učiteľka? Je to nejaká nová metóda? Za našich čias si učiteľka zobrala oboch nespratníkov von z triedy a tam situáciu riešila. Vopred ďakujem za Váš názor.
ivka70
14.11.17,06:43
a prebrala si to so svojim synom? bolo to pre neho poucenim, nic si z toho nerobil, vystresovalo ho to alebo co?
buchač
14.11.17,06:49
syn stál pol hodiny a počúval ako viac menej celá trieda hovorí to isté a sťažuje sa naňho.
=======================
Hm...rieš radšej svoho syna ako učiteľku.
Ak by učiteľka brala nespratníkov zakaždým von ? Čiže vždy nieko z triedy plus TVOJ syn ?
Šak by bol viac bitý a trestaný poznámkami ako sýty.
taiko
14.11.17,07:02
Aj ked sa mi metoda ucitelky nevidi celkom spravna, ovela viac by ma trapilo, ze sa viac menej trieda stazuje na mojho syna.
Ci uz je dovodom, ze
1. si viac menej cela trieda na neho zasadla (podla mna nepravdepodobne), alebo ze
2. viac menej cela trieda ma naozaj dovod sa na neho stazovat.
vikikl
14.11.17,07:05
Ja riešim hlavne svojho syna. Nie som typ matky, čo sa bije za každú cenu. U nás doma platí, že učiteľ má vždy pravdu. Tiež som tým nemyslela, že môj syn sa hádal s každým. Len každý sa mal k tej hádke vyjadriť a tak sa vyjadrili aj tí, čo ani nevedeli čo sa deje... Spolužiaci sa potom vyjadrovali podľa toho, kto je s kým väčší kamarát. ...
vikikl
14.11.17,07:09
Rozprávala som sa so synom a povedal, že vybuchol keď mu spolužiak nadával. Nechal sa vyprovokovať. Je taká povaha, že nedá na sebe nič poznať a až doma, keď je sám, tak prepuknú emócie. Ten, kto ho nepozná, tak si myslí, že je mu to jedno a všetkých len ignoruje.
ivka70
14.11.17,07:11
teraz nejde ani tak o to, preco vybuchol, ale o to, co riesis, ako on vidi celu tu situaciu, ktora sa stala s ucitelkou
buchač
14.11.17,07:14
vikikl (Dnes 09:05) Ja riešim hlavne svojho syna.........
========================
Ale deti sa vyjadrovali za seba, zo svojich skúseností, z praxe....a nie k hádke samotnej.
Mne je jedno...ale problém vidím v Tvojom chlapcovi.
Typický prípad a následok pozerania amerických filmov zo školského prostredia...
Šikana jak vyšitá.

Ak nepodchytíš teraz ?
Nemaj boja...budeš volaná k iným prípadom.
vikikl
14.11.17,07:16
Je si vedomý, že to nebolo správne, ale cíti sa ukrivdený, že len jeho učiteľka riešila.
taiko
14.11.17,07:21
@vikki ako pises, deti sa mali vyjadrit k citujem "či aj jemu môj syn nejako ublížil (slovne alebo fyzicky) ", takze asi nie len k hadke samotnej.
jslancik
14.11.17,07:55
pokiaľ ti tvoj syn nedal výrazne najavo, že sa celá trieda proti nemu spikla a vymýšľali si na neho krivé obvinenia, tak asi bude pravda to, čo o ňom hovorili. A je správne, keď je z toho syn "zarazený"... Mala by si mu pomôcť sa nad tým celým zamyslieť. A nie byť neistá a hľadať vinníkov či únikové cestičky.
taiko
14.11.17,08:06
presne tak. Napriklad mu povedat, ze najdolezitejsie je najst dovod, preco vsetci hovoria o nom to, co o nom hovoria, ci nahodou na to nemaju dovod. A ked vyriesite jeho, potom mozte popripade riesit ucitelku.
Viem si napr. predstavit situaciu, ze opakovane robil drobne prehresky, ktore ucitelka ignorovala, ale ked sa nazhromazdili od "viac menej celej triedy" tak zareagovala. Ale to su len moje dohady.
vikikl
14.11.17,08:14
Nechcem hladať vinníkov a nemyslím si, že celá trieda je proti nemu. Bola som len prekvapená, že to takto učiteľka riešila. Podobné problémy nedávno takto riešila s inými spolužiakmi. Viem, že má na tom celom svoj podiel viny a aj som mu to vysvetľovala. Je to prvýkrát, čo sme niečo také riešili.
vikikl
14.11.17,08:20
S tými drobnými prehreškami je to možné. On rád s druhými sranduje a môže byť, že to niekedy preženie. Mám ešte dcéru a tam učiteľka problémy s deťmi preberá na individuálnom rodičovskom. My sme ho mali minulý týždeň a syna chválila. Preto som z toho taká prekvapená.
dmc
14.11.17,08:29
Moj uhol pohladu.Podla mna to riesila spravne. Vychovno-vzdelavaci poces nieje iba o vzdelavani ale aj o vychove. Vyjadrenie nazoru na spravanie sa ziaka v kolektive -zoci-voci a nie poza chrbat je podla mna spravna volba. Je mozne - ze tvoj syn zoberie od spoluziakov informaciu a samotnu konfrontaciu o tom ze niesu spokojni s jeho spravanim - prave touto formou lepsie (ucinnejsie) ako iba "vynadanie od ucitela"
Samozrejme druha stranka veci je vztah matka-syn....rodina vzdy vnima "problem" svojho potomka ovela citlivejsie ako okolie. Prave ty by si mala poznat syna najlepsie. Syn je prave vo veku ked nastupuje puberta.

