Yntelligence
16.11.17,09:31
Zdravím, zistil som ako cca postupovať, založiť si živnosť, zaregistrovať sa ako neplatiteľ DPH, podávať štvrťročne výkazy. Daňové priznanie si musím podávať sám a platiť osobitne preddavky na daň z príjmu z adsense? Alebo mi ho môže podať zamestnávateľ, pridať do základu dane príjmy z adsense a potom zaplatím nedoplatok? ... A chcel by som vedieť aj, ako je to s odvodmi do poisťovní, keď budem mať živnosť popri zamestnaní, kde mi to teda zariaďuje zamestnávateľ. Ak by som mal napríklad ročne príjem z adsense 500 €, ako treba postupovať pri odvodoch do zdravotnej a sociálnej poisťovne? Je to určite iné, keď som zároveň zamestnaný na TPP a mám otvorenú živnosť, ale nevyznám sa v tom a nechcem dopadnúť tak, že nakoniec budem platiť viac na poistení ako zarobím. Ďakujem za každú (užitočnú) reakciu.
ivka70
16.11.17,08:34
Myslis, ze ak nedostanes odpoved raz, treba zakladat dalsie rovnake otazky? http://www.porada.sk/t302453-youtube-adsense-dane-odvody.html#post2992540
Pravidla porady si cital?
Katy a R
16.11.17,09:28
Ak budeš mať živnosť - tak si SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba - no a teda aj všetky povinnosti si treba aspoň trošku naštudovať. (nájdeš aj tu - použi vyhľadávač. (zák o ZP, O DzP, O SP, ŽZ )
na začiatok - registrácia na DU , reg. v ZP (preddavky si môžeš stanoviť nulové) - uveď to hneď na ŽÚ - priamo v tlačive. Sám budeš podávať DP zo všetkých zdaniteľných príjmov, SP zatiaľ neriešiš ...
- ale ozaj plánuješ príjem len 500 eur ročne? ......
Yntelligence
16.11.17,10:11
Ďakujem pekne. Nulové preddavky, takže stačí potom raz ročne doplatiť nedoplatok? ... Tak teoreticky podľa momentálnych výpočtov, za posledné dva mesiace, by sa to pohybovalo zhruba na 1000-1500 € ročne, nie že by som z youtube už nejaké peniaze dostal, počítam podľa zhliadnutí a sadzieb reklám. A je to dosť labilné, jeden mesiac to môže byť 50 €, ďalší 300, takže sám neviem, čo od toho čakať, za posledné mesiace sa to rozbehlo, ale môže to aj tak rýchlo stíchnuť... A môžem si uplatniť paušálne výdavky aj pri tomto druhu živnosti? Nebude niekto zisťovať aké mám reálne výdavky? Ak chcem veľa tak sa ospravedlňujem, ale koľko by mi z tých 1000 € ročne tak cca zostalo po odvedení dane a odvodov?
Katy a R
16.11.17,10:17
nemaj strach ... zvládneš .. poistné na ZP je 14% z VZ (možno ani nevýjde)??? no a k dani -
môžeš sa rozhodnúť pre uplatňovanie výdavkov % z príjmov. tieto témy sú tu na porade rozobraté zo všetkých strán :)
Yntelligence
16.11.17,10:27
Dobre, ďakujem za rady, vážim si to :)