jm10
15.11.17,16:06
Môj zamestnávateľ raz za štvrťroka zverejňuje pred celým kolektívom koľko-krát sme boli u lekára, koľko priepustiek (kusovo) sme mali. Má na to právo? Nemá to byť informácia, ktorú má vedieť len sám zamestnanec a zamestnávateľ a nie všetci zamestnanci?

Prosím o radu a ak je na to aj nejaký zákon, tak poprosím,že aký. Ďakujem s pozdravom jm.
ivka70
15.11.17,15:15
Nezverejnuje tvoje lekarske vysetrenie, predpokladam, ze zverejnuje len to, kolko hodin zaplatil na nahradach za prekazky v praci na strane zamestnanca.
Nemyslim si, ze by to bol osobny udaj, ktory by nemohol byt zverejneny.
buchač
15.11.17,15:20
Výsledok lekárskeho vyšetrenia by predsa musel poskytnúť lekár.
...a či zverejňuje alebo nie ?
Ono záleží aj od veľkosti firmy. Pri tých menších ostatní aj tak vedia, kto a kedy a aj koľko "premaródi"...;)
veronikasad
15.11.17,15:49
Zverejňuje akého lekára zamestnanec navštívil?
Ing. Ľubomír Janoška
15.11.17,16:08
Prevádzkovateľ (tu: zamestnávateľ) nie je bez súhlasu dotknutej osoby (tu: zamestnanec) oprávnený zverejňovať jej osobné údaje, vrátane údajov o zdravotnom stave. Pritom údajom o zdravotnom stave nemusí byť len číslo diagnózy. Ak zamestnanec strávi významnú časť pracovného fondu návštevou lekárov, aj to je údajom o jeho zdravotnom stave. Dá sa to riešiť sťažnosťou na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý by pri preverovaní zákonnosti tohoto konania s veľkou pravdepodobnosťou našiel aj iné pochybenia, pretože ide o nezanedbateľnú "chybu", ktorá môže vzniknúť iba vo firme, kde sa ochrana súkromia ignoruje.

Iný právny aspekt tohto konania je účel, za akým zamestnávateľ zverejňuje informácie o čerpaní priepustiek a podobne. Toto konanie má výrazné pojmové znaky mobbingu, čiže šikany, lebo zamestnávateľ nemá legálny dôvod, aby tieto informácie zverejňoval. Riešenie tohoto problému je v kompetencii Inšpektorátu práce.
marleau
15.11.17,16:08
Mal som v robote (ako vedúci výroby a sám ako zametsnanec ešte vtedy) takých, čo hneď 7. januára počítali, koľko im to dá v roku dovolenky, sviatkov, "paragrafov" a ešte sa rozčuľovali, keď vyšiel rok, kedy bolo sviatkov najviac cez víkend.
Takých by som nezamestnal ani náhodou.
Ja som si ako zamestnanec za 15 rokov nevybral jediný deň dovolenky a robil som polovicu sobôt a nedieľ v roku. Nikdy som nefrflal. Je síce pravda, že som si to zariadil po svojom, ale aj tak. A stravný lístok? To je čo?
kukučka
15.11.17,18:46
Tiež si myslím, že to zamestnávateľ nemôže robiť.
jslancik
15.11.17,19:02
názov otázky je úplne zavádzajúci a tendenčný... čo keby si si ho upravila?

zamestnávateľ zosumarizuje iba to, čo je verejné, čo môže vedieť bárskto z kolegov - kedy si nebola v práci. Množstvo paragrafov nič nehovorí o zdravotnom stave. Nič viac, ako si môžu kolegovia sami všimnúť.