Mozno by bolo najrozumnejsie sa na riesenie tohoto incidentu ucitelom "preniest" a sledovat ci prave to - nemalo spravny ucinok
ivka70
14.11.17,08:30
podobne riadeny rozhovor som zazila na teambildingu, riadil ho psycholog a naozaj to malo az prekvapivy ucinok na dalsie fungovanie teamu
kukučka
14.11.17,08:34
Tvoj syn zrejme viackrát prekročil medze a učiteľka zapojila do riešenia celú triedu. Pozrieť sa do nastaveného zrkadla zrejme pre neho nebolo ľahké a ako vidím, ani pre teba. Niečo treba korigovať, príď nám napísať o mesiac, o pol roka, čo sa zmenilo.
vikikl
14.11.17,08:46
Ďakujem, ozvem sa.
misoft
14.11.17,08:57
@vikikl: Tebe sa asi postup učiteľky vidí neadekvátny... lenže práve ona zvolila ten najlepší postup - každý mal možnosť sa k tvojmu synovi vyjadriť. Teda nekonala len podľa svojho subjektívneho pohľadu, ale konala podľa objektívnych pohľadov jeho spolužiakov. A to, že si povedali svoje, vyjadrili názor (to je demokracia v praxi, milá moja) dáva celkový pohľad na tvojho syna - a v tomto u ostatných spolužiakov NEUSPEL. Mala by si skôr riešiť svojho syna a jeho správanie, než postup pedagóga.
Mila123
14.11.17,09:07
Dušky máš odo mňa 100 bodov......je to tak, postup bol správny.....
vicktor
14.11.17,09:11
To ze sa spoluziaci vyjadrovali (a trvalo to pol hodiny!) bolo spravne, ale hore sa pise "syn nemal slovo" - toto za spravne nepovazujem, ale je otazne ci je to pravda.
kn-alka
14.11.17,09:15
aj mne sa z celej situácie nepáči len toto jedno: syn nemal slovo
celú situáciu učitelka vyriešila správne, len mala dať možnosť "obhájiť" sa
ak to pravdaže bolo všetko tak, ako to deti povedali
taiko
14.11.17,12:10
@vikikl tak ja neviem, najprv napises, ze "a počúval ako viac menej celá trieda hovorí to isté a sťažuje sa naňho." a teraz pieses, ze " nemyslím si, že celá trieda je proti nemu ".
taiko
14.11.17,12:17
je spravne ucit deti prijimat spatnu vazbu, ale taketo verejne pranierovanie a nebojim sa napisat az ponizenie, moze podla mna viac ublizit ako pomoct.
dmc
14.11.17,12:42
ponizenie ? neponizil porave on ?
vicktor
14.11.17,13:46
vikikl: "On rád s druhými sranduje a môže byť, že to niekedy preženie."
Asi sme na stope...?
kukučka
14.11.17,16:23
taiko, nevieme čo sa udialo od začiatku šk, roka. Ak sa k nemu kriticky vyjadrili všetci spolužiaci, či tomu pranieru už nepredchádzalo iks napomenutí, poznámok, dohovor.
To nič nehovorí o tom, či to je, alebo nie je dobrá učiteľka.
Môže to byť aj opačne, pamätáte sa na Annu zo Zeleného domu?
taiko
15.11.17,06:40
pravda je nevieme, bohvie, co by druha strana povedala. Vychadzame len z napisaneho.
vicktor
15.11.17,08:00
Napisane bolo aj toto: "syn stál pol hodiny a počúval ako viac menej celá trieda hovorí to isté a sťažuje sa naňho".
Povedal by som ze ucitelke neslo o ponizenie a chlapec je asi "trochu neukazneny".
taiko
15.11.17,09:37
@viktor, to ze je niekto neukazneny neznamena, ze je ho potrebne ponizovat. V principe netreba miesat to co udajne robil chlapoec a co udajne robila ucitelka. "Udajne" preto, lebo mame info len od jednej strany
korela
15.11.17,11:29
Z doteraz napísaných príspevkov v komentároch sa najviac prikláňam k taikovi, a to z prostého dôvodu. Ako sú žiaci rôzni, tak sú rôzni aj učitelia. Nemá z nich každý prirodzený talent na kontakt s deťmi. Dlho sa držím svojho názoru, keďže budú celý život prichádzať s deťmi a mladými ľuďmi do styku a hlavne okrem učenia ich aj vychovávať, aj napriek tomu, že to majú dnes oveľa sťaženejšie ako za našich čias, mali by robiť na Pedagod. fakultách doslova talentové skúšky.
Mňa síce na škole nikto z nich neponížil, skôr dokázal motivovať k lepšiemu výkonu. A neišlo iba o jedného učiteľa. A to je oveľa väčšie umenie ako niekoho zničiť. Lebo to, čo sa udialo tomu chlapcovi, môže vyplávať na povrch v oveľa horšej forme a nikto nevie kedy.

