lofr
14.11.17,20:41
Dobry den. Chcel by som sa opytat, kedze nemam prehlad o cenach, ake su asi naklady na jednoizbak, vacsinou sa prenajimaju za 400 eur. Chcel by som vediet, ake je financne narocne udrzat taky priemerny jednoizbak, vsetky potrebne poplatky, energie atd... keby bol v mojom vlastnictve. Proste, po lopate povedane, kolko by ma to asi stalo priblizne. Su naklady 150, 200 alebo skor 250 eur? Vlastne zaujima ma, kolko prenajimatel zarobi mesacne na jednoizbaku, v priemernom pripade. Dakujem moc.
vicktor
15.11.17,08:45
Mas velku neznamu - za kolko ten byt kupis.
Pozri inzeraty, hod cenu do hypo-kalkulacky, k tomu mesacnu platbu 125 a porovnaj so zelanou vyskou najmu.
Zadal som to do excelu a skoro mi vypadli oci. Mesacna platka uveru 100 tisic pri sadzbe 1,5% na 25 rokov (300 splatok) cini 400. Plus 125 naklady, tak musis najst dobrodinca co ti bude platit ... aspon kolko? Nech sa ti oplati mat starosti a platit udrzbu a dane. Okrem toho prechodne bude byt aj bez najomnika.
V lacnejsej lokalite bude splatka priamoumerne nizsia, pri lepsom nadstandarde vyssia.
Vzorec: =-PMT(1.5%/12,300,100000)
lofr
18.11.17,09:16
Dakujem Ti za odpoved, ale to najpodstatnejsie si nenapisal. A to, kolko Ta stoji spravovanie jednoizboveho bytu, ked tam byva 1 osoba. Ja len potrebujem vediet, ci je to priblizne 100, 150, alebo 200 eur. Snad viac ako 200 eur to nebude. Samozrejme kurenie a tak spriemeruj na cely rok. Ja len potrebujem vediet, ci sa do toho oplati ist, prenajat 1-izbovy byt. Kolko na tom asi clovek zarobi, ked tam byva 1 slusna osoba. Keby ze je to 100 eur, tak sa mi do toho nechce ist, mat kvoli 100 euram taku starost na krku a risk, ze prenajimatel ten byt znici... ale kvoli 200 euram by sa to uz asi oplatilo.
bodliak
18.11.17,10:10
80 az 200 mesacne, zalezi od m2, výšky platby do fondu oprav, ci je vytah, spotreba teplej vody, atd. My sme sa dvaja v dvojizbaku zmestili do 220 aj s energiami.
lofr
28.11.17,16:54
Diky za odpoved. Ked pozres v prvej sprave uplne hore som napisal, ze keby bol v mojom vlastnictve (4 veta), takze keby som bol vlasntnik samozrejme. Cize, vychadza mi to, ze za 1 izbak by mohlo byt tak male mesacne naklady, ze okolo 100 eur? Cize ked ho prenajmem za 400 eur, co sa da v Bratislave, tak 300 eur sa z toho da zarobit mesacne? Jedna prenajimatelka jednoizbaku mi totiz hovorila, ze sa do toho neoplati ist, ze aj rozmysla ze s tym sekne, lebo naklady ma cez 150 eur, a za tie starosti jej to nestoji. A davala ho nejak za 350, lebo bol este v povodnom stave. A ze rekonstrukcia je prilis draha. Tak ma to zaujima, ze kolko na tom asi zarabaju na 1 izbakoch, na prenajme.
lofr
28.11.17,16:58
Diky za odpoved. V tomto pripade, pri zobrati si hypoteky, samozrejme treba platit aj hypoteku aj naklady, ale , nezabudaj ze ten byt postupne ziskavas, takze aj na to treba pozerat, cize aj keby si na tom nezarobil nic, stale sa to oplati. Neviem ake su ceny hypotek, ale pride mi to, ze 400 najom, co za 1 izbaky bezne byva, by mohol pokryt hypoteku aj naklady. Samozrejme, este treba ratat aj s tym, ze za tych 25 rokov bude treba menit zariadenie, lebo nieco sa urcite pokazi, opotrebuje (ladnicka atd... nabytok po 20 rokoch moze byt tiez zniceny, matrace vylezane, aj to treba zaratat do nakladov) Ale podla mna by sa to oplatilo este aj keby trebalo nejakych par eur, povedzme 50 doplacat, lebo byt postupne za tu almuznu co ta stoji, ziskas. Risk je tam ten, ze treba mat starosti, ak chytis zleho podnajomnika, popripade ak ti bude casto odchadzat, stale to riesit a hrozi, ze tam budes mat nepokryte obdobie.
vicktor
29.11.17,08:12
896: U mna jedna osoba v 2i byte plati spravcovi 136 plus elektrina 8(?), a tvoje 3 osoby vo vacsom menej - zaujimave.

lofr: Tu pises ze ak zarobit 100 mesacna ani sa ti do toho nechce ist, inde ze aj keby si doplacal, tak sa to oplati...
Kedykolvek je v novinach clanok o bytoch, tak su tam hromy-blesky ake su prenajmy drahe, ako majitelia ryzuju. Vobec nie. Hore som to spocital - naklady cca 550, tak prenajom ak bude 750 tak sa to zda vela, ale z toho musis platit dane a zabezpecit udrzbu. Ano, aj po par rokoch vymenit pracku a chladnicku a vymalovat a...
vicktor
29.11.17,09:19
Precitaj si este raz, pripadne viackrat.
lofr
19.12.17,12:25
Vdaka za odpovede. Nuz, trebalo by asi aspon malu statistiku, kto kolko plati za naklady (do toho sa nepocita este to vymalovanie, pracka a tak, iba cisto nutne naklady na udrzanie bytu ked tam byva 1 podnajomnik). Lebo presne ako som si myslel, konkretne pripady budu rozne. Ale ta pani mi urcite vysvetlovala, ako sa to neoplati... starosti s tym mala asi take, ze dnes su podnajomnici nezodpovedni, lebo ludia su taki neslusni. Cize vzdy riskuje, a takisto fluktacia je velka, v priemere sa casto stava, ze podnajomnik do roka odijde, takze ma s tym take starosti, ze jej ten byt mozu nejak zdevastovat. Ideal je vychytat podnajomnika aspon na 3 roky, a slusaka. To chce kazdy. Ale to v realite casto nebyva.
Viktor - inde som pisal, ze aj keby som doplacal tak sa to oplati v PRIPADE ZE PLATIS UZ HYPOTEKU NA TEN BYT, CIZE POMALY HO ZISKAVAS. Je to myslene aj s tou hypotekou. To je diametralne ina situacia, ako ked ho uz vlastnis, vtedy samozrejme chces na tom zarobit. Snad chapes...