ale nech sa páči, šup na úrad o ochrane osobných údajov. Predpokladám, že robíš vo veľkej firme, ktorá má svojich právnikov a svoju robotu si vedia robiť.
Ing. Ľubomír Janoška
15.11.17,19:07
No tak daj link na právny predpis, ktorý oprávňuje zamestnávateľa zverejňovať údaje o návšteve lekára zamestnancom.
Darina1234
15.11.17,19:10
suhlas
jslancik
15.11.17,19:10
nie, ak niekto tvrdí opak, tak nech dá link. čo nie je zakázané, je totiž dovolené. Tak či tak to skončí na tom, ako si niekto vykladá ten zákon. ja to vidím takto, ty opačne. aj tak je dôležité, čo by povedal súd v konečnom dôsledku...
taiko
15.11.17,19:23
@lubo, my sme si navstevy lekara zapisovali do rozvrhu sami. A rozvrh bol pristupny vsetkym v teame.
Polozka sa volala "navsteva lekara". Myslim, ze kolegovia v teame maju pravo vediet, preco musia nastupit za kolegu na smenu, ci preco musia robit viac, ci preco musia robit veci za niekoho ineho. U nas s tym nik problem nemal.
taiko
15.11.17,19:27
@jslancik nazov som upravil, lebo sa mi tiez zdal zavadzajuci
jslancik
15.11.17,20:17
Presne tak, je to iba počet návštev u nekonkretneho lekára.
kopretinka
15.11.17,21:57
nezverejňuje predsa vysledky vyšetrení.
lubko6394
16.11.17,06:03
Zatiaľ nepoznám žiaden zákon ktorý by to zakazoval. Dokonca si myslím že je to správny postup. Jeden zamestnanec vyčerpe všetky sekundy platenej návštevy lekára a jeho kolega nečerpá nič. Akurát sa ho dotkne to že za kolegu musí zaskočiť. Zamestnávateľa ten prvý stál trebárs 200 Eur v náhradách a podľa mňa by aspoň tých 200 éčiek mal dostať ten kto prácu vykonal. Zamestnanci sa o výške prémií jednotlivých ľudí môžu dozvedieť a niektorí budú reptať že robia rovnako ako kolegovia a oni majú o 200 menej. To je nevýhoda tých všeliakých voľnách platených zamestnávateľom. Ktosi na to zarobiť musí a obvykle to nie je ten čo vyčerpá všetko "podľa zákona".
Mila123
16.11.17,06:19
a odkiaľ by ich mal (zamestnávateľ) ???nemá ich
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.17,06:41
Priatelia, asi vám uniklo, že nikto nie je oprávnený poskytovať ani zverejňovať osobné údaje bez zákonného titulu alebo súhlasu dotknutej osoby. To sa uvádza jednoznačne v súčasnom SK zákone o ochrane osobných aj v GDPR (jslancik - "čo nie je zakázané, je povolené"; toto je zakázané, § 2 ods. 2 zákona 122/2013).
Ak niekomu nie je jasné, či informácia o tom, koľko času strávi fyzická osoba na lekárskych vyšetreniach, je údajom o jeho zdravotnom stave, odporúčam čítanie Charty základných práv vrátane povinnosti vykladať a aplkikovať tieto práva extenzívne (pokiaľ nie sú v rozpore s inými základnými právami).
jslancik
16.11.17,06:53
je niekde výslovne uvedené, že počet "paragrafov" je osobný údaj? mimochodom, tento počet nič nehovorí o čase, ktorý osoba strávi u lekára. Ani o dôvodoch. je to podobné, ako keby som sa hádal, že keď niekto zverejní, že moje rodné číslo má 12 čísel a súčet je 43. Prezradil môj zdravotný stav (pardon, rodné číslo).
Ako vravím, môžeme sa o tom hádať, sú na to dva zásadne odlišné názory. V konečnom dôsledku by rozhodol súd (ak by náhodou úrad na ochranu osobných údajov chcel nejak postihnúť zamestnávateľa). nezabúdajme, že veľké firmy, ktoré toto robia, majú právnikov, celé oddelenia.
Ing. Ľubomír Janoška
16.11.17,07:00
Nemusíme sa hádať, lebo presne toto sa rieši v povinnosti extenzívneho výkladu vo vzťahu k ľudským právam. Nie je to vec názoru, ale aplikácie citovanej Charty základných ľudských práv.
sito
16.11.17,07:15
Za istých okolností je to verejná vec, Ale, zamestnávateľ to nemôže verejne zverejniť. Niektorí zamestnávatelia aj poriadajú súťaž, bonus ponúkajú za nulovú absenciu, peniaze. A výplatu, či jej časť, môže zamestnávateľ zverejniť? :D