.
Nedovolila by som si porovnávať túto situáciu s teambuildingom. Hlavne pozíciu dospelých ľudí a detí.
vicktor
15.11.17,11:44
Co take sa mu stalo?
Ucitelka navodila situaciu aby si vypocul a uvedomil nevhodne spravanie k vacsine spoluziakov.
Uz som napisal - mala mu dovolit reagovat, ale nevieme ci to chlapec podal pravdivo.
korela
15.11.17,12:00
A kde berieš istotu, že tí všetci jeho spolužiaci boli pravdovravní? V každej triede je nejaký vodca, ak debatu podchytil na začiatku, zbytok sa mu mohol prispôsobiť. Okrem toho sa mohli zalíškať aj samotnej učiteľke.
Ide o deti pred pubertou, ešte nemajú za sebou rôzne životné skúsenosti, sú tam ešte nevyzreté charaktery, ...
Ja s takouto metódou nesúhlasím.
Ja som v prvých troch ročníkoch sedela ešte v klasickej dvojlavici, keď bolo treba aj s rukami za chrbátom - celá trieda, učitelia mali k dispozícii ešte trstenicu, už iba tá vzbudzovala rešpekt sama o sebe. Ale každý vedel na čom je, čo môže očakávať, dnešná demokracia je viete k čomu.
Viem si predstaviť, koľko detí ho mohlo nehodnotiť správne, kolektívna vina, nikoho vina. Ale neprekáža, zostane to v nich a raz ich to bude spaľovať. Pretože svedomie nepustí.
.
Okrem toho učiteľ nie je psychológ, aj keď majú zrejme skúšku/y zo psychológie. Ale aj psychológovia nie sú neomylní.
kukučka
15.11.17,18:00
Moja reakcia vychádzala z predpokladu, že bol hodnotený celkovo, po doplňujúcich komentároch to vyzerá, že len tá jedna situácia a tú by som teda veľmi chcela vidieť osobne, nie sprostredkovane. No čo už, nie je u mňa zvykom mazať svoje príspevky. Pol hodiny???
taiko
15.11.17,19:16
@viktor Ak budeme predpokladat, ze veci sa udiali, tak ako sa udiali a okolnosti boli take, ako bolo popisane a ze sa chapec citil ponizeny a pokoreny, tak nik z nas teraz nema sancu povedat, co to s nim urobilo a urobi neskor.
Ci Ty si myslis, ze ludia sa stanu asocialmi, zavistlivymi, pomstychtivymi, neprajnymi, ci vo vseobecnosti "zlymi" len tak sami od seba?
Schvalne prehanam, aby bolo jasne ako to myslim. Mozno sa mu nestalo nic ako vravis Ty a len sa nad tym pousmeje. Lenze to my teraz nevieme. Teda, robis zle = mas byt potrestany, ale nemusis byt nutne pokoreny a ponizeny. Este raz zdoraznim, ze vychadzame len obmadzenych info. A este raz zdoraznim, ze primarne treba riesit to, preco sa chlapec v onej situacii ocitol.
vicktor
16.11.17,06:57
Nechapem preco tolki hovorite o ponizeni - vypocul si ze robi spoluziakom zle.
kukučka
16.11.17,21:59
Nuž preto, lebo stáť na pranieri je ponižujúce.
buchač
17.11.17,06:36
Kukuč neblázni.

Na pranieri je stáť ponižujúce ?
A ako nazvať to, čo vystrája jeden zasran, keď v podstate celú triedu uráža ... a kto vie, čo ešte ?
Nie je to náhodou ponižovanie ?

Viď môj koment (14.11.17 09:14)...takže zopakujem.
Ak sa situácia neukočíruje, ak rodičia nezasiahnu ?
Škola veľa nezmôže...mladý sa bude (môže) realizovať aj mimo nej.
Dôsledky sú nie raz alarmujúce.
bodliak
17.11.17,07:04
"Za našich čias si učiteľka zobrala oboch nespratníkov von z triedy a tam situáciu riešila."

Presne tak!
Ale ak povieš A, povedz aj B.

Do triedy sme sa vracali so 4 prstami na každom líci.
A keďže naša triedna hrávala ping-pong, cestou do lavice sme rozmýšľali, či prvá prišla z pravej alebo z ľavej strany, a dúfali sme, že sa doma o tom nikto nedozvie, lebo by sme dostali znova, tentokrát po riti.

A dodnes na našu triednu spomínam len v dobrom.
korela
17.11.17,10:41
Väčšina ľudí tu vychádza predovšetkým zo svojej skúsenosti, rovnako ako ty. Preto sa ťa spýtam, pocítil si pri svojich napomenutiach poníženie? Domnievam sa, že nie. Ja tiež nie, ale viem sa do poníženia veľmi dobre vcítiť. Videla som dôsledky školského poníženia zo strany učiteľov.
Môže to zanechať rôzne druhy dôsledkov, od najnegatívnejšieho hrubého správania až po absolútnu empatiu pri všetkých jedincoch a v dospelosti prácu s ľuďmi - od psychológov až po neviem ktoré profesie.
Tým nechcem povedať, že môžu učitelia bezducho trestať žiakov aj keď ich neviem ako vytočia z miery. Jedno pohladenie je ikskrát účinnejšie ako sto faciek. Možno to pohladenie ani nikdy od nikoho nezažili.
Takže zišlo by sa aj trochu objektivity vniesť do problému.
(Ten neúnavný poraďácky narcista mi už lezie skutočne hore krkom.)
misoft
17.11.17,15:39
Nuž - ako sa to vezme.... možno by necítil poníženie po fackách na chodbe, ale keby sa vrátil do triedy aj s prstami na líci a decká by to videli - hneď by im to trklo v makoviciach, že dostal "napomenutie" (po našom - dostal po papuli!) A aj to je poníženie...
Takže operovať pocitom poníženia sa tu neoplatí.... najmä ak práve ON ponižoval iného spolužiaka.... je to bumerang efekt!
korela
18.11.17,12:09
1. ozval sa zástupca armády
2. učiteľ ako ktokoľvek iný vie ponížiť aj bez telesného trestu, a dovolím si povedať s horším dosahom na žiaka na celý život
3. pripomeniem Makarenka, ľudia majú o jeho prístupe k výchove skreslené predstavy
alaya1
18.11.17,18:57
Ucitel ma vzdy postupovat v sulade so skolskym poriadkom.
misoft
18.11.17,19:51
1. BÝVALÝ!!!!!
2. My sme telesné tresty nesmeli používať, aj keby nám nervy tiekli, učiteľ si to však dovoliť mohol.....
3. Makarenka nepripomínaj.... pretože aj keď sa učiteľ snaží podľa Makarenka, rodič je antiMakarenko!
korela
18.11.17,20:54
Bývalý, nebývalý, nie ste presiaknutí teda bývalým prostredím? Pretože kolega tu popísal niekoľko výchovných poznámok.
A čo máš konkrétne z Makarenkovho prístupu na mysli?
buchač
18.11.17,21:06
Kolegu láskavo nechaj na pokoji.

Nie sme presiaknutí bývalým prostredím...akurát vieme,čo vychádzalo zo škôl, čo za hovadá...chlapci z najlepších rodín, so vzdelaním boli najväčší šikanujúci...
Prax, o akej sa Ti ani len nesníva.

Ty nemáš ani len páru, čo sa deje na školách...
Tie Tvoje psychohalucinácie teoretického významu si radšej láskavo nechaj pre seba.

Mimochodom...Makarenko je slangový výraz...ale to Ty nemôžeš poznať. Predsa vo vyššej spoločnosti sa takto nerozpráva.

P.S.:
Tvoju urážku nechávam bez povšimnutia.
korela
18.11.17,21:31
Zato ty máš prehľad o všetkom. Sám seba si urazil, o Makarenkovi veľa toho nevieš, podľa všetkého.
Mne nemusíš vysvetľovať slang, ani prostredie škôl. Okrem vašich. Tie ma nezaujímajú.